У Хмільнику відбулась пам’ятна церемонія за загиблими біля могил жертв Голокосту

У Хмільнику відбулась пам’ятна церемонія за загиблими біля могил жертв Голокосту

Цього року, 2022-го, виповнилося 80 років із наймасовіших розстрілів євреїв у Хмільнику. Тож цієї неділі біля Меморіалу жертв Голокосту відбулась пам’ятна церемонія, – повідомляє NEWS Хмільника.

До Хмільника цього дня приїхали представники єврейської громади Вінниці на чолі з рабином Шаулем Горовіцем. Вони приїхали на зустріч із 150 переселенцями,  щоб підняти їм настрій та надягнути тфіліни (від ред. “охоронні амулети євреїв”).

Біля Меморіалу провели церемонію на згадку про розстріляних євреїв Хмільника та разом помолилися за євреїв, які тут загинули.

Історично так склалося, що Хмільник, як і Бердичів, Меджибіж чи Тернопіль, до Другої світової війни майже наполовину складався з євреїв (їхня община утворилась у Хмільнику 1565). Віками дві національності жили в добросусідстві, були в місті єврейська школа, синагога. Проте з приходом фашистів усе враз змінилося. Німецькі фашисти ввійшли у Хмільник 9 липня.

12 серпня 1942 року під приводом пошуків майстрів для роботи було відібрано 400 чоловіків та одну жінку – інтелігенція місцевого єврейства. Їх розстріляли першими.

9 січня 1942 року місто взяли в кільце, людей виганяли напівроздягнених, хто не міг йти, вбивали на місці. В той день було вбито 6800 чоловік. Це була перша кривава п’ятниця. Кого не встигли стратити, повели в поліцію, та вони промучились до 16 січня. За ці дні багато померло людей, багато збожеволіло. Через тиждень їх було розстріляно — ще більше тисячі євреїв — це була друга кривава п’ятниця. Лише необхідні спеціалісти — столярі, кравці тощо – та члени їх сімей залишились живими, всього близько 1300 осіб, їх всіх виселили на острівну ділянку міста та зробили гетто з усіма відповідними умовами.

На вулиці, котру назвали «Юденштрассе», життя було нестерпним та не довгим. 3 березня 1943 року німці розстріляли всіх євреїв, котрі ще залишалися в гетто. Всього більше 11000 чоловік.

В лісовій зоні 18 липня 2002 року відкрито Меморіальний парк жертвам фашистських репресій, який внесено до міжнародного туристичного довідника. Комплекс включає 6 могил-курганів, пам’ятник жертвам Голокосту (гранітна брила в обрамлені менших уламків), обеліск Невідомому Праведнику та кілька символів війни, духовний знак єврейства.

Довідково:

За даними науковців, у часи німецької окупації на території України серед цивільного населення вбили близько 1,5 мільйона євреїв – від Львова до Луганська. Єврейське обличчя було частиною української культури до Другої світової війни. Єврейські громади були у селах, містечках та містах і вони практично повністю загинули скрізь.

Врятувались переважно тільки ті, хто зумів евакуюватись або пройшов війну на фронті.

Дослідники Голокосту кажуть про приблизно 2 тисячі місць масових розстрілів євреїв в Україні, у  Вінницькій області налічується більше 300 могил.

Головними виконавцями розстрілів були спеціальні підрозділи СС, німецькі поліційні батальйони, Вермахт та цивільна німецька адміністрація. Допомагала їм місцева поліція, яка формувалась з військовополонених та місцевих мешканців.

Фото – JewishNews.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *