Відкрито виставку унікальних подільських ікон з приватної колекції нашого земляка – художника Володимира Козюка

Відкрито виставку унікальних подільських ікон з приватної колекції нашого земляка – художника Володимира Козюка

– У Вінницькому обласному художньому музеї відбулось відкриття виставки «Духовні скарби Поділля.  Історія врятування» з приватної колекції народного художника України Володимира Козюка. Експозиція представлена 120 подільськими іконами. Як відомо, Володимир Козюк родом з села Чеснівки Хмільницького району. Його тато – за фахом аграрій, поет та автор восьми поетичних збірок, а мати – вишивальниця. 

«Тут представлено менше половини власної колекції, оскільки більшість ікон перебувають на реставрації або потребують її.  Деякі з представлених на виставці образів також необхідно відреставрувати. Загалом, колекція налічує 250 тематичних подільських ікон», – зазначив Володимир Козюк, коментуючи експозицію.

Збирати ікони колекціонер почав ще з дитинства – років з десяти. Тоді до його рук потрапила перша з них, яку він знайшов у старій занедбаній хаті.

За словами художника, деякі ікони віддавали старожили або ж заповідали їх йому після смерті. Реставрує Володимир Козюк ці пам’ятки власним коштом, найстаріші ікони датуються серединою ХІХ ст.

З відкриттям виставки народного художника України привітали представники влади, зокрема голова Вінницької облдержадміністрації Владислав Скальський, та громадськості.

Особливістю представлених витворів є те, що вони написані звичайними народними умільцями. Ікони малювали на полотні, яке потім натягувалось на раму, тож в цьому є подібність цих витворів мистецтва до картин. Будучи до двох метрів завширшки, ікона ділилася на сегменти, кожен з яких мав свій сюжет із відтворенням різних святих, яких зображали «близькими» до людей.

«Церква боролася з цими іконами, називаючи їх неканонічними, адже на них зображені квіти та інша символіка, яку не використовувала церква, але яка подобалася селянам. Ще одними противниками народних ікон були фабрики-монополії, які їх виробляли. Різними шляхами вони боролися з такими образами, а інколи просто знищували. Те, що вони збереглися і дійшли до наших днів – це вже феномен», – відзначає Володимир Козюк.

Свого часу колекція Подільської народної ікони Володимира Козюка була визнана Книгою рекордів України як найбільша у державі. Сам меценат встановив національний рекорд у категорії «Благодійність», оскільки передав із приватної колекції до музеїв України 1500 експонатів.

Частину ікон зі своєї колекції Володимир Козюк кілька років тому презентував Вінницькому краєзнавчому музею. Окрема колекція у складі різних виставок мандрувала Україною та була за кордоном. Полотна, які колекціонер представить у Вінниці, свого часу демонструвалися у виставкових залах Національного заповідника «Софії Київської», Києво-Печерської лаври, Музеї українського мистецтва в Нью-Йорку, Національному музеї народного декоративно-прикладного мистецтва в Києві, Києво-Могилянській академії, краєзнавчому музеї м. Бровари, а також у краєзнавчому та художньому музеях Вінниці.

Виставкою Подільської ікони «Духовні скарби. Історія врятування» Володимир Козюк прагне привернути увагу влади і громадської до раритетних витворів народного мистецтва. А головне – ініціювати створення у Вінниці музею Подільської ікони, до якого він готовий передати 80% приватної колекції, а решту митець планує залишити собі, щоб представляти на виставках та популяризувати цей вид мистецтва у світі.

Переглянути унікальну експозицію в обласному художньому музеї вінничани та гості міста матимуть можливість до 15 січня 2020 року.

За матеріалами офіційного сайту Вінницької ОДА

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *