Проект Закону про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо окремих питань посилення правового захисту військовослужбовців уже є у Верховній раді.
Прийняття законопроекту спрямоване на посилення правового захисту
військовослужбовців та запобігання негативним явищам у стосунках посадових
осіб та громадян з військовослужбовцями Збройних Сил України та інших
військових формувань.
В пояснювальній записці до проекту йдеться про головні причини необхідності існування такого Закону. Зокрема, сьогодні на передовій новітньої російсько-української війни саме від військовослужбовців – цих героїчних людей в погонах залежить доля та майбутнє нашої країни. Тож у знак вдячності за це українське суспільство, у тому числі державні інституції всіх рівнів, всі громадяни мають шанобливо ставитися до своїх Захисників і Героїв, проявляти вдячність, повагу та опікуватися усіма їхніми життєвими проблемами.
- Абсолютно не сприймаються, на жаль, непоодинокі приклади бюрократичних перешкод, які доводиться проходити пораненим військовим в тилу, конфлікти у громадському транспорті, коли приватний перевізник відмовляється забезпечувати право учасника бойових дій на пільговий проїзд і примусово висаджує його з маршрутного таксі, інші факти умисної неповаги, образ наших захисників чи перешкоджання реалізації ними своїх прав і свобод, – наголошується в записці.
Законопроектом пропонується доповнити Кодекс України про адміністративні правопорушення статтею 185-16, яка передбачає накладення певного розміру штрафу або громадські роботи, або виправні роботи з відрахуванням частини заробітку, або суспільно-корисні роботи, або адміністративний арешт за публічно виявлену по відношенню до військовослужбовців образу, за образливе чіпляння до них чи перешкоджання реалізації ними своїх прав і свобод.
Також у документі наголошується про те, що прийняття цього проекту Закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України.
Загалом, в Україні хочуть запровадити покарання за неповагу до:
- військових ЗСУ та інших військових формувань;
- Служб зовнішньої розвідки;
- СБУ;
- Нацгвардії;
- ГУР;
- Державної спеціальної служби транспорту;
- УДО;
- Держспецзв’язку;
- ДПСУ.
За прояв неповаги до військових можна буде отримати:
- штраф від 200 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів (3 400-5 100 гривень);
- адміністративний арешт на строк до 15 діб;
- громадські роботи на строк від 50 до 60 годин;
- виправні роботи на строк від 1 до 2 місяців з відрахуванням 20% заробітку;
- суспільно-корисні роботи на строк від 240 до 360 днів.