Відсьогодні запрацюють нові норми закону про мову

Відсьогодні запрацюють нові норми закону про мову

Закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної” ухвалили у квітні 2019 після двох місяців розгляду поправок, а у травні його серед останніх на цій посаді підписав президент Порошенко.

Закон набрав чинності два роки тому – 16 липня 2019 року. Але за поданням 51 депутата – переважно від “Опозиційного блоку” – оскаржували закон в Конституційному суді. 14 липня цього року Конституційний суд визнав мовний закон таким, що повністю відповідає основному закону.

Частина норм закону вже працюють. Зокрема, державна мова вже є обов’язковою у рекламі, в медицині та на транспорті, у діловодстві, документообігу та звітності, науці, технічній та проєктній документації.

Ті норми, що набудуть чинності з 16 липня 2021 року, передбачають поширення української на телебаченні та в кіноіндустрії, виданні та продажі книжок, екскурсійному бізнесі та туризмі.  А кандидати на державну службу та претенденти на українське громадянство складатимуть тести на знання державної мови.

  • Отже, з 16 липня поширювати і демонструвати фільми в Україні можна лише українською. Фільми та серіали, створені іноземною мовою, мають бути дубльовані або озвучені українською. Сумарна тривалість субтитрованих реплік, виконаних іншими мовами у фільмі, не може перевищувати 10% сумарної тривалості всіх реплік у стрічці. Це стосується і фільмів, які демонструють на телебаченні.
  • Всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні, видовищні заходи мають проводитися державною мовою. Так само українською мають послуговуватися і ведучі цих заходів. А виступи осіб, які не володіють українською, мають супроводжуватися синхронним або послідовним перекладом. Винятком може бути лише окрема пісня чи фонограма.
  • Оголошення, афіші, постери, буклети й інші інформаційні матеріали про культурно-мистецькі та видовищні заходи і вхідні квитки на них мають виготовлятися державною мовою. Можна використовувати й інші мови, якщо текст цією мовою не буде більшим за обсягом і шрифтом, ніж текст державною мовою. Ці вимоги не стосуються імен виконавців чи груп, а також торговельних марок. Усі вистави іншою, ніж державна, мовою в державних та комунальних театрах мають супроводжуватися перекладом державною мовою. Це можуть бути субтитри, звуковий перекладу чи щось інше.
  • українською мають послуговуватися в музеях, галереях, на виставках. Це стосується і квитків та афіш, що супроводжують цю діяльність.
  • Українські видавці зобов’язані видавати державною мовою не менше половини усіх виданих упродовж року книжок, а книгарні – мати у продажу не менше 50% книжок українською мовою. Але ці дві норми мають свої винятки. Норма щодо видання не поширюється на книжки кримськотатарською мовою, іншими мовами корінних народів чи національних меншин України, якщо вони видані коштом державного та/або місцевих бюджетів. А норма щодо розповсюдження книжок не стосується книгарень, що торгують виданнями офіційними мовами Європейського Союзу, іншомовними словниками та розмовниками, підручниками з вивчення іноземних мов, а також спеціалізованих книгарень, створених для реалізації прав корінних народів та національних меншин України.
  • Екскурсійні та туристичні послуги для громадян України мають надаватися лише українською. Іншими мовами можна послуговуватися з іноземцями. Ця норма стосується усього туристичного бізнесу, а не лише державних компаній.
  • Майбутні держслужбовці, а також претенденти на українське громадянство мають скласти іспит з української (зараз претенденти на українське громадянство отримують лише довідку про розуміння української мови). Тестувати на рівень знання державної мови буде Національна комісія зі стандартів державної мови. Рівень знання державної мови будуть оцінювати у високопосадовців, державних службовців всіх категорій, начальницького складу Національної поліції, керівників закладів освіти, прокурорів і суддів.

    Джерело: bbc.com.

    Ілюстративне фото – Уніан.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *