Після повномасштабного вторгнення росії в Україну та стрімкого здорожчання газу країни світу серйозно замислились над відмовою від такої форми опалення. Наприклад, Австрія нещодавно законодавчо заборонила газове та масляне опалення в нових будівлях, а також продаж такого обладнання для існуючих будівель з наступного року, прискоривши цю політику на два роки. Інші європейські країни, включаючи Данію та Нідерланди, вже ввели заборону на газові системи. Натомість європейські країни знайшли альтернативу газу – це теплові насоси.
На жаль, опалювальний сезон вже не за горами, і відмовитися від газу українці поки що не зможуть. І ще в сучасних умовах нам доведеться цього року все ж таки економніше використовувати блакитне паливо. А як це зробити, і де врахувати мінімальний розхід палива – поради надали фахівці Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України.
Зазвичай фахівці радять для економії води або економії тепла встановити лічильники. Сума, сплачена за показниками лічильника завжди менша, ніж за середніми показниками, тому що ви платите тільки за спожитий вами газ.
ЕКОНОМІЯ ГАЗУ В ПОБУТІ
- Готуйте їжу на такій потужності пальника, яка потрібна для вибраної вами страви, після закипання вогонь слід зменшити у два рази. І врахуйте, що найбільша температура знаходиться на кінчиках полум’я, тому не дозволяйте газу “облизувати” ваші каструлі і сковорідки. Це шкодить і посуді, і вашому бюджету.
Використовуйте якісний посуд. Для нагрівання посуду з викривленим дном чи нагаром потрібно на 6% більше енергії. Посуд із нержавіючої сталі швидше нагрівається та є менш енергозатратним.
- Намагайтеся рідше готувати малооб’ємні страви в газовій духовці. Іноді запекти два яблука або чотири картоплини краще в мікрохвильовці, ніж розпалювати всю духовку.
- Для економії газу при нагріванні води для купання запасіться економічною душовою насадкою і намагайтеся приймати душ, а не повну ванну. Це економить і воду, і газ для її нагріву.
ЕКОНОМІЯ ГАЗУ В ПРИВАТНОМУ БУДИНКУ
У приватному будинку економія газу зазвичай означає економію тепла, бо основна витрата газу йде саме на опалення.
- В першу чергу утепліть пінопластом стіни і горище. Економити газ для опалення допомагають склопакети і відбиваючі екрани, встановлені між стіною і радіатором. Ще маленька хитрість: зменшіть температуру комфорту на 2-2,5 градуса. Не дуже помітно в житті, але сприятливо позначається на гаманці.
- Використовуйте, якщо це реально, для опалення дрова. Якщо це неможливо – встановіть економічний газовий конденсаційний котел.
- Найвигідніший варіант економії газу в приватному будинку – автоматизація системи опалення. Ті, хто вже її використовує, стверджують, що витрати на її установку окупаються протягом першого опалювального сезону.
Отже, для того, щоб домогтися економії газу:
• встановіть термоголовки на всі батареї (15-20% економії)
• встановіть гідрострілку на обв’язку котла з частотно-регульованим насосом (20% економії)
• підключіть кімнатний хронометричний термостат (15-35% економії)
• зробіть теплоізоляцію містків холоду (15-40% економії).
При роботі з кімнатним термостатом котла потрібно задати відповідний автоматичний режим роботи “з датчиком температури”, тоді він самостійно буде регулювати температуру води в системі. В такому режимі котел буде включатися рідше, температуру носія буде підтримувати більш високою (тобто буде працювати в більш оптимальній витраті газу режимі). Економія газу відбувається завдяки встановленню терморегулятора з програматором, який не тільки відключає котел, якщо температура піднялася до встановленої, але і включає-вимикає котел за заданою програмою. Наприклад, вночі можна задати більш прохолодну температуру, а вдень для економії газу котел варто взагалі відключити на пару годин, він включиться за дві години до вашого приходу з роботи. Крім того, в будь-який момент можна включити / відключити котел натисканням кнопки на програматорі, не підходячи до самого котла.
Ілюстративне фото – з відкритих інтернет-джерел.