Усім відомо, що українська гривня існувала тисячоліттями, адже “гривня” – це срібна або золота прикраса-обруч, яку носили на “загривку” за часів Київської Русі. У VIII – IX століттях гривня використовувалась як міра ваги та лічби, а в Х – ХІІ столітті Володимир Великий почав карбувати валюту, златники та срібляники. Ці монети – перші державні документи, що зберегли зображення тризуба – знака київських князів. На лицьовому боці монети зображено князя, який сидить на престолі, тризуб і напис “ВЛАДИМИР НА СТОЛЕ”. На зворотному боці – карбовано лик Ісуса Христа і напис “А СЕ ЕГО ЗЛАТО”.
Однак зараз – про гривню, яка з’явилася на світ 2 вересня 1996 року.
Із здобуттям Україною незалежності надзвичайно важливим було створення національної грошової системи. Уже 10 січня 1992 року Національний банк ввів в обіг купони багаторазового використання. Правову підтримку купонокарбованці отримали 20 березня 1991 року з прийняттям Закону України “Про банки і банківську діяльність”.
Деякий час одночасно в обігу перебували і рублі, і купонокарбованці. А з 12 листопада 1992 року єдиним засобом платежу України у готівковому і безготівковому обігу став український карбованець.
З 2 по 16 вересня 1996 року в Україні відбулася грошова реформа, унаслідок якої національною валютою стала гривня. Національний банк України ввів банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень.
Ще 1992 року розпочато роботу над гривнею. Перші банкноти за дизайном художників Василя Лопати і Бориса Максимова надруковані у Канаді та Великобританії.
Для назви розмінної монети пропонували назви “сотий”, “резана”, але зрештою надали перевагу “копійці”. Спершу вона карбувалася на Луганському верстатобудівному заводі та частково на монетному дворі Італії. Випущено номінали вартістю 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок.
З 1994 року в Україні відкрито Банкнотну фабрику, у квітні 1998 року засновано Монетний двір. Тепер українська гривня друкується за найсучаснішими світовими технологіями, а віднедавна – з використанням українського льону.
Купівельна вартість гривні
За 25 років українська гривня суттєво втратила свою купівельну спроможність. До прикладу, у 1996 році можна було на 100-гривневу купюру заправити машину і поїхати зі Львова на море і назад. Тепер цих грошей вистачить хіба що проїхатися в межах міста.
Перше потрясіння на шляху гривні відбулося у 1998 році через світову фінансову кризу, яка роком раніше почалася з обвалу національної валюти Таїланду. Хоч Україна і не потрапила під прямі наслідки кризи, цілком уникнути їх не вдалося. Адже Україна тісно співпрацювала з іншими країнами та ще мала вразливу економіку. Як результат гривня за 3 роки обвалилася з 1,80 до 5 гривень за долар.
Всього за 10 років на гривню очікувало нове потрясіння – фінансова криза 2008 року. Вона розпочалася як іпотечна криза у США через бульбашку на ринку нерухомості, але стрімко поширилися у всьому світі. Тоді гривня впала до курсу 8 за долар.
У 2014 році долар для українців став утричі дорожчим – в певний момент курс сягнув 30 гривень. Все через цілу низку обставин: агресія та окупація Росією, розбита економіка та нестабільна ситуація на світових ринках.
Не оминули гривню й наслідки COVID-19: після зміцнення до 23 гривень за долар у 2019 році, гривня була змушена повернутися до курсу 27.
Недооцінена гривня
Українська гривня недооцінена на 57,7% і насправді курс мав би бути на рівні 11,50 за долар. Такого висновку дійшло видання The Economist, застосувавши індекс БігМака. Для цього порівняли вартість БігМака у США (5,65 долара) та Україні (65 гривень).
Джерело: Національний Банк України і 24Фінанси