Верховна Рада практично повністю заборонила розповсюдження пластикових пакетів в Україні.
За такий законопроєкт парламент проголосував майже конституційною більшістю голосів – 297 “за”. Заборона почне діяти з 1 січня 2022 року. Під обмеження потрапили тонкі, надтонкі та оксорозкладні пластикові пакети.
Розповсюджувати їх не можна буде в закладах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг. Причому і платно, і безплатно. Використовувати можна буде біорозкладні пластикові пакети.
Але винятки все ж таки є:
Виняток для зазначених закладів (окрім біорозкладних) лише один – йдеться про надтонкі пластикові пакети шириною до 225 мм, глибиною до 345 мм, довжиною до 450 мм.
Але лише якщо їх використовують як первинну упаковку для пакування чи транспортування свіжої риби, м’яса та продуктів із них, сипучих продуктів та льоду.
В усіх інших випадках тонкі пластикові пакети слід вилучити.
У законі сказано, що це пакети товщиною до 50 мкм. За словами виробників, вони витримують навантаження до 4-5 кг.
Цупкіші пакети, як випливає з закону, не заборонили. Але їх не можна буде давати безплатно.
Ціни на них не можуть бути нижчими за мінімальні, встановлені Кабміном. Уряд їх має встановити на такому рівні, щоб стимулювати не використовувати.
На кожному пластиковому пакеті має бути маркування. Заборонено маркувати пластикові пакети словами “біо”, “біопакет”, “біорозкладний”, якщо вони не відповідають необхідним вимогам.
Біорозкладні пакети – це пластикові пакети, що розкладаються за участю мікроорганізмів на елементи природного походження. Такі пакети мають відповідати національним або європейським стандартам щодо утилізації – шляхом компостування або біорозкладання.
На порушників чекають штрафи.
Якщо заклади торгівлі, харчування та послуг упіймали на платному чи безоплатному розповсюдженні пластикових пакетів, їм доведеться заплатити від 8,5 тис. до 17 тис. гривень. За повторне порушення протягом трьох місяців – від 17 тис. до 34 тис. гривень.
Якщо ж на безплатному розповсюдженні пластикових пакетів упіймають інший суб’єкт господарювання, штраф буде від 1,7 тис. до 3,4 тис. гривень.
Колишній депутат та керівник Державної екологічної інспекції Єгор Фірсов прогнозує, що на заміну пластиковим пакетам на ринку скоро з’явиться багато альтернатив: багаторазові, біорозкладні, паперові, пакети з опалого листя.
- Можливо, зараз це когось лякає. Але багато країн обрали саме такий шлях. 33 країни світу повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок, – додав Фірсов.
Ціль нового закону – покращити екологічну ситуацію і наблизити Україну до європейських стандартів, йдеться в пояснювальній записці до проєкту.
Щороку кожен українець використовує близько 500 поліетиленових пакетів, у ЄС цей показник наближається в середньому до 90 пакетів, – йдеться в документі. При цьому лише 6% цих пакетів віддають на переробку, решту просто викидають.
Автори закону посилаються на досвід ЄС, де відмовляються від пластикових пакетів, стимулюють до переробки та просувають біорозкладні пакети.
Як заборона пластикових пакетів позначиться на торгівлі?
Через заборону пакетів більшість товарів подорожчає на 2%.
- Нововведення позначиться на цінах товару – вони подорожчають. Поліетиленовий пакет у вартості займав не більше ніж 2%, але сюди ще входила упаковка на виробництві, логістичному центрі. Упевнений, що буде понад 2%, якщо йтиметься про інший вид упаковки. У Європі перехідний період займав 3-5 років. В Україні його планують провести у стислі терміни. Водночас зміни не торкнуться тих продажів, де без такої упаковки не обійтися, зокрема в бакалії , – розповів директор Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко .
- Без сумніву, альтернативні варіанти упаковки продаватимуть дорого. А потім, щойно буде їх надлишок, ціна впаде. Усі витрати на покупку додадуть у вартість товару, що не сподобається покупцям. Для бізнесу від цього тільки дискомфорт, а заплатять за нові пакети – споживачі, – розповіла голова Асоціації власників МАФів Тетяна Петренко.
- Законопроєкт забороняє використовувати три види пластикових пакетів. Але водночас не забороняє пакети з принтами, з петлевою ручкою, пакети для молока й навіть поліетиленову плівку для парників. Отже, випускатимемо щось інше. Проблем для підприємства поки не бачимо, – повідомили в компанії з виробництва поліетиленової упаковки Екстрапластик.
За інформацією BBC NEWS і Газети по-українськи.