Минулого тижня, а саме 4 березня, у Хмільнику вперше провакцинували хмільничан. Того дня від COVID-19 14 працівників Хмільницької лікарні та 11 – екстреної медичної допомоги Хмільницького, Калинівського та Козятинського відділень.
Нагадаємо, що 24 лютого Вінницька область отримала 17 800 доз вакцини Oxford/AstraZeneca. Вакцина Oxford/AstraZeneca вироблена на заводі Serum Institute (Індія) має локальну (торговельну) назву Covishield. Вакцина зайшла через глобальну ініціативу COVAX. Вакцини даного виробника використовуються в 140 країнах світу.
Того ж таки дня, але в Чернівецькій області, від небезпечного вірусу вакцинувалася наша колега, головна редакторка місцевого друкованого видання “Вільне життя” та інтернет-видання Кіцмань.City Ольга Кулько. На жаль, нині немає змоги запитати у хмільничан про враження від вакцинації, тож до вашої уваги пропонуємо розповідь Ольги Кулько.
- 4 березня 2021 року мені пощастило — я вакцинувалася від COVID-19. Це сталося в перший день роботи мобільної бригади КНП “Кіцманський центр первинної медичної допомоги”, які вакцинували медиків Кіцманської лікарні. У флаконі 10 доз вакцини, яку треба швидко використати. І якщо кількість медиків, яких вакцинували, не кратно 10, дозволили вакцинувати інших охочих, щоб не виливати вакцину.Чому запропонували отримати щеплення мені? Мабуть, тому, що я попросилася за кілька днів до того. Розпитуючи заступника головного лікаря КНП “Кіцманський центр первинної медичної допомоги” Сергія Мельничука про його враження після щеплення та про початок роботи мобільної групи з вакцинації у Кіцмані, я сказала буквально таке: «Якщо у вас буде зайва доза, яку треба дуже комусь терміново вколоти, щоб не викинути, кажіть мені – я за 15 хвилин буду в лікарні».
- Звісно, я не очікувала, що це станеться так швидко, думала, пройде місяць-два, але, як виявилося, охочих отримати щеплення від коронавірусу в перший день роботи мобільної бригади було небагато. І після дзвінка 4 березня я дійсно за 15 хвилин приїхала в лікарню за свіжою «дозою» Covishield/AstraZeneca.
- Вакцинацію проводили на першому поверсі поліклінічного відділення Кіцманської лікарні. Вхід в приміщення для щеплення відкрили окремий. Спершу медики вимірювали температуру, розпитали про самопочуття, також — чи не вагітна, дали заповнити спеціальну форму опитувальника, де треба було записати дані про стан здоров’я, свою адресу та телефон.
- Далі — у кабінет, де безпосередньо проводили щеплення. Укол робили тоненьким шприцом, тож введення 0,5 мл вакцини навіть не відчулося. Мене потім питали знайомі, чи не було мені страшно. «Трохи, тоді, коли камера на телефоні не вмикалася одразу і я хвилювалася, що не встигну зняти цей історичний момент», — віджартовувалась я.
- Після вакцинації 15 хвилин треба було посидіти в іншому кабінеті, щоб медики переконалися, що немає побічних ефектів. Після цього я повернулася на роботу, адже був робочий день. Всього того дня у Кіцмані зробили 40 щеплень.
- В день щеплення близько 11 вечора у мене трохи підвищилась температура (до 37,5) і почалась лихоманка. «О, значить дійсно вкололи вакцину, а не фізрозчин», — подумала я, випила парацетамол і лягла спати.Наступного дня я прокинулась ще до 6 ранку, бо дуже хотілося пити, температура була 38,5, відчувався біль у м’язах і загальна втома. Відчуття — наче починається ГРВІ. Проте таблетка нурофену швидко вирішила проблему (парацетамол, до речі, мені рідко збиває температуру, треба було ввечері одразу пити нурофен).
Вже з роботи подзвонила медикам, мені сказали, що така реакція на вакцину — в межах норми, це означає, що імунна система зреагувала і виробляється імунітет. Щоправда, мій випадок був нетиповий, бо із 40 вакцинованих в один день зі мною лише у двох температура підіймалася вище 38 градусів. Менш як 10 людей мали нетривале підвищення температури до 37-37,5 градусів, а решта не відчували жодних симптомів після вакцинації.
- Другий день після вакцинації я завершила чашкою чаю «Фервекс», а третього дня (6 березня) я прокинулась, почуваючи себе здоровою людиною і з радістю пішла займатися суботніми кухонними справами.
Звичайно, думка про те, чому мій організм по особливому (хоч і в межах норми) відреагував на вакцину, примусила мене знову перечитувати різні статті лікарів та епідеміологів про щеплення від коронавірусу (не фейкові сайти про чіпування та всесвітню змову).
- Оскільки вакцинацію розпочали у нас в державі розпочали зовсім недавно, читала про досвід інших країн. На сайті «Радіо свобода» знайшла статтю «Чому вакцина AstraZeneca має більше побічних ефектів? Відповідь румунського координатора щеплення»:
- Координатор румунської національної вакцинаційної кампанії Валеріу Ґеорґіце каже, що поява побічних ефектів у порівнянні з вакциною AstraZeneca також залежить від реакції організму на тип використовуваного антигену. «У випадку з цією вакциною (AstraZeneca) організм реагує як на вектор, так і на антиген, який згодом є результатом вакцини, а саме білковим сплеском. Ось чому побічні ефекти частіші. Важливо пам’ятати про користь, яку ми отримуємо після вакцинації», – також зазначив Ґеорґіце.
Двоє знайомих з Ізраїлю, які вже отримали по дві дози вакцини Pfizer, розповіли, що після ревакцинації (введення другої дози вакцини) 1-2 доби відчували лихоманку, слабкість, мали підвищену температуру — це була нормальна реакція імунної системи.
Не можу сказати напевне (а в умовах маловивченості коронавірусу, його нових штамів та вакцин, точно, мабуть, не скаже ніхто), але припускаю, що така бурхлива реакція на вакцину у мене виникла тому, що торік я перехворіла на коронавірус і це перше щеплення було наче ревакцинація — тобто імунна система зреагувала швидко і трохи «бурхливо».
Як я ставлюся до того, що вакцина індійська? Коли я приводила на планові щеплення дітей, близько половини вакцин були виробництва Індії. А якщо подивитеся у свої домашні аптечки — багато ліків там теж може бути з цієї країни, де розвинена фармацевтична промисловість. Можливо, інші вакцини кращі та ефективніші, але поки що їх у нас нема.
Зараз я почуваю себе добре і коли мене питають знайомі, чи варто вакцинуватися, якщо буде така можливість, я кажу — варто. Але, звісно, кожен вирішує сам.