6 серпня 2021 року на грецьку палаючу землю ступили десятеро сміливих вогнеборців з Вінниччини, які змушені були покинути свої сім’ї та вирушити в далекий край на допомогу іншому народу. Серед них – 26-річний хмільничанин, працівник державної пожежно-рятувальної частини №9 Павло Червінський. Чоловікові повідомили про відрядження, і він, всього за декілька годин зібравши речі, вирушив у дорогу.
Едіпсос – бальнеокліматичний курорт на березі Егейського моря, славиться своїми термальними хлоридними натрієвими, а також родоновими мінеральними водами. Саме там Павло Червінський приборкував неслухняні язики полум’я. Ось що він розповів про своє перебування на пекучому острові NEWS Хмільника.
- 6 серпня о четвертій ранку я з іншими рятувальниками був уже в готелі на острові Едіпсос. Але з Афін до місця призначення ми не одразу змогли потрапити: годин 5 їздили по трасі, бо наш автобус постійно зупиняли поліцейські через нові займання. Вся місцевість була в диму, всюди був вогонь – видовище не з приємних. Нам дали час для відпочинку, і потім ми одразу ж поїхали працювати. Жили за 500 метрів від моря. Щоранку о 9-й годині нас вивозили на вогнищеві місця, а ввечері о 20-й привозили назад в готель. За день я так натомлювався, що найважливіше було прийняти душ і лягти спати. Іноді купались в морі.
За словами Павла, загалом на ліквідації пожеж на той час було 100 українців з різних регіонів України. Вони гасили вогонь пліч-о-пліч із румунами та поляками, працювали на їхніх спецавтівках. Перебували в постійній напрузі, адже було невідомо, звідки прийде небезпека.
- В Греції були 10 днів. Час, який витратили на дорогу – не враховую. Всі ці дні ми працювали в горах. Головним завданням було відбивати полум’я від населених пунктів. Гасили вогонь гектарами: 50 українців працювали на одній дільниці, інші 50 – на іншій. Врятували місто від загорання, поле, будинки, дачну ділянку, церкву, автомобілі, домашню птицю, навіть вулики. Лячно було дивитись на згорілі будинки, всюди залишки від пожежі, пустка…
- Скажіть, будь ласка, а як Ви рятувалися від пекельної спеки? Країна, де й так гаряче – плюс іще й додаткове тепло від полум’я – це ж наскільки було спекотно?
- Справді було дуже важко. Температура сягала більше 40 градусів. Важко було й через чужу місцевість: треба було постійно йти вверх. Вогонь з гір спускався на нас, і дим. Це верхова пожежа, з нею боротися було найважче. І скинути одяг не можна було, щоб хоча б трохи стало легше. В їхніх горах така трава росте, як ліани: нею можна було легко подертися. Нас рятувало почуття обов’язку, а ще дуже гарне ставлення людей. Волонтери постійно підвозили воду. Я за все життя не випив стільки води, як за ті 10 днів у Греції. Крім води, волонтери підвозили й продукти: галети, персики, молоко. З організацією провіанту в них все було на найвищому рівні, як і з комфортними умовами.
- Мабуть, страшно було перебувати в незнайомій місцевості, та ще й охопленій вогнем?
- Завжди страшно, бо не знаєш, що горить, і чи не впаде дерево. Але це робота. Маю трохи свого досвіду в роботі, були й досвідченіші колеги, які радили, як краще зробити. Потім вбувся і все робив, як годинник. Там був чудовий колектив, ми діяли злагоджено, як один механізм. До того ж, сил і безстрашності додавали думки про дружину Наталю і 10-місячного сина Дмитрика, які чекали мене в Хмільнику.
- Щоправда, був один випадок, коли по-справжньому було страшно. Це сталося десь на 5-6 день перебування в Греції. Одного разу, перебуваючи на черговій ліквідації пожежі в горах, у наших балонах закінчилась вода. Раптово вітер змінив свій напрямок, і вогонь почав брати нас – 10 осіб, в кільце. Ми бігли що є сили, щоб не потрапити у пастку, інакше б згоріли заживо.
- Чи вдалося загасити пожежу?
- Коли ми вилітали 16 серпня з Греції, на той час ще була незначна пожежа, але її ліквідують і місцевими силами. Того дня, що й ми, додому вилітали поляки та серби…
Відважні вогнеборці прибули до України зранку 17 серпня. Їхній приклад мужніх та безстрашних людей доказує той факт, що герої живуть серед нас, і їх треба знати в обличчя.
До слова, Павло Червінський разом із більшою частиною рятувальників ДПРЧ-9 гасив пожежу в Чорнобильській зоні, що була на початку квітня 2020 року. Разом із начальником частини Сергієм Шевцівом у радіаційному пеклі пробули цілий тиждень.
Автор тексту – Алла Корнієнко.
Фото – з особистого архіву Павла Червінського.