Жінки – військовозобов’язані. Тепер практично всі!

Жінки – військовозобов’язані. Тепер практично всі!

З 17 грудня працюючі жінки мають стати на військовий облік, інакше будуть змушені заплатити штрафи. Так, 17 грудня цього року набрав чинності наказ Міноборони №313. Ним затверджено перелік галузей і професій, за якими жінки, які працюють, мають перебувати на військовому обліку, а проконтролювати це мають роботодавці, – повідомляє NEWS Хмільника з посиланням на сайт Дебет-Кредит.

17 грудня 2021 року набрав чинності Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.

Перелік затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 р. №313 (опублікований в “Офіційному віснику України” №96 від 17.12.2021 р., інформаційна картка Наказу на сайті Мін`юста – за цим посиланням).

Згідно зі ст. 28 Закону про військовий обов’язок граничний вік у запасі – до 60 років.

В Переліку наводиться 35 видів спеціальностей (кожна з яких є, по суті, окремою галуззю господарської діяльності). Тут є всі найпопулярніші сфери – від громадського харчування до видавництва та поліграфії.  А ще в цьому Переліку сотні професій.

Завдяки цьому на військовому обліку мають перебувати як керівництво підприємств зазначених галузей, так і працівниці робочих професій та спеціалісти. Тобто на облік потрапить і адміністрація (і директор, і керівник відділу, і юристка, і секретарка тощо), і сама працівниця, яка має певну спеціальність та працює у певній галузі.

Наприклад, є в цьому переліку такі професії: 

 • керівники фінансових, бухгалтерських, економічних, юридичних та адміністративних підрозділів та інші керівники,
 • менеджери (управителі) з права, бухгалтерського обліку, досліджень ринку, вивчення суспільної думки, консультацій з питань комерційної діяльності та управління,
 • менеджери (управителі) з бухгалтерського обліку,
 • професіонали в галузі аудиту та бухгалтерського обліку,
 • наукові співробітники (аудит, бухгалтерський облік),
 • аудитори та кваліфіковані бухгалтери,
 • бухгалтери та касири-експерти,
 • реєстратори бухгалтерських даних.

Роботодавець має проконтролювати: 

 • наявність документів про перебування на військовому обліку не лише в чоловіків, а й в жінок, якщо вони беруться на роботу на посаду (професію), яка є в цьому Переліку;
 • жінкам, які вже працюють на цих посадах, варто повідомити про їх обов’язок стати на військовий облік. І перевірити виконання.

Оскільки свіжий наказ Міноборони не встановлює якихось граничних строків для його виконання, роботодавці можуть звернутися за консультацією до військового комісаріату.

Які документи перевіряти?

Перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов’язаних – військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників – посвідчень про приписку до призовних дільниць) та приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки визначено п. 37 Порядку №921.  Відповідно таких самих документів слід вимагати і від жінок, які працюють.

Що робити військовозобов`язаним жінкам?

Для постановки на військовий облік треба особисто прибути до військкомату.

Необхідні документи:

 • заява про взяття на військовий облік;
 • паспорт;
 • ідентифікаційний код;
 • військово-обліковий документ;
 • свідоцтво про народження дітей (якщо є);
 • рішення військово-лікарських комісій про придатність за станом здоров’я для проходження військової служби в мирний або у воєнний час (у разі наявності).

Але увесь цей перелік для звичайного випадку – коли людина змінює постійне місце проживання і в результаті місце військового обліку.

Тут у нас незвичний випадок – для більшості жінок обов’язок стати на військовий облік виник вперше. І військового-облікового документу в них ще немає.  Не факт, що для взяття на такий облік їм заздалегідь треба буде проходити і медкомісію.

Що повідомили в Міноборони?

До кінця наступного тижня мають розробити алгоритм, як жінкам стати на військовий облік. Алгоритм та додаткова інформація з’явиться на сайті військкоматів або Міністерства оборони.

Адміністративна відповідальність

Тут є два види штрафів – на самих військовозобов’язаних, і на уповноважених осіб роботодавця:

 • ст. 210 КУпАП встановлено штраф для самих призовників, військовозобов’язаних, резервістів за порушення правил військового обліку. За перше порушення штраф становить  від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, а також вчинення такого порушення в особливий період (!) тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто зараз працівниці, яка не стане на військовий облік, загрожує адмінштраф від 850 грн до 1700 грн;
 • для уповноважених осіб роботодавця (керівника або іншої уповноваженої ним особи) за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію адмінштраф встановлює стаття 210-1 КУпАП. І цей штраф вже (під час особливого періоду) становить від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Тобто від 5100 грн до 8500 грн! 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *