Основним засобом боротьби з бур’янами, як відомо, є пестициди. Пестициди – хімічні сполуки, які впливають на пригнічення розвитку певної групи рослин або інших шкідливих організмів, не завдаючи особливої шкоди корисним культурам.
Однак не все так просто, як здається на перший погляд. Учені ще десятиріччя тому попереджали про неминучість зараження пестицидами ґрунтових і підземних вод, а, відтак, і про наслідки для живих організмів. Тож фахівці Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» розповіли про вплив пестицидів на здоров’я людей, а також на флору та фауну.
Розповсюдження пестицидів у навколишньому середовищі відбувається як фізичним, так і
біологічним шляхом. Перший спосіб – розсіювання з допомогою вітру в атмосфері та поширення через водотоки. Другий – перенесення живими організмами по шляху харчування. Із просуванням організмів до вищих ланок харчового ланцюга концентрації шкідливих речовин зростають, нагромаджуючись у внутрішніх органах, переважно в печінці та нирках.
Отже, хімізацію, що інтенсивно розвивається в сільському господарстві, можна оцінювати з двох позицій – як економічно вигідну і як екологічно небезпечну для навколишнього середовища і для самої людини.
Інтенсивне забруднення природного середовища значною мірою є наслідком нераціонального сільськогосподарського виробництва. Отруйні речовини, які знаходяться у мінеральних добривах, хімічних меліорантах й отрутохімікатах, проникають в організми людей, викликаючи їх захворювання.
Особливого значення набуває застосування системних фунгіцидів (нині рекомендовано до виробництва близько 300 препаратів), стійких проти змивання з рослин. Неправильне їх застосування може завдати великої шкоди посівам, навколишньому середовищу, здоров’ю людей, свійським тваринам і птиці.
Безконтрольне застосування добрив та пестицидів призводить до забруднення навколишнього середовища, що загрожує здоров’ю людини. Особливо небезпечне неправильне або надмірне використання пестицидів. Причому деяка їх частина трансформується, тобто виникають нові токсичні речовини (вторинна токсикація). Дати оцінку всіх наслідків впливу пестицидів неможливо через недосконалість методів дослідження.
Усі без винятку пестициди при ретельному вивченні виявляли або мутагенну, або інші негативні дії на живу природу і людину. Навіть разові контакти людини з такими пестицидами, як діелдрін, паратіон, призводять до зміни біотоків головного мозку (енцефалограми). А вплив сучасних органофосфатних пестицидів, які швидко розкладаються, загрожує розвитком депресій, роздратування, розладом пам’яті, іншими нейропсихологічними порушеннями. Близько 90% усіх фунгіцидів, 60% гербіцидів і 30% інсектицидів є канцерогенними.
Підраховано, що 98% інсектицидів (проти комах) і фунгіцидів (проти грибкових захворювань), 60-95% гербіцидів (проти бур’янів) не досягають об’єктів пригнічення, а потрапляють у воду і в повітря. Крім того, застосовують ще й зооциди (проти гризунів), які створюють у грунті мертве середовище.
Очевидними є негативні наслідки застосування пестицидів для здоров’я людини, причому спостерігається тенденція до їх зростання, водночас у об’єктів, які пригнічуються пестицидами, спостерігається певна пристосованість до них.
Поширенню застосування пестицидів значною мірою сприяє уміння зарубіжних хімічних
компаній рекламувати свій товар. А ми, довірившись їхній рекламі, витрачаємо на ці препарати сотні гривень щороку, до того ж допускаємо значні перевищення рекомендованих доз хімічних засобів захисту, проведення суцільних обробок замість вибіркових. До 40% пестицидів у нас розпилюється в повітря, що категорично забороняється у багатьох країнах. Часто завищуються норми витрат пестицидів.
Щоб переконатися, що ваша питна вода та овочі, які ви вживаєте – є безпечними для здоров’я, ви можете звернутися до відокремленого структурного підрозділу Хмільницький районний відділ Державної установи «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», який знаходиться за адресою: м. Хмільник, вул. Виноградна, 7, де вам нададуть консультацію та зможуть провести лабораторні дослідження.
Ілюстративне фото – з відкритих інтернет-джерел.