Як спосіб життя може впливати на ризик виникнення онкозахворювань

Як спосіб життя може впливати на ризик виникнення онкозахворювань

В Україні новоутворення входять до основних 5 причин смерті українців. Водночас приблизно в третині випадків смерть від раку зумовлена основними факторами ризику, пов’язаними з поведінкою й раціоном. А отже, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.

Основні фактори ризику і як їм запобігти!

Не паліть

Вживання тютюну є найважливішим фактором ризику розвитку раку. На куріння припадає майже 22% світових випадків смерті від раку. Куріння пов’язане з розвитком різних типів раку: рак легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок. Навіть якщо ви не курите, вплив пасивного куріння може збільшити ризик розвитку раку легень.

Харчуйтеся правильно

Повноцінний збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань.

  • Їжте багато фруктів, овочів та інші харчові продукти з рослинних джерел, як-то цільнозернові та боби. Вони мають бути основою вашого раціону.
  • Контролюйте свою вагу. Обирайте менш калорійні продукти, виключіть із раціону цукор, трансжири, їжу з фастфуду.
  • Не вживайте алкоголь. Ризик різних видів раку, як-от рак молочної залози, товстої кишки, легень, нирок і печінки, збільшується з кількістю вжитого алкоголю. Пам’ятайте, безпечної дози алкоголю не існує!
  • Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса. ВООЗ наголошує, що вживання великої кількості такого продукту може збільшити ризик деяких видів раку.

Підтримуйте здорову вагу і будьте фізично активними

Близько 20% усіх видів онкозахворювань спричинено надлишковою вагою. Підтримання здорової ваги може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.

Включіть у свій графік щонайменше 30 хвилин фізичної активності щодня. Для істотної користі для здоров’я необхідно щонайменше 150 хвилин на тиждень помірної аеробної активності або 75 хвилин на тиждень енергійної аеробної активності.

Не засмагайте

Рак шкіри є одним із найпоширеніших видів раку, якому можна запобігти.

Уникайте прямого сонячного світла вдень. Улітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00 год, коли сонячні промені найагресивніші.

Користуйтеся сонцезахисними засобами з SPF 30+, носіть сонцезахисні окуляри та капелюх із широкими полями.

Затуляйте відкриті ділянки тіла. Більше одягу — більше захисту. Обов’язково прикривайте свої руки та ноги.
Уникайте соляріїв. Вони так само шкідливі, як і природні сонячні промені.

Вакцинуйтеся

До 25% випадків раку в країнах із низьким і середнім рівнем доходів зумовлено такими інфекціями, як гепатит і вірус папіломи людини (ВПЛ). Зокрема, вірусний гепатит В може збільшити ризик розвитку раку печінки. А вірус папіломи людини може призвести до раку шийки матки та інших статевих органів.
Профілактика раку включає захист від цих вірусних інфекцій.

Уникайте ризикованої поведінки

Іншою ефективною тактикою профілактики раку є уникнення ризикованої поведінки, яка може призвести до інфекцій, які, своєю чергою, можуть збільшити ризик розвитку онкозахворювань.
Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів і використовуйте презервативи під час сексу.

Регулярно проходьте профілактичні огляди

Регулярні самоперевірки та скринінги для різних типів раку збільшують шанси на раннє виявлення хвороби.
Якщо виявити рак на ранній стадії, є висока ймовірність позитивних результатів і успішного подолання захворювання.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем щодо оптимального для вас графіку онкоскринінгу.

Турбуйтеся про себе і своє здоров’я! Якщо усунути фактори ризику, вірогідність захворіти на рак суттєво знижується. А у випадку захворювання відмова від шкідливих звичок може підвищити ефективність лікування й допоможе покращити самопочуття.

За інформацією Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *