Серпень щедрий на тепло й врожаї. Це період, коли господарі заготовляють вирощений урожай на зиму. Проте не всі знають, як правильно потрібно зберігати, наприклад, квасолю, щоб у ній не завелися жучки, – повідомляє NEWS Хмільника.
Перевірені поради, як варто зберігати квасолю:
- Морозильна камера.
Кращого місця для зберігання годі й шукати. У морозильній камері можна заморожувати не лише суху квасолю, але й молоду.
- Скляна банка.
Після того, як засипали в банку квасолю, її потрібно щільно закрити кришкою. Крім того, всередину банки слід покласти головку часнику, розділену на окремі зубчики. Запах часнику жодним чином не вплине на смакові якості продукту, проте відлякає шкідників.
- Пластикова пляшка.
В такий спосіб можна зберігати лише ідеально висушену квасолю. Не забудьте на дно пляшки покласти 1 головку часнику і 1 лавровий лист. Дуже важливо, щоб квасоля не була вологою, інакше вона швидко запліснявіє.
- Горище або підвал.
Якщо ви обрали такий спосіб зберігання квасолі, краще залишити її у стеблах. Щоб гризуни не захотіли поласувати вашим врожаєм, стебла квасолі потрібно перекласти висушеним кропом. Його запах відлякає будь-яких шкідників.
- Прогріти в духовці.
Як зберігати квасолю, щоб не було жучків? Все дуже просто – перед цим прогрійте її в духовці. Висока температура допоможе позбутися можливих жучків ще на стадії личинок. Потім квасолю потрібно остудити, пересипати до банок або лотків і поставити до холодильника або на поличку в шафі.