У світі розробляються та актуально впроваджуються загальнонаціональні, міжнародні та глобальні проекти про зменшення викидів парникових газів. Особливу увагу, як відомо, приділяють викидам вуглекислого газу (СО2), підвищений рівень якого викликаний, в основному, людською діяльністю, що, у свою чергу, сприяє виникненню “парникового ефекту”. Це призводить до глобального потепління, тобто наростаючого поступового підвищення температури поверхні Землі і негативного впливу на клімат.
Наприкінці грудня 2017 року за рішенням Хмільницької міської ради місто Хмільник приєдналося до Угоди Мерів. Ця європейська ініціатива охоплює місцеві та регіональні органи влади, які беруть на себе добровільні зобов’язання підвищувати енергоефективність та нарощувати використання відновлювальних джерел енергії на території міста.
Дотримуючись взятих зобов’язань, Хмільник прагне скоротити викиди СО2 (та, за можливості, інших парникових газів) щонайменше на 30% до 2030 року за рахунок заходів з підвищення енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії, а також підвищувати стійкість за рахунок адаптації до зміни клімату.
Досягти намічених екологічних цілей без стратегічного документа неможливо.
У Хмільнику напрацьовано проект Плану дій Сталого Енергетичного Розвитку та Клімату міста Хмільника до 2030 року. На разі, стратегічний документ оприлюднено на офіційному веб-сайті міста та буде внесено на затвердження міської ради у встановленому порядку.
Важливо зауважити, що План дій сталого енергетичного розвитку і клімату міста Хмільника є стратегічним документом, що спрямований на підвищення енергоефективності у бюджетних закладах та установах, житлових будівлях, громадському транспорті, муніципальному громадському освітленні, третинному секторі (малий та середній бізнес та сфера обслуговування) та на комунальних підприємствах міста.
Документ містить аналіз та оцінку поточного стану у сферах виробництва та споживання паливно-енергетичних ресурсів по місту. У ньому проаналізована динаміка споживання енергетичних ресурсів у розрізі усіх секторів (муніципальні будівлі, обладнання/об’єкти, житлові будинки, муніципальне громадське освітлення, транспорт, третинний сектор).
На основі отриманих даних побудований кадастр викидів СО2 з обранням 2013 року, як базового, відносно до якого у 2030 році планується досягнути зменшення викидів СО2 на 30 749,01 тон/рік або на 32,00%. Крім того, планується на 108 309,24 МВт*год/рікзменшити споживання всіх основних видів енергетичних ресурсів та довести використання відновлювальних джерел енергії (ВДВ) до 9 953,71 МВт*год/рік у вибраних секторах.
Стратегічною ціллю Плану дій є забезпечення комфорту проживання мешканців шляхом підвищення якості надаваних послуг з одночасним зниженням енерговитрат міської інфраструктури та збільшення частки відновлювальних джерел енергії.
Конкретними цілями визначено:
– зменшення викидів СО2 до 2030 року у визначених секторах щонайменше на 30%;
– збільшення частки відновлювальних джерел енергії на 4,33%;
– підвищення свідомості та відповідальності мешканців за раціональне використання паливно-енергетичних ресурсів;
– залученням інвестицій у проекти з енергозбереження.
Реалізація Плану дій відбуватиметься шляхом впровадження енергозберігаючих заходів та проведення інформаційних кампаній на енергозберігаючу тематику.
На часі – ухвалення міською радою «Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату міста Хмільника до 2030 року».
Це дозволить впровадити зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів, сприятиме формуванню енергоощадної поведінки громади, покращить умови праці та побуту, мінімізує вплив на довкілля та підвищить якість життя громади.
Текст – відділ інформаційної діяльності та комунікацій із громадськістю Хмільницької міської ради