
Ще до карантину єгері ДП “Хмільницьке лісове господарство” відловили молоду зубриху на замовлення чернівецьких колег. Нині зубриха вже вільно почуває себе на новому місці мешкання.
– Цю самку нам вдалось спіймати у живу пастку у Широкогребельському лісництві навесні ще до посилення карантину. Наші чернівецькі колеги замовили молоду самку репродуктивного віку. От у пастку спіймалась саме потрібна нам самка віком 3-5 років. Варто зазначити, що усі заходи з відлову та переселення зубрів до інших областей ми проводимо з дозволу Мінекології України, – розповів головний мисливствознавець ДП “Хмільницьке лісове господарство” Володимир Ткач. – Спершу у пастці самка вела себе досить агресивно, була налякана… Тож ми ніби як вчили її звикати до людей – поступово крок за кроком підходили до пастки, аби тварина бачила людину у полі зору, звикала до її присутності та припинила нервуватись.
Вже за добу тварина заспокоїлась. Тоді її забрали чернівчани. Везли зубриху спеціально пристосованим вантажним автомобілем. Жодних заспокійливих тварині не давали. Вона нормально перенесла довгу дорогу. Та й водій досвідчений, їхав дуже обережно. Ми читали інформацію про нашу тварину від чернівецьких колег. Тож радіємо, що наші зубри вільно почувають себе у інших областях України. Та завдяки їм знову відроджується поголів’я червонокнижних велетнів. Наприклад, кістяк стада зубрів на Львівщині, у мисливському господарстві “Стир” “родом” саме з Хмільника!
Взагалом, ми маємо відловити та доставити до Чернівецької області десять зубрів – вісім самок та двох самців. Вісім зубрів – шість самок та двох самців – вже відловили протягом останніх років. Лишились ще дві самки. Але в цьому є одна проблема. Бо якщо у нашому стаді буде однакова кількість самок та самців, буде поступовий процес старіння стада, зменшиться процес парування…
У пресслужбі Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства прокоментували, як саме хмільницькі зубри допомагають відновити популяцію червонокнижних велетнів на Буковині:
– У ході активної реалізації проекту з відродження і подальшого розвитку на Буковині популяції зубра європейського, у вольєр ДП «Сторожинецьке ЛГ» привезли з вінницьких лісів ще одну зубриху. Її назвали Мурзана.
Так вже з самого початку діяльності вольєру склалося, що усі зубри, що тут проживають, названі на «Му», бо перший його мешканець приїхав до нас у грудні 2016 року з Миколаївського зоопарку з ім’ям Мурза.
Мурзана – красива зубриха у розквіті репродуктивних сил. Вона добре перенесла переїзд спецтранспортом з Вінниччини на Буковину. Стадо зубрів, старожилів вольєру, прийняли її, як свою.
– Зубри – соціальні тварини, вони мирні, живуть стадом, добре ставляться один до одного, – розповідає мисливствознавець лісгоспу Руслан Рудий.
Спеціалісти Сторожинецького лісгоспу створили вольєр для утримання маточного поголів’я зубра європейського з благородною метою: щоб тут, у тиші і спокої, на поживній кормовій базі, яку забезпечують сторожинецькі лісівники і єгері, народжувалися здорові зубренята. Їх потім випускатимуть у дику природу для поповнення дикого стада цих червонокнижних тварин, що проживають у вижницьких і сторожинецьких лісах.
– Таким чином, ми підтримаємо дику популяцію буковинських зубрів, – зазначає головний мисливствознавець ДП «Сторожинецьке ЛГ» Сергій Чистов, який є ініціатором і організатором усіх робіт з реалізації програми відродження буковинського зубра, включаючи будівництво та функціонування вольєру для їх утримання. – Маємо в нашому вольєрі представників різних генеалогічних ліній – зубрів австрійсько-німецької крові і східно-європейської. Це забезпечить народження здорового життєздатного потомства.
ДОВІДКОВО:
* Вольєр на території Банилівського лісництва побудований у 2014 році за ініціативи та за кошти ДП «Сторожинецький лісгосп». Сьогодні це єдиний в Україні вольєр, де в напіввільних умовах, максимально наближених до дикої природи, у повному достатку, під захистом державної лісової охорони проживають зубри, завезені з лісів Вінниччини (Хмільницький лісгосп), Миколаївського зоопарку, та з Львівщини (НПП «Сколіські Бескиди»).
* Зубр європейський занесений до Червоної книги України, Європейського Червоного списку та належить до виду тварин, що перебувають на межі зникнення в цілому світі.
На фото – донедавна хмільничанка, а нині чернівчанка Мурзана із новими братами та сестрами!
Фото – пресслужба Чернівецького ОУЛМГ