Україна відмовляється від літнього часу: чому і коли це станеться?

Україна відмовляється від літнього часу: чому і коли це станеться?

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт, яким пропонується скасувати сезонне переведення стрілок годинників.

Законопроєктом №4201 «Про обчислення часу в Україні» пропонується встановити, що «сезонний перехід часу на території України не здійснюється».  За відповідне рішення проголосували 277 народних депутатів.

Якщо закон ухвалять повністю, то в Україні більше не буде переходу на літній час, а постійно залишатиметься нинішній зимовий час, або UTC+2 за міжнародною шкалою.

Вважається, що саме зимовий час є природним і стандартним для певної території.

Тоді як на літній час годинники переводять кожної весни, щоб робочі години більше припадали на світловий день – і таким чином, як вважається, економилися кошти на електроенергію.

В Україні переходять на літній час щороку в останню неділю березня, а на зимовий – в останню неділю жовтня. Восени переводять стрілку на годину назад, а навесні – вперед.

Коли тепер востаннє переведуть стрілки годинників в Україні наразі невідомо. Виглядає так, що 28 березня вона ще перейде на літній час, а восени 2021 року – повернеться вже на постійний зимовий.

Щоб не переходити на літній час зараз, низка депутатів пропонує ухвалити цей законопроєкт якомога швидше – тому ініціативу до другого читання будуть готувати за скороченою процедурою.

Вважається, що ухвалення закону забезпечить визначення на законодавчому рівні порядку обчислення часу в Україні, сприятиме покращенню стану здоров’я громадян, підвищенню працездатності населення, сприятиме протидії агресії з боку Російської Федерації та сприятиме євроінтеграційним прагненням України.

У 2011 році Україна вже скасовувала перехід на зимовий час, але потім рішення скасували через хвилю обурення. Адже це зробили слідом за Росією.

В Україні переводити час на одну годину вперед почали влітку 1981 року – разом із рештою СРСР.

А загалом у світі годинники переводять у близько ста країнах – ця практика з’явилася на початку ХХ ст.

Хоча все більше держав від цього відмовляються.

Як у ЄС

У 2019 році Європарламент скасував обов’язкове переведення годинників на літній та зимовий час у країнах ЄС.

Це означає, що з 2021 року кожен член Євросоюзу зможе сам обирати: зберегти чинну систему переведення годинників чи взагалі відмовитися від неї.

До цього у ЄС була спеціальна директива, яка зобов’язувала всі 28 країн-членів переходити на літній час в останню неділю березня, і на зимовий – в останню неділю жовтня.

Перед цим пройшло публічне обговорення ідеї з відмовою від сезонного часу, у якій взяли участь більше 4,6 млн громадян ЄС – абсолютна більшість висловилася за те, щоб скасувати переведення годинників.

Ті країни, що відмовляться від постійних переходів на літній та зимовий час, востаннє переведуть годинники у жовтні 2021 року.

Рішення Європарламенту – ще не крапка в цьому питанні: воно стало основою для дискусій між країнами ЄС, адже у Єврокомісії побоюються, що різнобій з часом у різних країнах призведе до економічних збитків.

Як у Росії та Білорусії

У 2011 році Росія перейшла на “постійний літній час”.

Тож Москва наразі є у часовому поясі UTC+3 (тобто, у неї година різниці з зимовим часом Києва).

У такому ж часовому поясі перебуває інша сусідка України – Білорусь.

Так само як і Росія, вона в 2011 році відмовилася від переведення годинників (але до 2014 року між Мінськом та Москвою була година різниці, зараз вона зникла).

Водночас літній час в Україні також відповідає поясу UTC+3, тож пів року Київ живе за одним часом з Москвою та Мінськом.

“Київський час”

Ініціатива Руслана Стефанчука також пропонує затвердити поняття “київського часу”.

“Київський час – час годинної зони, в якій розташована столиця України – місто Київ, що відповідає другому годинному поясу в національній шкалі координованого часу України UTC (UA) +2”, – йдеться у законопроєкті.

Як пояснює автор, це спрямовано на захист територіальної цілісності України.

  • На тимчасово окупованих територіях України встановлений час держави-агресора – Російської Федерації. Тому встановлення і закріплення на всій території України без виключення єдиного київського часу в свою чергу дозволить зміцнити й безпекові позиції України та сприятиме деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, – пояснює Руслан Стефанчук.

Росія запровадила московський час у анексованому Криму. Він же діє у непідконтрольних Києву районах Донбасу – у так званих “ДНР” і “ЛНР”.

За матеріалами Укрінформ та BBC NEWS.

Ілюстративне фото – з відкритих інтернет-джерел.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *