
Заморозки до -2°C, а місцями до -9°C, які спостерігалися протягом останніх днів у північних, східних і південних областях України, призвели до значного ураження пшениці, ячменю, ріпаку та гороху. Про це заявив головний науковий співробітник Інституту рослинництва ім. В.Я. Юр’єва НААН Сергій Авраменко.
Як зазначив науковець, посіви озимої пшениці у вказаних регіонах, які ще перебували в стадії розвитку, можуть мати втрати на рівні 20-30%, тоді як ті, що вже були на стадії збирання, потенційно матимуть вищий рівень втрат.
- Схожа ситуація спостерігається і з посівами ріпаку. Посіви гороху також матимуть значні втрати через заморозки, адже приморозки вразили посіви у фазі цвітіння, – зауважив Авраменко.
При цьому він додав, що ситуація в центральній частині України та в західних областях є кращою, оскільки там не було таких сильних морозів.
Також науковець наголосив на тому, що в цих регіонах і менші посівні площі.
Травневі заморозки завдали значної шкоди також плодово-ягідним насадженням. Особливо постраждали кісточкові культури — персик, абрикос, вишня, слива та черешня, які вже цвіли та зав’язали плоди. Найгірша ситуація на сході України.
Від заморозків значно постраждали горіхи — вони фактично залишилися без листя. Є негативні випадки по черешні. Садівники повідомляють, внаслідок заморозків з дерев осипалася зав’язь. Залежно від регіону — частково, а подекуди повністю. Також постраждали яблуневі сади. Яблуні почали досить активно цвісти на кілька тижнів раніше норми, мороз пошкодив зав’язь, а не квіти, що, безумовно, впливає на кількість і якість урожаю. Останні значно постраждали й на Вінниччині.
У центрі України та на Поділлі погода була більш холодною і вологою, що не сприяло активному обльоту бджіл і, відповідно, запиленню, тому заморозки відбувалися в найменш сприятливих умовах і призводили до максимального рівня ураження порівняно з іншими регіонами.
- На завершення, виходячи з інформації про активні заморозки, які відбулися в Польщі, Чехії та Німеччині, а також з огляду на очікування певного падіння врожаю в Україні, ми прогнозуємо високі світові ціни на яблука, – зазначають фахівці.
Фермер із Синельниківського району Дніпропетровщини Сергій Петренко зазначає, що втрати цього року суттєві — абрикоси практично всі померзли, також постраждали персики та черешні. За даними фахівців, травневі заморозки стали справжнім випробуванням для садівників не лише Дніпропетровщини, а й усієї країни. Втрати врожаю ранніх фруктів можуть бути значними.