Все про плату за доставку газу та акційний смартфон для споживачів: роз’яснення від АТ “Вінницягаз”

Все про плату за доставку газу та акційний смартфон для споживачів: роз’яснення від АТ “Вінницягаз”

З жовтня споживачі газу  можуть переглянути у своїх квитанціях та особистих кабінетах на сайті 104.ua обсяг споживання за газовий рік, що минув. Цей обсяг стане основою нарахування плати за доставку газу у 2021 році. Коли ж відбудеться перерахунок і коли чекати на перерахований платіж за доставку газу? АТ «Вінницягаз» дає відповіді на основні питання споживачів.

Чому споживачі сплачують доставку газу за обсягами минулого року, а не за поточним споживанням?

З початку 2020 року державний регулятор змінив порядок оплати послуг з розподілу природного газу. Відтак плата за доставку газу для кожного споживача залежить від обсягів спожитих ним кубометрів у попередньому газовому році. Це принцип так званої «річної замовленої потужності». Тобто для всіх побутових споживачів тепер автоматично замовляється річна потужність з доставки газу, на рівні їхніх реальних потреб.

Скільки споживач має платити за доставку газу в місяць?

Оплата послуг доставки газу здійснюється рівними частинами протягом року. Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності споживача на тариф.Кожен споживач може самостійно розрахувати вартість доставки газу. Для цього свій обсяг споживання енергоносія у минулому газовому році він має помножити на тариф на розподіл газу. На сьогодні для клієнтів АТ «Вінницягаз» діє тариф в розмірі 1,17 грн. за м куб. в місяць. Якщо поділити отриману суму на 12 рівних платежів – це і буде розмір щомісячної плати за доставку газу. Наприклад, якщо у попередній газовий рік ви спожили 120 кубічних метрів природного газу, то цього року щомісяця будете сплачувати  вартість доставки 10 кубічних метрів. Якщо у поточному році ви використаєте газу менше, то в наступному році платитимете менше за його доставку.

У чому вигода для споживача?

Кожен споживач знає наперед, якими будуть його витрати на доставку газу впродовж року. Це особливо зручно для споживачів, які використовують газ для автономного опалення. Вони найбільше споживають газу взимку, однак сплачують за його доставку рівними частинами щомісяця впродовж усього року. Це зменшує навантаження на сімейний бюджет в опалювальний сезон. В свою чергу споживачі, які користуються лише газовою плитою чи водонагрівачем, можуть оплатити послугу за кілька місяців, заощаджуючи на комісії банків.

Чому не можна сплачувати за поточні обсяги споживання?

Споживачі сплачують саме за замовлену потужність тому, що газорозподільна компанія, має забезпечити і підтримувати замовлену потужність в системі, незалежно від того, скільки газу використає споживач. Навіть коли газ не споживається, газовикипостійно тримають його в системі під певним тиском, щоб він був доступним споживачам у будь-яку мить. Саме на ці роботи і йде плата за доставку газу, рівень якої визначається тарифом на розподіл.

Як мають сплачувати за доставку споживачі, які в попередній рік газом не користувалися?

Для споживачів з нулевим споживанням, а також тих, хто користувався газом менше 9 місяців,  у березні поточного року НКРЕКП запроваджено мінімальний платіж за доставку газу. Він розрахований, виходячи з діючих норм споживання газута залежить від наявних у споживача газових приладів.Так, наприклад, якщо такий клієнт користується тільки газовою плитою, його замовлена потужність встановлена Регулятором на рівні 39 куб м на рік. Тобто, впродовж року він має сплатити доставку 39 куб. м газу. Для клієнтів, які користуються газовою плитою та колонкою,мінімальна замовлена потужність складає 126 куб. м газу. Хто використовує ще й газовий котел для опалення – має мінімальний платіж, виходячи з річноїнорми споживання газу у 314 м куб.

Коли відбудеться перерахунок плати?

Не зважаючи на те, що газовий рік триває з 1 жовтня по 30 вересня, перерахунок плати здійснюється на початок календарного року – 1 січня. НКРЕКП встановлює тарифи для всіх природних монополій. Традиційно всі компанії мають річну звітність, а тарифи для них встановлюються з 1 січня.При цьому НКРЕКП має встановити їх на економічно обґрунтованому рівні, з урахуванням змін в економіці, які відбулися за поточний рік.Зокрема, зростання мінімальної заробітної плати, рівень інфляції тощо. В поточному році інфляція склала близько 3%. Вона відображається в першу чергу на вартості паливно-мастильних матеріалів, труб, газрозподільного обладнання та інших товарів, які необхідні для обслуговування мереж. Змінилася також вартість технологічного газу. В поточному тарифі вартість газу врахована на рівні 4000 грн. за тис куб м, а ринкова вартість є вищою.

Для чого існує тариф на розподіл газу? Куди ідуть кошти?

Плата за розподіл газу використовується на обслуговування та утримання газових мереж, роботу аварійно-диспетчерської служби,  оплату праці фахівців, які щодня підтримують роботу газопроводів на належному рівні. Крім того, «Вінницягаз» інвестує в реконструкцію і модернізацію газових мереж та встановлення лічильників газу для побутових споживачів. Частина коштів спрямовується на придбання технологічного газу, необхідного для транспортування блакитного палива до споживачів під відповідним тиском.Усі ці витрати контролюються НКРЕКП.

Що собою являє газорозподільна система?

Газорозподільні мережі – це величезна інфраструктура, яка за рахунок пониження тисків, їх регулювання, дозволяє газу рухатися у певному напрямку. І у кожного споживача є завжди визначена кількість газу 24 години на добу. Від моменту передачі газу нам Оператором ГТС до вашого будинку в середньому на території області газ проходить 20 – 30 км. В цілому «Вінницягаз» обслуговує понад 17 тис. км таких мереж, близько 5 тисяч споруд на газопроводах, 105 тисяч будинкових регуляторів тиску та інше обладнання.

Як здійснюється доставка газу до споживачів?

Щоб газ надійно надходив до домівок клієнтів, газовики мають постійно підтримувати стабільний тиск у газових мережах. У магістральних трубопроводах природний газ перебуває під високим тиском. Перш ніж потрапити до споживача, він понижується – спочатку до середнього тиску, потім до низького. Газове обладнання споживачів працює із газом низького тиску. Наші працівники регулюють тиск газу в газогонах так, щоб він рухався до споживачів, проводять технічне обслуговування мереж та підтримують у робочому стані десятки тисяч одиниць обладнання, встановленого на розподільних газопроводах.

 Які строки сплати за доставку газу?

– Плата за доставку здійснюється щомісячно, рівними платежами – до 20 числа місяця, в якому надаються послуги. Наприклад, за грудень – до 20 грудня.

– Як отримати рахунок за доставку?

– Рахунки для оплати послуг розподілу природного газу споживачі отримують поштою.Є також можливість завантажити та оплатити рахунок онлайн – в Особистому кабінеті на сайті 104.ua або у чат боті 7104ua у Viber, Телеграм та 104Mobile.

До речі, «Вінницягаз» проводить акцію для своїх споживачів. Хто з 20 листопада по 20 грудня поточного року оплатить за доставку газу

по перший квартал 2021 року включно – матиме нагоду виграти смартфон або сертифікат «Епіцентр» на суму 1000 грн.

по перше півріччя 2021 року включно – зможе виграти смартфон або сертифікат «Епіцентр»  на суму 2500 грн.

Деталі акції на сайті vn.104.ua та за телефонами контакт-центру:  0432 509 104 або 067 01 10 104. Долучайтеся!

Джерело: сайт Хмільницької РДА.

Фото – з відкритих інтернет-джерел.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *