Вживання води з високим вмістом нітратів призводить до смертельних захворювань

Вживання води з високим вмістом нітратів призводить до смертельних захворювань

В  ДУ “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” , зокрема відділ епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань регулярно моніторить хімічний склад води, в тому числі й на нітрати. Фахівці занепокоєні високим вмістом нітратів у криницях Вінниччини, та наполегливо рекомендують не вживати питну воду з неперевірених джерел водопостачання.

Чому? Експерти наголошують, що пити воду з неперевірених джерел водопостачання вкрай небезпечно, особливу загрозу вона становить для дітей до 3-х років, адже вміст у воді нітратів можуть призвести навіть до смерті дитини.

Вживання води з високим вмістом нітратів призводить до виникнення захворювання – водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей віком до 1 року, внаслідок якої все частіше реєструються летальні випадки!

–        У 2013 році в нашій області був зареєстрований випадок смерті немовляти від метгемоглобінемії у Томашпільському районі, – розповідає  лікар із загальної гігієни відділу епідеміологічного нагляду (спостереження) та профілактики неінфекційних захворювань ДУ «ВОЦКПХ МОЗ України» Інна Кудлаєнко.

– Те, що хвороба є особливо небезпечною для дітей віком до 3-х років пояснюється фізіологічними особливостями функціонування організму, характерними для такого віку. Зазвичай хворіють немовлята, яких вигодовують сумішами, приготованими на воді з високим вмістом нітратів (понад 50 мг/л) та нітритів. Через потрапляння великої кількості нітратів чи нітритів разом з водою, в організмі утворюється метгемоглобін, який на відміну від оксигемоглобіну не здатний переносити кисень, – пояснює фахівчиня.

Внаслідок цього виникає гемічна гіпоксія, основними проявами якої є:

– акроціаноз (синюшність) носо-губного трикутника, мочок вуха, кінчиків пальців;

– синюшність слизових оболонок;

– тахікардія – прискорене серцебиття;

– задишка, згодом запаморочення, судоми.

У вкрай важких випадках це може закінчитися летально.

Впродовж 9 місяців цього року за санітарно-хімічними показниками було обстежено:

– 530 індивідуальних криниць, у яких показники не відповідають по хімічних параметрам – 213(40,1%), у т.ч. за вмістом нітратів – 206 (39%); 4 індивідуальні каптажі, з яких  не відповідають за хімічними показниками – 3(75%), в т.ч. за вмістом нітратів – 1 (25%);

– 893 громадських криниць, з яких  не відповідають за хімічними показниками – 421(47,1%), в т.ч. за вмістом нітратів – 554 (62%);

– 49 громадських каптажі, з яких  не відповідають за хімічними показниками – 10 (20,4%), в т.ч. за вмістом нітратів – 6 (12,2%).

Джерело: ДУ “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України”

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *