У Хмільнику працюють над створенням Ветеранського простору: інтерв’ю з головою Спілки учасників АТО Валентином Ковальським

У Хмільнику працюють над створенням Ветеранського простору: інтерв’ю з головою Спілки учасників АТО Валентином Ковальським

У період російсько-української війни в Україні постала потреба в нових видах діяльності. Війна принесла українському суспільству різні виклики, і заставила усіх адаптуватися до нових умов. Однак попри всі труднощі найперше допомоги потребують військовослужбовці. Вони потребували підтримки держави й усіх українців з 2014-го року, потребують нині й особливо потребуватимуть пізніше, після завершення війни.

Одним із ключових аспектів держави є створення в кожному регіоні Ветеранських просторів – багатофункціональних закладів, де спеціалісти надаватимуть фахову допомогу ветеранам, військовослужбовцям та сім’ям військових.     

Про створення Ветеранського простору у Хмільнику нашій журналістці розповів голова “Спілки учасників АТО м. Хмільника і Хмільницького району” Валентин Ковальський.

За словами Валентина Дмитровича, наразі є ідея створити у Хмільнику простір, де  працювали б спеціально навчені фахівці супроводу (раніше – помічники ветеранів). Ця ідея була й раніше, однак, на жаль, реалізувати її не вдалося через те, що не були прийняті відповідні постанови й накази. Уже були перші спроби, і з Хмільницької, Уланівської та Війтівецької громад шестеро осіб пройшли тривале навчання у Вінниці. На жаль, досягти задуманого так і не вдалося, проте після зміни керівництва у Міністерстві в справах ветеранів курс на відновлення давньої ідеї почав стрімко рухатись вперед.

  • Наказ про ветеранські простори має рекомендаційний характер. У наказі йдеться про те, як створювати ветеранські простори і яку діяльність вони мають здійснювати. Ці рекомендації є досить звуженими, тому маємо намір розширити й додати свої зміни, які будуть по максимуму пристосовані  до потреб ветеранів нашої громади, – розповів Валентин Ковальський.

За вимогами Міністерства у справах ветеранів, створені раніше Ветеранські простори  були комунальним неприбутковим підприємством, на базі якого працюють помічники ветеранів. Вони працюють з ветеранами, яким потрібно, наприклад, подати чи отримати довідку до певної установи, ВЛК або МСЕК, тобто помічники ветеранів мали прокунсультувати і завезти куди потрібно. Крім того, обов’язковою умовою роботи є надання психологічної допомоги ветеранам.

Зараз же функції та обов’язки Ветеранських просторів досить розширені.

  • Валентине Дмитровичу, що плануєте додати в роботу Ветеранського простору, щоб адаптувати до потреб наших ветеранів?
  • У наказі Міністерства у справах ветеранів є пункт про мобільні групи. Але ті рекомендації мають інший характер. Ми ж плануємо сформувати такі мобільні групи, які будуть виїжджати на виклики. Ветерани – це звичайні люди, які теж можуть мати різні ситуації в сім’ях і, на жаль, навіть проблеми з Законом. Також у нас були випадки, коли ветерани  закінчували життя самогубством: в 2015-2016 роках були випадки суїциду через те, що ветеран не зміг впоратись з ПТСР. І на такі випадки мобільні групи будуть виїжджати також.
  • Ви казали, що працюватиме багато фахівців. Хто ще зможе працевлаштуватись у Ветеранський простір?
  • Так, у Ветеранському просторі має працювати юрист. І це обов’язково. По-перше, юрист не буде ходити по судах, а займатиметься виключно наданням послуг з первинної консультації. Думаю, якщо юрист входитиме до мобільної групи, він теж буде виїжджати з мобільною групою. Ми укладемо договір з правоохоронними органами для того, щоб вони повідомляли мобільну групу про випадки, пов’язані з ветеранами, в тому числі й побутові. Розповідаю, чому. На жаль, не у всіх є довіра до поліції, тому хто, як не військові, можуть ефективно сконтактувати з військовими…  Фахівці мобільної групи будуть захищати інтереси ветеранів. Обов’язково має працювати і психолог, який також входитиме у мобільну групу. Плануємо займатися також і проєктною роботою.
  • Спілка учасників АТО функціонуватиме окремо?
  • Так. До речі, наразі маємо намір перейменувати нашу Спілку, бо назва уже трохи недоречна. Переобереться голова Спілки, змінимо трохи Статут тощо.
  • Приміщення для Ветеранського простору уже підшукали?
  • На жаль, питання з приміщенням ще не вирішено. Можливо, це буде будівля біля костелу, але про це рано щось говорити.
  • У Положенні про комунальну установу “Ветеранський простір”, яке було прийняте на сесії міської ради 30 жовтня,  в штаті введено 10 осіб. Фахівці супроводу отримуватимуть зарпплату з державного бюджету, а директор, юрист, бухгалтер, психолог – з місцевого бюджету. До речі, бюджет буде прийнято наприкінці листопада.
  • Чи зверталися уже до Вас з приводу роботи?
  • Кандидатів на посади поки що немає. Розумієте, не кожен зможе працювати з ветеранами. Насправді бажаючі є, але для того, щоб працювати з ветеранами, потрібна, скажімо, відповідна освіта. Але й не кожен, хто має вищу освіту, зможе працювати з ветеранами.
  • Наразі троє фахівців супроводу вже пройшли конкурс. Зараз шукаємо ще двох бажаючих.
  • Також шукаємо психолога, який буде мати бажання і зможе працювати. Нині склалася така ситуація, що багато людей неоднозначно ставляться до тих, хто повернувся з фронту, і мають досить упереджене ставлення до них. Ми це все бачимо. Але психолог буде займатися не лише питаннями ветеранів: це буде розробка різних заходів, проєктів для того, щоб не ветерана інтегрувати в суспільство, а суспільство інтегрувати до ветеранів! Щоб люди розуміли, хто такі ветерани, і щоб змінили свою упереджену думку.

За словами Валентина Ковальського, після виділення коштів на функціонування Ветеранського простору директор та бухгалтер працюватимуть над подальшими питаннями, щоб установа запрацювала на повну потужність.

У наказі Міністерства в справах ветеранів йдеться про те, що подібний Ветеранський простір має запрацювати у кожній громаді. Також у планах Міністерства є закладення коштів на те, щоб у кожному районі запрацював районний Ветпростір. Кошти планують виділятися на будівництво спеціального приміщення, де буде продумано все до дрібниць: для зручності та комфорту ветеранів і ветеранок та працівників Ветеранського простору.

Наразі йде підготовка, обдумуються всі організаційні моменти тощо. Оскільки зараз чи не в кожній родині є військовослужбовці, створення Ветеранського простору є дуже актуальною та необхідною потребою в кожному районі, в кожній громаді.

Спілкувалася Алла Корнієнко.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *