У Вінницькій області цього року зареєстрували 2 випадки дирофіляріозу: передається через укуси комарів

У Вінницькій області цього року зареєстрували 2 випадки дирофіляріозу: передається через укуси комарів

У  Вінницькій області за 2020 рік було зареєстровано  1 випадок дирофіляріозу, та за 2021 рік – 1 випадок. За поточний період 2022 року було зареєстровано 2 випадки дирофіляріозу, – повідомляє NEWS Хмільника.

За інформацією відділення епіднагляду та профілактики захворювань Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласнийцентр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», в Україні це єдиний трансмісивний гельмінтоз, що передається людині після укусу кровосисних комах, в основному комарів.

Дирофіляріози – тканинні зоонозні гельмінтози, яким характерна трансмісивна передача, повільний розвиток, тривалий перебіг та осередкове розповсюдження. Тобто зараження відбувається лише при укусі комара, від людини до людини не передається! Безпосередньо від собак і кішок людина не заражається!

Вони ендемічні не тільки для територій з теплим та вологим кліматом , але і для багатьох країн з помірним кліматом.

Дирофілярії – це тонкі ниткоподібні нематоди білого кольору, на тілі гельмінта є повздовжні кутикулярні гребні та ніжна поперечна кільчастість. Довжина тіла статевозрілих самок Dirofiaria repens досягає 135 – 150 мм, довжина тіла самця 48-70мм.

В абсолютній більшості описаних випадків дирофілярії знаходяться під шкірою чи слизовими оболонками.

З моменту зараження до утворення пухлини проходить не менше 1 місяця, а іноді до 2 років. Перші симптоми захворювання – безболісна пухлина, у місці локалізації якої відчувається сверблячка і печія різного ступеня інтенсивності. Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, що виражається в пересуванні чи ущільнення пухлини під шкірою. Відстань, на яку переміщається гельмінт, складає від декількох до десятків сантиметрів , швидкість міграції до 30 см за 2 доби.

Первинний діагноз у більшості випадків – фіброма, атерома, кіста, пухлина, що при несвоєчасному видаленні гельмінта гноїться, розвивається абсцес, з якого при розкритті вилучається гельмінт. У жодному з випадків у крові не були виявлені мікрофілярії. Місце, де «осідає» дирофілярія є основною ознакою клінічних проявів: від пухлини на тілі під шкірою до уражень очей, суглобів, внутрішніх органів ( Австралія, Японія, США, Канада Італія, Франція та ін.) діагностується як легеневе захворювання.

Ураження очей супроводжується появою вузлів під шкірою повік або кон’юктивою, іноді їх розповсюдженням в очну ямку. Спостерігається набряк вік, хемоз кон’юнктиви, біль, сльозотеча, діплодія.

Частіше зустрічаються «атероми» спини, плеча, передпліччя, інколи – повік. У більшості випадків це поодинокі пухлини.

Видалення «атером» оперативним шляхом супроводжується, як правило, вилученням одного живого гельмінта, довжиною 10-15 см.

ПРОФІЛАКТИКА

  • Своєчасне лікування тварин як джерела хвороби (здійснюється ветеринарною службою). В якості профілактики дирофіляріозу для собак і кішок можна використовувати різні види нашийників та інші засоби, що захищають від бліх і кліщів, що також є переносниками збудниками багатьох захворювань, у тому числі і дирофіляріозу.
  • Деларваційні та дезинсекційні заходи боротьби з переносником (здійснюється підприємствами усіх форм власності).
  • Лікування та диспансерний нагляд (до 3 місяців) за хворими (здійснюється лікувально-профілактичними закладами).
  • Організація та виконання робіт в осередках (п’ятикілометровій зоні). В осередках дирофіляріозів необхідно проводити обробку проти комарів і захищати комах від їх нападу в місцях з великою чисельністю комарів.  Рекомендується обмежити прогулянки тварин у вечірню пору, тобто в період масового нападу комарів. Розміщувати собак потрібно в приміщеннях, недоступних для комарів. Людина може себе захистити, використовуючи різного роду репеленти – препарати, що відлякують комарів і мошкару, ефективно використання електрофумігаторів з інсектицидними пігулками або рідинами, інсектицидних спіралей, носіння спеціального одягу, накидок на голові, застосування пологів, засічення вікон та дверей.

Проведення досліджень, необхідних для встановлення діагнозу дирофіляріоз, здійснюється в лабораторії ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб», розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Малиновського,11, довідковий телефон +38 (0432) 67-28-78, e mail : vinoblses@ukr.net.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *