Відкриті водойми у Хмільнику та районі є джерелом небезпеки

Відкриті водойми у Хмільнику та районі є джерелом небезпеки

З початком літнього сезону та спекотних днів збільшується ризик інфекційних захворювань, фактором передачі, яких є вода (85 %). За інформацією фахівців Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб», за даними результатів лабораторних досліджень якість води в водоймах в межах населених пунктів (ставках, річках) погіршується. Тому відкриті водойми у Хмільнику та районі є джерелом небезпеки.

Так, у пробах річкової води  виявляється велика кількість лактозопозитивних кишкових паличок й тому обережність при купанні і плаванні в водоймах району цілком
виправдана.

Захворювання на інфекції, які передаються водним шляхом, викликаються різними видами збудників: вірусами, бактеріями, простішими, гельмінтами.

Найбільш часті інфекції, з якими можна зустрітися під час купання:

Ентеровірусна інфекція – гостре інфекційне захворювання, що викликається кишковими вірусами. Інкубаційний період від 2 до 7 днів. Головними симптомами є: підвищення температури тіла, яка може досягати 39-40°С і триває декілька днів, головний біль, нудота, блювання, діарея, біль у животі, шкірні висипання. В основному
ентеровірусне інфікування протікає без ускладнень і неприємних наслідків. Однак у деяких випадках може виникнути ускладнення, залежно від важкості перебігу хвороби і місця локалізації: менінгіт, епілепсія, набряклість головного мозку, психічні розлади, частковий параліч тіла, пневмонія, дихальна недостатність у гострій формі.

Гострий вірусний гепатит А – гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням печінки. Перші ознаки захворювання з’являються, в середньому, через 30 днів (інкубаційний період складає від 15 до 50 діб).

Симптоми: погане самопочуття, температура, значно темніє сеча (колір стає схожим на міцно заварений чорний чай), важкість в
області шлунка і правому підребер’ї, слабкість. Через кілька днів жовтіють склери, шкіра (жовтяниця), знебарвлюється кал.

Церкариоз, або «свербіж купальника», його можна підхопити, пробувши у воді буквально 10-15 хвилин або навіть прогулявшись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів водоплавних птахів — церкарії, які виходять з тіла проміжних господарів (ставковиків — річкових молюсків), вільно переміщаються у воді і проникають на шкіру водоплавних птахів і людини.
Симптоми церкариозу: свербіж або печіння, поколювання і почервоніння шкіри на гомілках, стегнах, сідницях, поява висипки і пухирів, запаморочення і слабкість; може з’явитися сухий кашель і піднятися температура. Хвороба триває близько тижня, а пігментація шкіри і слабкий свербіж зберігаються до 3-х тижнів.

Лептоспіроз – це одне з найбільш розповсюджених та найсерйозніших захворювань, яке можна «підхопити» в заражених водоймах. Бактерія  потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – гризунів. У стоячій воді вона живе протягом 25 днів. Щоб бактерії лептоспіри проникли в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри, і зараження відбувається навіть при швидкоплинному контакті з водою, де є мікроби. Збудник також легко проникає через кон’юнктиву очей і слизові оболонки. Хвороба страшна тим, що протікає швидко і часто з великою кількістю ускладнень.
Симптоми лептоспірозу: варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, який заважає навіть ходити, почервоніння очей, діарея, блювота, висипання, можливі збудження, марення, непритомний стан)  до серйозних (ураження нирок, печінки, менінгіт).

Лямбліоз -захворювання органів травлення, викликане паразитичними найпростішими — лямбліями. Зараження відбувається через рот при потраплянні до організму забрудненої лямбліями води, а також при занесенні лямблій до рота брудними руками. Лямбліоз небезпечний тим, що захворювання може протікати довгий час без якихось сильно виражених симптомів.

Симптоми хронічного лямбліозу –  це загальна слабкість, стомлюваність, дратівливість, зниження апетиту, головні болі, запаморочення, поганий сон. Личинки лямблій зсередини насідають на стінках кишківника, розвиваючись там і блокуючи тим самим всмоктування поживних речовин.

Що потрібно робити хмільничанам, щоб попередити зараження:

  • При виборі ставка або річки переконайтеся, що в них дозволено купання, користуйтеся  лише офіційно відведеними  для купання місцях. Звертайте увагу на сигнальні знаки (прапорці, таблички), що повідомляють про забруднення водойми.
  • Вибирайте водойми з проточною водою, що зменшить ймовірність інфікування кишковою паличкою, лептоспірозом, ентеровірусною інфекцією. Вода біля берега може бути не дуже чистою, що може провокувати подразнення і інфікування
    слизових.
  • Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства. Утримуйтеся від купання у водоймі, де плавають качки або купається велика рогата худоба.
  • Під час купання слідкуйте за тим, щоб вода не потрапляла на слизові оболонки і у рот. Небажано пірнати з відкритими очима,  щоб мікроби не потрапляли на слизову оболонку очей. Краще одягати спеціальні окуляри або маску.
  • Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а садна і ранки обробляйте спеціальними засобами.
  • Дотримуйтеся правил особистої гігієни: частіше мийте руки з милом.
  • Овочі та фрукти ретельно мийте під проточною водою і перед вживанням в їжу обробляйте окропом. Пийте тільки кип’ячену або бутильовану воду. Не забудьте про достатній запас питної води.

Ілюстративне фото для привернення уваги – з відкритих інтернет-джерел.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *