В День Андрія Первозванного в Томашполі кусають калиту

В День Андрія Первозванного в Томашполі кусають калиту

На свято Андрія Первозванного, в селі Томашпіль Хмільницької громади відбулися Андріївські вечорниці. Ця традиція з давніх-давен побутує в селі, і зберігають її, щоб нащадки пам’ятали про обряди своїх предків.

Чи не в кожному українському селі зазвичай проводять такі забави, однак про давні традиції села Томашпіль ми згадуємо не випадково. Адже у 2022 році традицію святкування Андріївських вечорниць в Томашполі було внесено до Обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Учасники дитячих творчих колективів села Томашпіль залюбки взяли участь у такому цікавому дійстві: хлопці кусали “калиту”, дівчата “ворожили” на судженого – все у стародавніх традиціях, як це робили ще наші дідусі/бабусі.

Свято Андрія – це одне з тих свят, де переплелися християнство і язичництво, тому її другою назвою є Калита. Калита – це обрядовий хліб, який випікають цього ж дня і він має форму кола, що символізує сонце, нескінченність та достаток.

Калита, яку спекла жителька села Томашпіль Марина Слободяник

За давніми традиціями, хлопці та дівчата збираються в хаті, де влаштовують ігри, танці та кусають калиту.  Кусання калити – це основна забава. За стрічку до сволока або ж до довгої палиці прив’язують круглий обрядовий калач, який тримає один із хлопців. Цього хлопця називають Калитинським. Пан Калитинський стереже той калач від інших хлопців, які намагаються вкусити калиту.

В іншій руці пан Калитинський тримає квач, замащений у сажу, і коли хлопці ближче підходять до палиці з калитою, Калитинський намагається обмастити кожного. В руці він також міг тримати макогін або крейду. Іноді Калитинському в цьому допомагав Писар. Вся дія супроводжується традиційними словами та репліками.

   

У ніч перед святом дівчата ворожили, щоб дізнатися, чи скоро вийдуть заміж, звідки чекати судженого і чи будуть мати щасливу долю.

Інформацію надала Оксана Гавура.

Фото – філія сільський клуб с. Томашпіль.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *