Жителі Хмільника й Хмільниччини вшанували пам’ять учасників Другої світової війни

Жителі Хмільника й Хмільниччини вшанували пам’ять учасників Другої світової війни

8 травня в Україні відзначають День пам’яті та примирення, присвячений жертвам війни, а 9 травня – День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, який запровадили на зміну радянському Дню Перемоги. Чому дві дати? 8 травня 1945 року о 22:43 за центральноєвропейським часом підписали Акт про капітуляцію Німеччини. За московським часом було 00:43, 9 травня. Відтак День перемоги у СРСР відзначали саме 9 травня. Натомість у Європі – восьмого.

У країнах пострадянського простору, зокрема і в Україні на День Перемоги традиційно організовували паради за участі військових та ветеранів (у тому числі з використанням військової техніки). У Хмільнику також щороку організовували паради, з концертом, куди йшли багато хмільничан. Однак світова пандемія внесла значні корективи у всі культурно-масові заходи, тому вже другий рік ці дні відзначають без масових скупчень людей.

Вчора, 8 травня, вічному подвигу учасників Другої світової війни вклонилися українські військовослужбовці – учасники та ветерани антитерористичної операції й операції об’єднаних сил. Також вони поклали квіти до підніжжя пам’ятника Тарасові Григоровичу Шевченку, і до пам’ятної стели свого побратима, першого загиблого в сучасній війні хмільничанина Сергія Муравського.

Перед 8 та 9 травня представники районної влади відвідали учасників Другої світової війни і вручили поважним ветеранам Почесні грамоти обласної державної адміністрації і обласної Ради, грошову допомогу та квіти: Грицику Дмитру Захаровичу з Лозни, Мельнику Миколі Васильовичу з Широкої Греблі, Натертишевій Антоніні Микитівні з Сальниці, Чуловському Станіславу Лук’яновичу і Сальнику Петру Васильовичу з Козятина.  Зокрема, заступник голови Хмільницької районної державної адміністрації Сергій Чабан і заступник голови Хмільницької районної ради Василь Карпінець подякували живим свідкам тих страшних історичних подій за їхній подвиг та незламність.

Вчора у селі Куманівці, біля пам’ятника загиблим воїнам в роки Другої світової війни відбувся урочистий мітинг–реквієм. Крім того, аби висловити повагу всім борцям проти нацизму, увічнити пам’ять про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, в сільській бібліотеці представили книжково–ілюстративну виставку «Вклонімось величі подвигу». На виставці є книги, альбоми, газетно-журнальні статті про період війни.

У салах Сальниці та Гнатівці також відбулося вшанування полеглих солдатів.  Понад 900 жителів Сальниці та Гнатівки брали участь у Великій Вітчизняній війні, більше 400 з яких віддали своє життя. 135 солдатів нагороджено орденами, 532 медалями, а Гвардії полковнику танкових військ Столярчуку Флору Євстафійовичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.  Десять синів П.Н.Павленка були учасниками Великої Вітчизняної війни. Шестеро з них загинули. Більше 500 євреїв-сальничан фашисти розстріляли в перші місяці окупації.

Довідково:

У Другій світовій війні Україна втратила більше 5 мільйонів цивільних, з них 1,5 мільйона – жертви Голокосту і 3-4 мільйона військових. Було зруйновано 28 тисяч сіл та 700 міст.

Відомо, що в період Другої світової війни 6 мільйонів українців служили в Радянських збройних силах, близько 100 тисяч – в Українській Повстанській Армії. Крім того, 6 тисяч українців служили в французькій армії, 120 тисяч – у польському війську, 45 тисяч – у військах Британської імперії та 80 тисяч – у Збройних силах США. Також історичні факти вказують на те, що українець – лейтенант Олексій  Берест підняв прапор СРСР над Рейхстагом 30 квітня 1945 року о 21.50, він керував групою в складі сержантів – росіянина Михайла Єгорова і грузина Мелітона Кантарія. В офіційній радянській історіографії зазначено, що Прапор Перемоги встановили сержанти М. Єгоров і М. Кантарія. 

Проте на основі звітів воєначальників керівництву Кремля можна зробити досить об’єктивні висновки про те, що серед героїв був Олексій Берест, і цей факт приховувався.

Фото – з сайту Хмільницької райдержадміністрації, групи учасників АТО і з груп бібліотек сіл Куманівці та Сальниці у соцмережі.

Алла Корнієнко. 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *