З 1 грудня 2023 року розпочинається заборона на вилов річкових раків у рибогосподарських водних об’єктах Вінницької області. Враховуючи рекомендації Інституту рибного господарства НААН України, заборона триватиме до 30 червня 2024 року включно.
- З метою збереження та охорони популяції раків в період їх спарювання та виношування ікри Вінницьким рибоохоронним патрулем видано наказ «Про встановлення заборони на лов річкових раків, – інформує Вінницький рибоохоронний патруль.
Раки живуть від 20 до 50 років. Статевозрілими вони стають на третьому році життя, при досягненні довжини 7-8 см. Спарювання відбувається при температурі води нижче 10°C. Плідність раків залежить від їхнього віку й розміру. У середньому одна самка рака може принести потомство в 300-400 екз. Через два-три тижні після запліднення самка відкладає ікру під черевце для подальшого виношування, яке триває близько семи місяців. Зазвичай, вихід молоді відбувається у кінці травня – на початку червня, коли температура води досягає 21-23°C.
Після цього у раків настає линька, під час якої вони скидають свій захисний панцир. Адже він заважає повноцінно рости. Під час линьки вони скидають не лише панцир, а й хітинову оболонку очей та зябер. Линяють раки не у норах, а на відкритому простоті, тому в цей період вони менш всього захищені.
За порушення правил рибальства передбачається адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 34 – 680 грн із відшкодуванням завданих збитків.
Кримінальна відповідальність настає за незаконне добування водних біоресурсів у разі завдання істотної шкоди. Санкція статті передбачає штраф від 17 000 – 85 000 грн, або обмеження, або позбавлення волі строком до трьох років із відшкодуванням завданих збитків. За кожен незаконно добутий екземпляр рака порушнику доведеться сплатити збитки у розмірі 3 332 грн.
Повідомити про порушення можна за телефоном «гарячої лінії»: (068) 018-37-52.