На Вінниччині лише за останній рік кількість зареєстрованих випадків захворювання на сказ серед тварин, порівняно з минулим роком, зросла вдвічі. За 8 місяців на території зареєстровано 87 випадків лабораторно підтвердженого сказу серед тварин. Найбільше це коти — 50%, собаки — 35%, лисиці — 15%, 2 випадки у корів.
Про це розповів нашим колегам з Суспільного в.о заступника генерального директора Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Олександр Загоруйко.
За словами Загоруйка, причиною поширення смертельного захворювання стала заборона під час воєнного стану на відстріл лисиці. З жовтня цю заборону буде знято.
На Вінниччині вперше за 15 років зафіксували випадок смерті людини від сказу. Це сталося у Могилів-Подільському районі.
- Госпіталізованому в Могилів-Подільську лікарню поставили діагноз “Сказ”. Через пару днів ця людина померла. Її покусала домашня кицька, яка наступного дня зникла. Люди не звернули на це уваги, – розповів Олександр Загоруйко.
За словами Загоруйка, людина, яка захворіла на сказ, приречена. Під час захворювання вражається центральна нервова система, на яку діє рабдовірус. Він блокує основні сигнали нервової системи. Імпульси нервові не проходять і починається зупинка дихання, ковтання, серця і людина гине.
Аби вберегтись від вірусу, потрібно щорічно щеплювати домашніх тварин від сказу.
Довідково:
Сказ — це гостре інфекційне захворювання тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом. Характеризується розвитком енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи. Смерть неминуча у разі зволікання з отриманням медичної допомоги.
У людини інкубаційний період, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від:
- місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову);
- кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
- віку постраждалого (діти вразливіші за дорослих).
Джерелом та резервуаром збудника сказу є дикі та свійські тварини. Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:
- укус;
- подряпину та мікроушкодження шкіри;
- потрапляння зараженої слини на слизові оболонки
У разі інфікування людини, потрібна негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні.
Для профілактики сказу необхідно:
- регулярно вакцинувати свійських тварин;
- уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.
Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим — неприпустимо!