Жителі Хмільника й району рятували євреїв від нацистів у часи Другої світової війни

Жителі Хмільника й району рятували євреїв від нацистів у часи Другої світової війни

14 травня в Україні відзначається День пам’яті українців, які рятували євреїв від смерті під час Другої світової війни. Вчора українці вшанували пам’ять невинно убитих та згадали про праведників світу, – так називають людей, які ризикуючи власним життям, рятували єврейську націю.

Україна посідає 4 місце у світі за кількістю Праведників народів світу. П’ята частина з них – жителі Вінниччини. Про праведників народів світу з Хмільника і Хмільницького району теж відомо.

Наприклад, називають такі прізвища з Хмільника:  Варфоломієва, Горбатюка, Онушкевич, Войтенка, Педаченка, Цибульського.

Село Голодьки: Богонюк Текля та Юхим, Гуменюк Домна та Олександр, Кохановська Марія та Володимир, Поліщук Ольга, Рибак (Гуменюк) Марія, Стукан Клавдія та Микола.

Село Малий Митник: Лоїк (Нечипорук) Катерина, Нечипорук Уляна.

Село Зозулинці: Віра Крученюк.

Село Колибабинці: Кмет Оксана.

Село Сандраки: Поліщук Олександра.

Село Лука: Пінська Марія.

Село Білий Рукав: Сторожук Василь та Оксана.

У 1939–1944 роках, під час нацистської окупації території України, відбулося масове знищення євреїв, що є частиною трагедії Голокосту. В Україні допомога євреям була набагато складнішою й небезпечнішою у порівнянні з іншими місцями окупованої Європи. На території України усі мешканці, які надавали будь-яку допомогу євреям, наражалися на смертельний ризик. Нацисти карали не тільки ту людину, що надавала допомогу, але й усю її родину. Незважаючи на тисячі жертв, масові екзекуції та в’язниці, євреям надавалася допомога.

Зі спогадів А.Бендера:

  • Я і мій брат з 3 березня по 23 червня 1943 року переховувались в селі Курилівка, де ми і народились. Українці Іван Цісар,Омелян Шевчук, Трохим Орел, Ніна Кирницька, Сергій Брацюк, Віктор Безволюк, Марко Сиченко, незважаючи на небезпеку врятували наші життя і були готові розділити наші долі. Селяни часто ходили в місто і приносили різні звістки. 15 квітня прийшла Ярина Цісар і розказала, що наш дядько знаходиться в таборі (гетто). Ми дуже зраділи і вирішили його врятувати. 20 червня Марко Сиченко пішов у Хмільник, викрав його з табору, коли їх вели на роботу, і привів до нас. Ми вирішили піти в партизани.

Цей день нагадує про жертовний подвиг цих великих людей. Імена тисяч українців викарбувані на стіні пошани ізраїльського національного меморіалу «Яд Вашем» в Єрусалимі.

За інформацією КЗ “Історичний музей міста Хмільника”.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *