У Хмільнику та районі значно зросла кількість захворювань на кишкові інфекції, страждають діти

У Хмільнику та районі значно зросла кількість захворювань на кишкові інфекції, страждають діти

Холера, черевний тиф, паратифи, ботулізм, дизентерія, ешеріхіоз, сальмонельоз, стафілококова, ентерококова інфекції, мікотоксикози тощо – це інфекції, фактором передачі яких є продукти харчування. Найчастіше на такі захворювання можна захворіти у літній період.

Тому для того, щоб хмільничани знали більше, нам про це і профілактику захворювань розповіли фахівці Хмільницького районного відділу ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб».

Небезпека захворіти на інфекції зростає при відсутності таких чинників:

 • якщо немає питної води належної якості та у достатній кількості;
 • електропостачання;
 • необхідного обладнання, матеріалів, сировини, спеціалізованого транспорту;
 • обов’язкового медичного огляду;
 • за відсутності інших необхідних умов.

Неабияку роль може відіграти людський фактор. Усе це за відсутності належного
контролю може призвести до зараження патогенними організмами продуктів харчування
на всіх етапах від заготівлі до зберігання готової продукції.

Як повідомили для NEWS Хмільника у лабораторії,  особливу небезпеку серед бактеріальних харчових отруєнь становить класичне харчове отруєння.

Так, на території нашого міста і Хмільницького району в першому півріччі 2022
року на 66% зросла захворюваність населення на гострі кишкові інфекції, у тому числі
зростає кількість постраждалих дітей. Зареєстровано 56 випадків, що складає 95,7 на 100
тис населення, у тому числі за медичною допомогою звернулись 42 дитини ( рівень
дитячої захворюваності 382,5 випадків на 100 тис. дітей).

Симптоми захворювання:

Нудота  та блювота, що не приносить полегшення –  постійні супутники гострих харчових отруєнь. Крім того, спостерігаються біль в животі, багаторазовий рідкий стілець, пронос, підвищення температури тіла, слабкість та втома, сильне зневоднення, перебої у роботі серця та інші.

 • Особливо уразливі щодо виникнення ГКІ діти. Отруїтися може як одна, так і декілька осіб, якщо вони вживали ті ж продукти. У разі виникнення гострих кишкових захворювань необхідно звернутися за медичною допомогою. Головний негативний
  чинник – зневоднення. Для корекції легкого зневоднення (підтримки організму і
  компенсації нестачі води)  необхідно пити чисту воду дрібними ковтками, невеликими
  порціями (щоби не спровокувати блювоту), але часто – кожні 20-30 хвилин. Хорошою
  альтернативою є розчини для пероральної дегідратації (“Регідрон”), у яких містяться солі й електроліти в необхідній людині кількості, – розповіли медики.

ЩО МОЖЕ СПРОВОКУВАТИ ЗАХВОРЮВАННЯ:

 • сире або недоварене м’ясо або птиця;
 • не пастеризовані молочні продукти;
 • рибопродукти;
 • сирі молюски, риба, морепродукти;
 • немиті фрукти та овочі.

ЩО ПОТРІБНО РОБИТИ, ЩОБ УНИКНУТИ ГОСТРИХ КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ:

 • Дотримання правил особистої гігієни,  ретельне миття рук з милом  (особливо перед приготуванням та перед вживанням їжі; після користування туалетом; після відвідування громадських місць, транспорту; після дотику до грошей, мобільного телефону і брудних предметів; після торкання сміття та іншого). У разі відсутності  чистої питної води для миття рук користуйтеся антисептиками.
 • Дотримання умов зберігання харчових  продуктів. Якщо харчовий продукт повинен зберігатися в холодильнику, не слід нехтувати цією нормою. Холод сильно уповільнює швидкість розмноження мікроорганізмів. Спека призводить до швидкого розмноження патогенних мікроорганізмів у продуктах і накопичення в них токсинів.
 • Використання в їжу лише доброякісних харчових продуктів, дотримання умов та
  термінів зберігання продовольчої сировини та харчових продуктів. Ні в якому разі не
  варто вживати в їжу продукти харчування з минулим терміном; з ознаками псування. Не вживайте консервацію з роздутих або деформованих банок; не їжте  блюда  з дикорослих грибів. Епізоди харчової  токсикоінфекції не лишають після себе імунітету. Тому після повторного вживання заражених продуктів небезпечні симптоми повернуться.
 • Повторна термічна обробка. Якщо харчовий продукт, який зберігався в холодильнику, викликає у вас сумнів, слід піддати його повторній термічній обробці. Висока температура вбиває мікроорганізми. Відбувається денатурація ендотоксинів і вони перестають бути небезпечними для людини.
 • Ретельно мийте фрукти та овочі, бажано обдавати  їх окропом.
 • Дотримуйтеся  правил термічної обробки  харчових  продуктів: достатнього
  температурного режиму і часу  при приготування їжі.  Органолептичними ознаками
  готовності м;ясних виробів є виділення безбарвного соку в місці проколу та сірий колір на розрізі продукту, при  цьому температура у центрі готових виробів має бути не нижче 85 градусів Цельсія  для натуральних рубаних виробів та не нижче за 90 градусів – для виробів із котлетної маси.
  При приготуванні кулінарних виробів в електрогрилях температура в товщі готового
  продукту повинна бути не нижче 85 градусів. Обов’язково кип’ятіть не пастеризоване молоко.
 • Ретельно мийте стільниці, обробні дошки, ножі й посуд.
 • Дотримуйтеся правил товарного сусідства при приготуванні та зберіганні їжі – окремо готуйте ти зберігайте сирі та готові до вживання   харчові продукти.  Не кладіть сире і приготоване м’ясо на одну тарілку; якщо ножі використовувалися для оброблення сирої курки, не використовуйте їх для інших продуктів, які не будуть піддаватися термічній обробці;
 • Обов’язково кип’ятіть питну воду не менше 10 хвилин від моменту закипання або
  вживайте  бутильовану  воду, придбану в торгівельній мережі або у якості гуманітарної
  допомоги. Слід пам’ятати, що термін зберігання  кип’яченої води навіть при зберіганні її у чистій і добре закритій ємності  повинен не перевищувати однієї доби. У домашніх умовах можна продезінфікувати воду за допомогою  відповідних  препаратів з вмістом активного хлору у вигляді таблеток, таблеток активованого вугілля, марганцівки  та інших засобів, які, як правило, продаються в аптеках.
 • Ніколи не пробуйте їжу на смак, щоби перевірити її безпечність. Якщо маєте сумніви,  викиньте її. Викидайте з холодильника продукти, що швидко псуються (м’ясо, рибу, нарізані фрукти та овочі, молочні продукти та їх залишки) через 4 години без
  електроенергії або джерела холоду. Ви можете безпечно повторно заморозити або приготувати заморожені продукти, які все ще містять льодові кристали або мають температуру 4°С або нижче.
 • На випадок відсутності електропостачання та перебування в укриттях, бомбосховищах подбайте про запас питної води, також  створіть хоч мінімальний запас продуктів харчування тривалого зберігання та таких, які не вимагають зберігання в умовах холоду: борошняні вироби (печиво, бублики тощо); сухарі; висококалорійні продукти харчування:  шоколад, каші, у т.ч.  швидкого приготування, макаронні  вироби, мед, горіхи, насіння соняшника;  а також різні консерви (м;ясні, рибні, овочеві, фруктові), овочі ті фрукти (яблука, морква та інші).
 • Захищайте продукти від мух та інших комах, які  є переносниками збудників
  небезпечних інфекцій.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *