Як правильно вибрати рюкзак

Як правильно вибрати рюкзак

Коли йдете купувати рюкзак, обов’язково візьміть із собою дитину, щоб врахувати її бажання і приміряти рюкзак.

Вибираючи рюкзак, обов’язково звертайте увагу на:

 • Плечові ремені (лямки): важливо, щоби рюкзак був з з двома лямками, а лямки були широкими і м’якими. “Стежте, щоб дитина завжди використовувала дві лямки рюкзака: рівномірний розподіл ваги вбереже від викривлення хребта. Для профілактики проблем зі спиною щільно затягуйте лямки, щоб рюкзак прилягав до спини по усій довжині”, – радить Вадим Ілляшенко.
 • ремінь на талії: додатковий ремінь дозволить зафіксувати рюкзак на поясі і таким чином зменшити навантаження на спину.
 • жорсткість спинки: краще обирати спинку середньої жорсткості, але вона обов’язково має бути м’якою з боку спини дитини.
 • вагу і розмір рюкзака.

Для профілактики проблем зі спиною у жодному разі не купуйте рюкзак на виріст. Рюкзак не повинен звисати більш ніж на 10 сантиметрів нижче талії. Вибирайте найбільш легкий рюкзак. Бажано, щоб він був не важче 1 кілограма.

Втім, його вага може залежати від власне ваги дитини: фахівці рекомендують, щоб загальна вага рюкзака ні в якому разі не перевищувала 15% від загальної маси дитини.

Згідно з державними санітарними нормами, вага рюкзака з книгами, зошитами й письмовим приладдям не має перевищувати:

для учнів I–II класів — 1,5–2,0 кг;

для учнів III–IV класів — 2,0–2,3 кг;

для учнів V–VI класів — 2,3–3,0 кг;

для учнів VII–VIII класів — 3,0–3,5 кг;

для учнів IХ–ХII класів — 3,5–4,5 кг.

 • Організуйте розміщення предметів у рюкзаку таким чином, щоб найбільш важкі розміщувались внизу, ближче до центру і до спини. Так, наприклад, у відділенні, яке прилягає до спини дитини, мають розміщуватись книги. Це мінімізує ризики травми спини, – говорить лікар.

За можливості обирайте рюкзак з коліщатами: якщо дитина буде відчувати дискомфорт, вона зможе його везти з собою.

ПРОФІЛАКТИКА ПРОБЛЕМ ЗІ СПИНОЮ: ПОРАДИ БАТЬКАМ

 • Заохочуйте дитину розповідати про будь-який дискомфорт, біль, оніміння чи інші відчуття у спині, шиї, руках чи ногах, які виникають при носінні рюкзака. Не чекайте, коли дитина сама повідомить, – дуже часто діти сприймають дискомфорт як належне.
 • Слідкуйте за тим, як ваша дитина одягає і знімає рюкзак. Важливо, щоб школяр робив це без зусиль. За необхідності відрегулюйте довжину лямок.
 • Слідкуйте за тим, щоб дитина не нахилялась вперед для компенсації ваги рюкзака. Якщо вам здається, що рюкзак заважкий для дитини, заберіть кілька підручників з рюкзака і нехай дитина несе їх у руках (це полегшить навантаження на спину). Якщо вага рюкзака є надмірною і проблема залишається, придбайте другий комплект книжок: один – для дому, інший – для школи.
 • Не ігноруйте будь-які больові відчуття у спині дітей і підлітків.
 • Заохочуйте дитину не носити рюкзак без необхідності і знімати його при кожній можливості.
 • Заохочуйте школяра носити у рюкзаку тільки необхідні речі.
 • Якщо дитині треба щось підняти з підлоги, не знімаючи рюкзак, безпечна поза – це присідання, а не нахили в поясниці.

За інформацією Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України».

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *