Сьогодні в фойє районного Будинку культури відбулося відкриття унікальної виставки під назвою “На зламі”. Виставка спроектована в рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – не насильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу» організаціями-членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» за підтримки німецької організації Kurve Wustrow. Мета проекту – стимулювати суспільну дискусію про наслідки війни та порушень прав людини, в тому числі через різноманітні комунікаційні продукти, що базуються на задокументованих свідченнях постраждалих. Партнером організаторів виставки у місті Хмільнику є громадська організація “ПРАВО”. Виставку уже побачили в столиці нашої країни, Слов’янську, Сєвєродонецьку, Краматорську, а також у Кропивницькому, Житомирі, Черкасах і Вінниці. У Хмільнику виставка перебуватиме з 19 серпня по 15 вересня, тож кожен бажаючий зможе її відвідати.
Унікальність виставки в тому, що вона побудована на реальних подіях і фактах. На стендах розміщено розповіді про реальні долі людей, які перебували в жахливих умовах на початку війни, про те, що вони пережили і що відчували в період війни на Донбасі… Різні статистичні дані та опитування громадян зі всіх регіонів України, ретельно зібрані членами громадської організації – вражають об’ємами важко проробленої праці, а реальні історії людей часом навіть шокують.
На відкриття виставки завітали представники влади, працівники культури, освіти, та небайдужі громадяни, для яких питання війни є досить болючим та хвилюючим.
Відкриття розпочалося зі знайомства із організаторами цієї виставки. Зокрема, адвокат громадської організації “Громадський комітет захисту прав людини” Євген Чекарьов, який займається проблемами осіб, які постраждали внаслідок війни на Сході: як мирних жителів, так і військових, розповів коротко про діяльність громадської організації. “Громадський комітет захисту прав людини” є членом коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”, в яку входять більше 15 громадських організацій. Насамперед, за словами Євгена Чекарьова, громадська організація займається документуванням військових злочинів, збиранням доказів, аби в майбутньому ніхто не зміг перекрутити інформацію. Адже, за його словами, існує світовий досвід, що дуже важливо саме у процесі бойових дій документувати всі військові злочини, аби в подальшому прокурорам та суддям було простіше притягувати злочинців до відповідальності. Експерти громадської організації знаходять свідків, які розповідають про злодіяння окупантів у незаконних місцях позбавлення волі, яким чином проводились обстріли, мінування тощо. Вся інформація зберігається в спеціальній базі. І навіть зараз ця інформація корисна правоохоронним органам.
Крім того, організація на основі зібраних фактів видає книги. Перша книга була видана у 2015 році, і в ній описується про злодіяння окупантів над своїми полоненими: як військовослужбовцями, так і мирним населенням. Остання видана книга – про порушення прав людини і відновлення миру в місті Слов’янськ. Завдяки книгам, виставкам та інформації в інтернеті члени комітету захисту прав людини доносять до людей всю правду про війну.
На запитання журналіста нашого видання про подальший маршрут виставки Євген Чекарьов розповів, що після Хмільника виставка вирушить на захід України. Про настрої людей з різних регіонів нашої держави – реакція на виставку виявилась неоднозначною.
- Найбільш цікава реакція, звісно ж, на Сході, на тих територіях, де є дуже багато ВПО (авт. внутрішньо переміщені особи) або людей, які постраждали від війни. Звісно, більша частина дивиться, цікавиться виставкою, але є й такі люди, що негативно сприймають всю інформацію. Це переважно адепти “русского миру”, – прокоментував Євген Чекарьов.
До слова запросили пана Антона – ще одного активного збирача інформації про війну на Донбасі. Він наголосив, що виставка “На зламі” покликана розповідати не лише про злами у Донецькій та Луганській областях, але й там, де люди не чують вибухів, тобто в різних регіонах України. Загалом, починаючи з 2013 року, спільно з німецькою організацією, зібрано близько 350 детальних інтерв’ю з постраждалими, а це переважко цивільні люди, які постраждали внаслідок конфлікту.
Після ознайомлення з діяльністю громадської організації, яка привезла виставку до Хмільника, всі приступили до перегляду стендів. Стенди з багатозначними назвами “Міфи Донбасу”, “Страх у переддень війни”, “Демографія змінюється”, “Бачення реінтеграції”, “Покинути чи залишитись” тощо містять детальні описи подій та історій, на них передані людські настрої, страхи, сподівання. І зрозуміло одразу, що жоден із стендів нікого не може залишити без уваги. Загалом на виставці розташовано 13 стендів, над історіями кожного з яких є над чим замислитись, а 14-й під назвою “Що у нас спільного?”- останній стенд, де кожен бажаючий може залишити свої думки та враження від перегляду виставки, написавши їх на спеціальних стікерах.
По завершенні пізнавальної та хвилюючої екскурсії присутні подякували організаторам за змістовну й цікаву виставку. Начальник відділу освіти Хмільницької міської ради Галина Коведа сказала, що від цієї виставки навіть “мурашки по шкірі” пішли, і зазначила, що дуже важливо, щоб її побачили діти, адже їм потрібно розповідати про реальні факти. Далі все перейшло в активну дискусію. До присутніх звернулася й секретар ГО “Спілка учасників АТО м. Хмільника та Хмільницького району”, дружина померлого учасника АТО Надія Сівоха, яка в ході дискусії попросила не забувати про військових і дякувати їм за те, що захищали і продовжують боронити кордони держави від агресора. Присутні відповідали на питання організаторів виставки і дискутували на такі актуальні теми, як забезпечення армії, питання мови, висловлювали власні думки з приводу закінчення війни та різницею між людьми, які живуть на сході й тими, хто проживає у центрі країни.