Війна росії проти України посилено проводиться не лише територіально, а й інформаційно. Недаремно генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш звернувся до українців та закликав людей перевіряти факти, перш ніж ділитися контентом в інтернеті, щоб у такий спосіб запобігти поширенню фейків.
- Ми всі маємо відігравати певну роль у припиненні поширення шкідливої неправдивої та дезінформації. Зупиніться і перевірте факти, перш ніж ділитися вмістом в Інтернеті, – написав у своєму мікроблозі секретар ООН.
Перед розповсюдженням контенту в інтернеті українцям потрібно спочатку добре подумати і відповісти на запитання: “Хто є автором контенту?”, “Що є джерелом інформації?”, “Звідки взялася ця інформація?”, “Чому Ви її розповсюджуєте?” і “Де вона була опублікована?”.
Так, у Центрі протидії дезінформації постійно спростовують інформацію, яку вкидають у інфопростір ворожі агенти.
Наприклад, російські TG-канали поширюють фото «документа», який нібито отримують власники квартир у Тернополі, де їм погрожують відключити газ та воду, якщо вони не зʼявляться в місцевий ТЦК. Насправді такого документа не існує. На те, що це фейк, вказують лексичні та граматичні помилки у тексті. Крім цього, за адресою, яка вказана у підробці, знаходиться корпус медичного університету. А директором компанії, від імені якої розсилається цей лист, є інша людина.
Ворожа пропаганда поширює подібні фейки для розповсюдження панічних настроїв серед населення та зриву загальної мобілізації.
Також у Facebook поширювали оголошення, в якому шукають військовослужбовців ЗСУ зі специфічними травмами обличчя для проходження лікування у Винниках, Львівської області. Автор повідомлення пише, буцімто через малу кількість пацієнтів благодійну програму можуть закрити.
У Центрі протидії дезінформації зазначають, що в оголошенні мова йде про Львівський обласний госпіталь ветеранів війн та репресованих. Хоча у госпіталі дійсно є програма протезування та реабілітації Superhumans, організація такого повідомлення не розсилала. Також інформація про те, що програму можуть закрити — не відповідає дійсності.
Чимало фейків стосується розпалювання ворожнечі між жителями Сходу і Заходу нашої країни. Різноманітні російські наративи “гуляють” Інтернетом і на закордонних майданчиках.