За інформацією Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб, за період з початку спалаху гепатиту А на Вінниччину було проведено ряд лабораторних досліджень. Зокрема, було перевірено якість води, в тому числі з річки Південний Буг, продукти харчування зі стихійних ринків та заклади громадського харчування. проведено заключну дезінфекцію у 27 домашніх вогнищах тощо, – повідомляє NEWS Хмільника.
Організовано та проведено лабораторне обстеження методом ІФА торгуючих з ринків ТК «Привокзальний-1», ТК «Привокзальний-2», «Вишенька», «Урожай», «Центральний», ТЦ «Мир», працівників ТМ «Долина Плюс», відділів готової продукції магазинів ЕКО Маркет в ТЦ «Петроцентр» та магазину «Сільпо» в ТЦ «Скай Парк», кондитерського цеху «Львівська цукерня», працівників ПРАТ ВКФ «Рошен», ТОВ “Солодка Мрія-Вінниця”, ТОВ “Люстдорф” (молокопереробний завод), ТОВ “Хмільницький Завод СЗМ “Молочний Візит (молокопереробний завод), КП «Хмільникводоканал», працівників відділу кулінарії супермаркету «За Так», працівників ринку в торговому домі «Кішик», торгуючих з ринку ABC Цитрус, працівників кондитерського цеху «Сметана», працівників кондитерського дому «Вацак».
Всього обстежено 1834 осіб, у 6 з яких виявлено антитіла до вірусу гепатиту А, ще у 1 – результат сумнівний.
Для санітарно-вірусологічного дослідження методом ПЛР на ринках відібрано 8 змивів з овочів та фруктів, вірусу гепатиту А не виявлено.
Головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін пояснив, що могло послужити причиною спалаху хвороби Боткіна.
- Зазвичай така кількість хворих, як у Вінниці говорить про те, що, цілком ймовірно, причиною могла стати питна вода. Тому дезінфекцію водопровідних мереж посилено. Другою причиною епідеміологи називають харчові продукти. Адже більшість людей, які захворіли, говорили про те, що вони користувалися місцевим ринком: купували там овочі, фрукти, молокопродукти, – сказав Ігор Кузін в інтерв’ю РБК-Україна.
За його словами, “спалахи” не вибирають область чи якийсь певний населений пункт. Під час проведення епідеміологічного розслідування фахівці з’ясовують можливий спільний єдиний шлях передачі. Опрацьовують декілька різних варіантів.
- Виявлено декілька випадків захворювання саме на виробництві, мова йде про кондитерські фабрики і молокозавод. Тому зараз відпрацьовуються паралельно всі сценарії, і фахівці Вінницького обласного центру контролю та профілактики хвороб і Центру громадського здоров’я України, які аналізують дані, перейшли від тестування об’єктів навколишнього середовища до тестування людей. Вже обстежили майже 80% працівників з підприємств, де готують продукти для масового споживання, окремо перевірено працівників на ринках міста і точки продажу вуличної їжі, – зазначив Ігор Кузін.
Імунітет тримається доволі довго після перенесеної хвороби, тому проаналізувавши всі отримані дані, фахівці зможуть встановити, хто з захворілих міг інфікувати інших. Зараз переважає контактно-побутовий шлях передачі, впроваджено вакцинацію осіб з кола близьких до хворих контактів, медичних працівників, це дозволяє зупинити поширення та локалізувати передачу інфекції.