У Хмільнику вшанували пам’ять жертв репресій та хмільничан, які рятували євреїв під час Другої світової війни

У Хмільнику вшанували пам’ять жертв репресій та хмільничан, які рятували євреїв під час Другої світової війни

14 травня вперше відзначається День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. 2 659 українців удостоєні Державою Ізраїль звання Праведників народів світу. Водночас тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими, а загалом Україна за кількістю праведників посідає 4 місце в світі.

2 лютого 2021 року було ухвалено Постанову про встановлення 14 травня Днем пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Цей день також є пам’ятним і для хмільничан.

14 травня, напередодні Дня пам’яті жертв політичних репресій та в День вшанування пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, в Меморіальному сквері жертвам Голодомору 1932-1933 р.р. та політичних репресій 1930-1950р.р., відбулося жалобне віче «Чорна пам’ять, вічна пам’ять…».

Представники влади міської громади й Хмільницького району, а також місцеві жителі, небайдужі хмільничани прийшли віддати шану жертвам репресій, усім закатованим внаслідок війни та недолугої системи. Покладання квітів та хвилина мовчання відбулися і в Меморіальному сквері, і в Меморіальному парку.

         

У Хмільнику також був “Бабин яр”.

У місті Хмільнику ще до війни існувала потужна єврейська община, яка утворилася тут ще в 1565 році. У нашому місті була і єврейська школа, і синагога. Однак з приходом на українські землі фашистів все змінилося.

9 липня 1941 року в Хмільник увійшли німці. Євреїв одразу ж піддали геноциду. Німці грабували всіх жителів міста, відбирали все, що бачили –  аж до подушок, мила та теплих речей, і всім цим користувалася німецька армія. 12 серпня 1942 року під приводом робочої сили, було відібрано 400 чоловіків та одна жінка – інтелігенція місцевого єврейства. Їх розстріляли першими.

9 січня 1942 року місто взяли в кільце, людей виганяли напівроздягнених, хто не міг йти, вбивали на місці. В той день було вбито 6800 осіб. Це була перша кривава п’ятниця. Кого не встигли стратити, повели в поліцію, та вони промучились до 16 січня. За ці дні багато людей померло, багато збожеволіло. Через тиждень їх було розстріляно — ще більше тисячі євреїв — це була друга кривава п’ятниця.  А оскільки німцям необхідні були  хороші спеціалісти (столяри, кравці тощо), таких людей разом із їх сім’ями німці залишили  живими.  Всього близько 1300 осіб, яких виселили на острівну частину міста і зробили гетто з усіма відповідними умовами. На вулиці, яку назвали «Юденштрассе», життя було нестерпним та не довгим.

3 березня 1943 року німці розстріляли всіх євреїв, котрі ще залишалися в гетто. Всього більше 11000 чоловік.

В лісовій зоні нашого міста знаходиться Меморіальний парк жертвам фашистських репресій, який внесено до міжнародного туристичного довідника. Від дороги йде стежка в глибину лісу, це та стежка, якою гнали нещасних людей на погибель. На ній символ неминучої мученицької смерті – шибениця з переламаною перекладиною. Доріжка виводить на велику галявину, просочену кров’ю невинних жертв. В центрі – встановлено обеліск в пам’ять усіх замучених і страчених євреїв.

Комплекс включає 6 могил-курганів, шість  братських могил, де вічним сном сплять жертви коричневої чуми.  Поруч пам’ятник жертвам Голокосту (гранітна брила в обрамленні менших уламків), обеліск Невідомому Праведнику та кілька символів війни, духовний знак єврейства.  Відкриття пам’ятника відбулося 18 липня 2002 року.

Фото – група у Фейсбук КЗ “Будинок культури” Хмільницької міської ради.

 

 

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *