В Калинівці вирощують високоврожайні сорти картоплі

В Калинівці вирощують високоврожайні сорти картоплі

В Калинівці є опорний пункт дослідного господарства «Артеміда» Інституту картоплярства НААН. Уже зараз вони повністю занурені в роботу, адже зовсім скоро почнеться сезон висаджування другого, як кажуть українці, хліба. Працівники дослідного господарства перебирають, відсортовують та готують до садіння й реалізації десятки тонн високоелітних сортів картоплі.

Інститут картоплярства НААН вирощує на полях дослідного господарства «Артеміда» такі сорти картоплі вітчизняної селекції, як Щедрик, Скарбниця, Тирас, Околиця, Случ, Чарунка, Княгиня.  Загалом вирощують сім сортів, хоча в цілому їхня кількість, виведена  Інститутом картоплярства, значно вища.

  • Вітчизняні сорти відрізняються від закордонних якістю та ціною. Наші значно дешевші, а за корисними властивостями суттєво кращі, адже мають «від роду» лише першу репродукцію від еліти, виведеної Інститутом картоплярства. А це означає, що вони більш повно розкривають закладений у них генетичний потенціал. У них вищі урожайність, краща опірність хворобам, пристосованість до несприятливих погодних умов. А от про «іноземців» цього вже не скажеш. По-перше, вони із самого початку можуть мати 6-7-8 репродукцію. Так що їхня урожайність одразу стане меншою від прогнозованої А, по-друге, їх значно важче вирощувати на наших ґрунтах і за наших кліматичних умов, – розповів  завідувач Калинівського опорного пункту дослідного господарства «Артеміда» Інституту картоплярства НААН Володимир Дмитренко.

Фахівець із вирощення картоплі відповів також на запитання, чи вміють подоляни вирощувати картоплю, на що він ствердно повідомив, що переважна більшість людей цього не вміють робити.

  • Вони не дотримуються сівозміни і не вміють правильно готувати бульби до посадки. Але найголовніша проблема полягає в іншому – переважна більшість тих, хто вирощує картоплю, упродовж багатьох років користується одними й тими ж сортами. А ми ж знаємо, що нічого вічного нема. Скажіть, яким може бути продуктивність сорту вже якоїсь «енної» репродукції? Більше того, якщо навіть придбати якісний посадковий матеріал і посадити його поряд зі «старим» сортом, може відбутись перезапилення, і «новачок» не дасть очікуваних результатів. Необхідно пильнувати, щоб між «старожилами» й «новоселами» відстань складала, мінімум, метр. Це ж саме можна сказати про нові сорти, які ростуть поруч без дотримання «санітарного кордону». Вчені-селекціонери кажуть, що навіть вітер може зіграти негативну роль у перезапиленні.

Для того, щоб краще володіти методиками посадки картоплі та мати високий урожай, Володимир Дмитренко порадив чудову книгу під назвою «Поради картопляру-аматору», яку написав директор Інституту картоплярства Анатолій Бондарчук.  Там зібрані всі поради для вирощування такої смачної та улюбленої українцями картоплі.

За матеріалами газети “Вінниччина”.

Фото – AgroTimes.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *