В Україні активно скуповують землю: Вінниччина в лідерах

В Україні активно скуповують землю: Вінниччина в лідерах

В Україні попри повномасштабну війну в рази зріс попит на землю. Приватні інвестори намагаються купити ділянки до того, як ринок землі відкриється для юросіб з 2024 року.

Про це пише український Forbes.

Зокрема, у дописі зазначається, що кількість запитів щодо допомоги з придбанням землі зросла вп’ятеро. Зростання кількості угод відзначають і інші учасники ринку, зокрема проєкт KupiPai від Concorde Capital та агрокомпанія “ІМК”.

За словами глави Асоціації землевласників України Сергія Кулешова,  з моменту відкриття ринку землі в липні 2021 року землю в Україні ще ніколи не купували так активно, як зараз.

  • До війни ми мали два оголошення про продаж землі та одне про купівлю, а тепер на одну заявку на продаж припадає шість покупців, – зазначив Сергій Кулешов.

Зростання попиту на земельні ділянки підтверджують дані Мінагропроду. Згідно зі статистикою відомства, з моменту запуску ринку землі до березня 2023 року було укладено 153 659 угод купівлі-продажу (загальна площа землі в угодах – 344 061 га). При цьому більше третини угод укладено вже після початку повномасштабної війни, хоча до лютого по червень 2022-го ринок був паралізований через закриття реєстрів.

Головною причиною пожвавлення аналітики називають очікування зростання цін на землю після того, як до ринку землі зможуть долучитись юридичні особи. Оцінниця землі Катерина Тульку підрахувала, що лише за 2022 рік земля подорожчала на 30%, а до 2024-го може підскочити у ціні ще на 70%.

Крім того, земля частково замінила інвесторам квартири.

  • Нерухомість може бути зруйнована, паям загрожує тільки мінування, але це не так критично. При цьому інвестиція в землю може приносити 10-15% річних орендної плати у валюті.

Однак гендиректор компанії HarvEast Дмитро Кушнір вважає по-іншому. Він впевнений, що прогнози про бум ринку землі в Україні передчасні. Під час гарячої фази війни інвестори завжди триматимуть на думці ризики окупації територій чи обстрілів, вважає бізнесмен. Умова реальної активізації ринку – те саме, що й інших галузей економіки – “план Маршалла” й економічні реформи.

Де найактивніше скуповують землю

До початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну найактивніше продавали землю на Харківщині, Дніпропетровщині та Полтавщині. Ці області зберегли лідерство за загальною площею проданих земель, проте через воєнні дії попит змістився в інші регіони.

Тепер інвестори враховують віддаленість від кордону з РФ та Білоруссю, а також близькість до зони активних бойових дій. Як розповів гендиректор “ІМК” Алекс Ліссітса, зараз у лідери вийшла правобережна Україна, особливо Вінницька та Хмельницька області. Перше місце залишилося за Полтавською областю.

Найменший попит мають ділянки за 10-15 км від держкордону у Харківській, Сумській, Херсонській та Чернігівській областях. Втім, пропозицій там стає більше, а ціни низькі, тому покупці є.

Скільки коштує гектар землі в 2023-му

Середня ціна на землю в Україні в першому кварталі 2023 року, за даними KupiPai, становила 54,5 тис. грн, або близько $1400 за гектар. Проте вартість ділянок помітно відрізняється залежно від регіону. Наприклад, на Полтавщині, де найвищий попит, гектар продають у середньому за $2000, хоча рік тому ціна була на $300-500 нижчою.

Оцінки Мінагропроду не такі оптимістичні. У відомстві фіксують, що в лютому гектар землі в Україні коштує в середньому 39 тис. грн, або близько $980. Радько називає такі цифри заниженими.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *