У Вінниці виявили незвичних для наших країв комах

У Вінниці виявили незвичних для наших країв комах

До фахівців паразитологічної лабораторії Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб звернулися жителі Вінниці з проханням провести видову діагностику комах, що мешкають на деревах. Фахівці з’ясували, чи шкідливі вони для людей і дерев. 

Завідувач паразитологічної лабораторії Жанна Маріянко й ентомолог Діна Горба розповіли, що гості нашого краю – це липовий клоп, або Oxycarenus lavaterae.

Експерти радять не чіпати цих комах, оскільки вони не шкідники і не впливають на здоров’я людей та дерев. Спостереження за популяцією липового клопа в Україні тривають.

Що ВІДОМО ПРО ЛИПОВОГО КЛОПА

Липовий клоп – це вид клопів, характерний для Середземноморського регіону. Комахи теплолюбні. Близько 40 років ці комахи почали освоювати райони дедалі більше на північ і північний схід: Франція, Німеччина, Швейцарія, Австрія, Угорщина, Чехія, Словаччина, Польща, Україна. Декілька років тому цих комах помітили у Криму – і теж у січні.

У лісах, паркових зонах зафіксували масове скупчення комах на кількох деревах. Вони залишаються на корі як у мороз -10°C, так і при теплій погоді +15°C.

Відносно новий вид для України, який не завдає шкоди деревам. Восени та взимку ці клопи зимують у тріщинках кори, утворюючи великі скупчення, а навесні повертаються до активного життя. Користувачі соцмереж зазначають, що подібні явища спостерігали і в інших регіонах, зокрема на липових і каштанових деревах.

Характеристики комахи

Липовий клоп може досягати довжини 4,5-5,4 мм (0,18-0,21 дюйма) у дорослих самок та 4,2-5 мм (0,17-0,20 дюйма) у чоловіків. Дорослі клопи мають переважно червоний, білий і чорний колір. Голова, щиток та вусики чорні. Верхня частина черевця цегляно-червоного кольору. Передні крила безбарвні та прозорі, доходять до верхньої частини черевця або трохи довші. Німф легко впізнати по їхній чорній голові та червоному черевці. Подушечки крил німф повністю чорні.

Зазвичай бувають два річні покоління. Ці комахи харчуються рослинами сімейства Мальвових, такими як Лаватера (звідси назва виду), Алтея, Гибискус і Мальва. У деяких країнах вони вважаються інвазивними шкідниками. У тепліших країнах Oxycarenus lavaterae зимує у дорослому стані. Ці клопи утворюють великі скупчення на стовбурах і гілках дерев, щоб перезимувати, зазвичай, на липах (Tilia) (Tilia americana, Tillia cordata, Tillia parviflora, Tillia platyphyllos), рідше інших рослинах (Populus, Platanus, Aesculus hippocastanum).

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *