Уродженцю Хмільницького району, видатному живописцю Гуменюку Феодосію Максимовичу призначено довічну державну стипендію

Уродженцю Хмільницького району, видатному живописцю Гуменюку Феодосію Максимовичу призначено довічну державну стипендію

Президент України Володимир Зеленський 1 лютого підписав Указ “Про призначення державних стипендій” 33 видатним діячам культури і мистецтва, серед яких і уродженець Хмільницького району Феодосій Гуменюк.

Про це повідомили на сайті Вінницької облдержадміністрації.

Документ опубліковано на сайті глави держави, де вказано призначити довічні державні стипендії видатним діячам культури і мистецтва, серед них  –  ГУМЕНЮКУ Феодосію Максимовичу – 1941 року народження, народному художникові України, лауреатові Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Крім того,  дворічні стипендії призначено:

Кавуну Віктору Миколайовичу – 1954 року народження, заслуженому артистові України. Віктор Миколайович народився у селі Струтинка Липовецького району Вінницької області. З 1971 року проживає, навчається і працює в м. Києві.

Каменюку Михайлу Феодосійовичу – 1948 року народження, письменникові, заслуженому працівникові культури України.

Куркову Георгію Володимировичу – 1954 року народження, головному диригентові академічного камерного оркестру «Арката» Вінницької обласної філармонії ім. М.Д. Леонтовича

Плясовиці Юрію Олексійовичу – 1948 року народження, заслуженому архітекторові України.

Довідково (з Вікіпедії):  Гуменюк Феодосій Максимович –  український живописецьграфік, лауреат Шевченківської премії (1993), народний художник України (з 2009), Заслужений діяч мистецтв України, член Національної Спілки художників України. Видатний художник народився 6 вересня 1941 року в селі Рибчинці Хмільницького району Вінницької області. Навчався у Дніпропетровському художньому училищі, де був учнем Якова Калашника –  випускника Латвійської академії мистецтв у Ризі. У 1965 році він намагається вступити у Ленінградський інститут живопису, скульптури і архітектури ім.І.Ю.Рєпіна, який тоді вважався найкращою живописною школою в СРСР. На навчання в цьому інституті претендувало 350 людей, з яких прийняли 28, в тому числі Гуменюка і ще вісім українців. У 1971 році він закінчив інститут, потім навчався у майстерні Й. Серебряного, написав для Переяслав-Хмельницького музею полотна на історичну тематику. Викладав у ленінградських навчальних мистецьких закладах, працював на художніх комбінатах тодішнього Ленінграда (нині Санкт-Петербург).  Окрім живопису, Гуменюк займався вивченням історії і традицій свого народу.

В 1973 році одружився з художницею Наталією Павленко. Через два роки у них народилась донька Уляна.

Білі маківки, 1974 рік

У 1975 році на виставці нонконформістів були помічені його роботи з зображеннями козаків. Художника було звинувачено в націоналізмі і позбавлено ленінградської прописки, тому Феодосій з дружиною і дочкою переселився у Дніпропетровськ, де пробув шість років, працюючи над ескізами вітражів. Також підготував «Український календар» на 1977 і 1978 роки для одного з видавництв у Варшаві. В 1983 році Гуменюки знову опинилися в Ленінграді, де Феодосія тепло зустріли художники і відразу запросили взяти участь у виставці «Групи чотирнадцяти».

В 1988 році його виставку експонували в залах Національного архіву Канади в Оттаві,  в Українському музеї в Нью-Йорку. Там же, познайомившись з місцевою українською інтелігенцією, художник зміг ближче побачити життя діаспори та зафіксувати її на полотні. «Великдень у Торонто» — одна з композицій «канадського» періоду.

Пізніше була участь у виставці робіт українських художників в Гранд-Пале, у Парижі; персональна виставка в Національному художньому музеї в Києві, де була представлена ціла галерея гетьманів, і присудження в 1993 році Національної премії імені Т. Г. Шевченка в галузі образотворчого мистецтва.

Моя Україна, 1979 рік

У 1992 році повертається в Україну.  З 1993 року працює у Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури, очолює навчально-творчу майстерню історичного живопису; з 2000 року — професор кафедри живопису і композиції. Направляє студентів до вивчення витоків живописної культури, давніх її видів: парусний живопис, ікона, храмові розписи. Важливий метод роботи – різноманітні тематичні постановки. Пропагує фігуративний, реалістичний напрям.

Гуменюк – художник української теми (історія, традиції, національні герої і поети) і майстер історичного живопису.  «Гетьман Дорошенко», «Маруся Чурай», «Мотря Кочубеївна», «Іван Мазепа», «Різдво», «Хрещення», «Великдень», «Посвята в гетьмани», «Козак Мамай», «Писанка. Всеношна», «Вірність Україні», «Конотоп», «Зустріч гетьмана Виговського». Ці назви картин говорять самі за себе.

Фото картин земляка –  lb.ua

Фото Гуменюка Феодосія Максимовича – з відкритих інтернет-джерел

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *