![Вишиванка в серцях у хмільничан: День вишиванки на Хмільниччині в світлинах та відео Вишиванка в серцях у хмільничан: День вишиванки на Хмільниччині в світлинах та відео](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1600,h_1197/https://xmilnuk.vn.ua/wp-content/uploads/2021/05/uchni-1.jpg)
Всесвітній день вишиванки відзначається щороку в третій четвер травня. Цього року він припав на сьогодні – 20 травня. Цьогоріч цьому прекрасному святу вже 15 років.
День вишиванки – відносно молоде, проте дуже улюблене народне свято. Відзначати його почали у 2006 році. Ювілейний 15-й рік Всесвітнього дня вишиванки присвячено українській традиційній музиці та екологічним питанням, зокрема, проблемі вирубки лісів, висихання річок і забруднення довкілля пластиком. Цього року День вишиванки відбуватиметься у форматі Дня вуличної етномузики.
У цей день всі українці одягають улюблену вишиванку, куди б не йшли – на роботу, в школу, на зустріч із друзями чи просто на прогулянку. Ще з самісінького ранку мережа Інтернет замайоріла різнобарвними кольорами різноманітних вишиванок маленьких, трохи старших і дорослих хмільничан, які дуже люблять це свято.
Найменші хмільничани з дитячого садочка №3 “Сонечко” вирішили теж прийти в дошкільний заклад у традиційному національному одязі
Школярі Хмільницької школи №2 – всі як один – у вишитому національному одязі. Від цього й уроки святковіші, і настрій кращий, а фотосесія теж вийшла досить вдалою.
Учні першого класу Лозівської школи теж не забули, як належить відзначити цей день, і всі одягнули вишиванки.
У Хмільницькому районі свято шанують День вишиванки, а отже й сальницькі школярі відзначили цей день.
В цей особливий день у вишиванки вбралися цілі сім’ї та родини, вони з любов’ю та особливим настроєм носять свій улюблений національний одяг.
Невипадково сьогодні святковий день, адже навіть колективи різних держустанов та підприємств відкинули всю офіційність та сфотографувалися у святковому вбранні.
Креативністю та неабиякою оригінальністю відзначилися жителі села Порика, які запустили в мережу Інтернет відео-флешмоб під назвою “Вишиванка єднає”. Втім, дивіться самі, і насолоджуйтеся:
ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНСЬКУ ВИШИВАНКУ
- Вишиванка – це святковий, а не повсякденний одяг. У будні українці носили так звані “буденки” – непомітні сорочки, а на свята одягали багато вишиті сорочки.
- Вишивка наносилася насамперед із сакральною метою, як оберіг, захищаючи частини тіла, незакриті одягом. Деякі вишиванки спочатку створювалися як ритуально-обрядові.
- Своїми особливими вишиванками може похвалитися не тільки кожен регіон України, а навіть окремі села. Сорочки можуть відрізнятися по фасоном, кольором, візерунку.
- Раніше вишивання було виключно жіночим заняттям. Традиційно, перш ніж почати вишивати, дівчина постилась, молилася і мила руки. Зараз вишивають не тільки жінки, а й чоловіки.
- Вишивка однієї сорочки може займати від двох тижнів до трьох років – в залежності від складності технік.
- Надзвичайно тонка вишивка “білим на білому” була поширена серед європейської знаті і української шляхти, яка носила вишиту таким чином нижню білизну і натільні сорочки.
- Вишивка хрестиком, яку багато хто вважає традиційно українською, прийшла в Україну з Європи тільки в XIX столітті, переважно з появою компанії Brocard, яка використовувала для своєї парфумерії рекламні упаковки із зображенням схем-вишивок.
- У наш час дослідники вишивки налічують понад 200 старовинних швів на основі 20 технік вишивання (серед них гладь, колосковий шов, низь, вузлики, шнурочок, кручений шов, вирізання, виколювання, козлик, плетінка, мережка).
- Популярні нині маки як елемент візерунка практично не використовувалися в традиційній українській вишивці, оскільки символізували печаль і смерть, а широкого поширення набули в кінці XX століття.
- Символічними є не тільки відтінки та форми вишивки, а й полотно та його колір. Традиційно вважали, що білосніжний колір означає цноту та чистоту, червоний символізує життєву силу, зелений – природу та спокій, а чорний – смуток і тугу. Найчастіше одягали білі вишиванки, вони додавали життєрадісності, а чорна вишиванка слугувала для часу посту та жалоби. За віруваннями не можна було переймати малюнок, наприклад, у подруги або родича, оскільки це означало що людина як би «забирає» або «повторює» чужу долю.
Вишита сорочка – це не просто красивий одяг, а історія і культура цілого народу. За малюнком і техніці вишивки можна простежити вплив різних стародавніх культур і народів. Вишиванку берегли більше, ніж гроші, адже вона була оберегом і захистом. Це культовий і в деякому роді магічний предмет одягу/, якому нараховується тисячі років.
Алла Корнієнко.