У Хмільницькому районі зростає захворюваність на кір

Хмільницьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області інформує жителів Хмільницької громади про стан санітарно-епідемічної ситуації.

Інфекційні хвороби не втрачають своєї актуальності і сьогодні та залишаються вагомою складовою негативного впливу на здоров’я населення.

В цілому,  рівень інфекційної захворюваності, без урахування грипу та ГРВІ, за звітний період, в порівнянні з 2018роком , виріс  на 2,1 % .

На території району  зареєстровано 14 нозологічних форм інфекційних хвороб, якими перехворіло 6873 особи.

Найбільш негативний вплив на стан здоров’я населення району та міста мали грип та гострі респіраторні вірусні інфекції, їх частка в структурі інфекційних захворювань склала 97,3%, перехворіло 6543 особи, в т. ч. 3671 дитина. Летальних випадків від ускладнень грипу не зареєстровано.

В структурі інфекційної патології, найбільш значну частку склали: кір- 66,3%, кишкові інфекції – 17,2%, короста – 5,4%, туберкульоз органів дихання – 4,2%, інфекції,  що передаються переважно статевим шляхом – 1,5%.

Захворюваність гострими кишковими інфекціями, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року,  знизилась  на 25,0%, проте, реєстрація спалахів гострих кишкових інфекцій зумовлює нестабільність санепідситуації в районі. Впродовж поточного року, в районі, зареєстровано 2 спалахи кишкової інфекційї та 1 групове харчове отруєння.

Спалахи були пов’язані з об’єктами підвищеного епідризику та  закладами громадського  харчування. Захворювання людей  виникло після перебування на поминальному обіді, що організовувався по типу «виїзної кухні» та святкуванні дня народження в кафе  м.Хмільника.

При цих спалахах  мав місце харчовий шлях передачі інфекції.Сприяло виникненню спалаху порушення технології приготування, зберігання, транспортування готових страв та порушення санітарно-гігієнічних вимог на потужностях.

Факт  групового харчового отруєння зареєстрований серед учнів навчально-виховного закладу м.Хмільника. Всі захворілі харчувалися в їдальні школи.

В ході позапланового інспектування їдальні виявлені  порушення щодо  дотримання санітарно-гігієнічних вимог в їдальні,  незадовільна  якість миття посуду, кухонного приладдя, недотримання умов  зберігання чистого посуду та харчових продуктів, відсутність супровідних документів на деякі харчові продукти, недотримання дезінфекційного режиму, інструкції щодо використання посудомийної машини, відсутність маркування харчових продуктів(філе куряче, сливи свіжоморожені, сушина), не здійснюється контроль температури в холодильниках за відсутності вимірювальних приладів, термометрів, що  призводить  до розмноження мікроорганізмів, формування токсинів.

За результатами проведених епідрозслідувань вищезазначених випадків та позапланових інспектувань закладів громадського харчування, до керівників закладів, застосовані заходи адміністративного впливу, накладені штрафні санкції у розмірі  25 тис. гривень, направлені приписи щодо усунення порушень вимог санітарного законодавства, призупинена діяльність закладу громадського харчування у м.Хмільнику.

Разом з цим, в ході епідеміологічних розслідувань вогнищ гострих кишкових інфекцій встановлено, що основним фактором передачі збудників кишкових інфекцій були у 100% харчові продукти. Серед яких 33,3% – продукти домашнього походження, 33,3%,- придбані в магазині, – 27,7% – придбані на ринку.

При здійсненні державного нагляду(контролю) суб’єктів господарювання фахівцями Держпродспоживслужби систематично виявляються порушення  щодо безпечності та якості харчових продуктів, умов навчання,  виховання та організації харчування в навчально-виховних закладах.  Порушуються терміни реалізації харчових продуктів, умови  їх зберігання, технології приготування страв, недотримання термінів проходження медичного огляду працівниками закладів, недотримання санітарно-гігієнічних, протиепідемічних та дезінфекційних заходів.

За результатами проведених перевірок, за виявлені порушення, до керівників закладів застосовувались заходи адміністративного впливу, накладено 30 штрафних санкцій, підготовлено та направлено 76 приписів щодо усунення порушень вимог законодавства по безпечності та якості харчових продуктів та  20  – санітарного законодавства.

Епідситуація з інфекційних захворювань, які керуються засобами специфічної профілактики, залишається не стабільною. Впродовж поточного року, в районі,  не реєструвалися випадки захворювання на дифтерію, правець, краснуху та епідемічний паротит. Проте, на території  району, як і в цілому по Україні, розпочалось циклічне зростання захворюваності на кір. З початку року зареєстровано 220 випадків  кору. Серед захворілих 110 дітей, із загального числа захворілих, лабораторно обстежено 45 осіб, діагноз кір підтверджено у 45 випадках.  Із числа  захворілих, було госпіталізовано 189 осіб. Серед усіх захворілих 17%  були повністю щеплені проти кору(отримали 2 дози), 14,8% захворілих отримали по 1 дозі вакцини, 71,5% захворілих, взагалі не були щеплені проти кору або не мали даних про щеплення.

Найбільш дієвою та ефективною профілактикою даних захворювань є вакцинація. За інформацією ЗОЗ, вакцинація проти туберкульозу в пологовому відділені КНП Хмільницької ЦРЛ не проводиться через відсутність вакцини, діти старше 1 року – 9,6%, інша підлягаюча вікова група – на 32%.

Низьким рівнем щеплень охоплені діти першого року життя: проти гепатиту«В»-24,2%, проти кашлюка, дифтерії, та правця – 37,6%, ревакцинацією у віці 6-ти років проти дифтерії та правця охоплено-26,0% дітей, старше 6-ти років – 22,2%, підлітки,у віці 16-ти років – 22,4%. Вкрай незадовільно проводиться ревакцинація проти дифтерії та правця дорослим особам, з початку року ревакциновано 22,1% від підлягаючих, дітей до 1-року життя вакциновано – 29,6%.

Аналогічно, низьким рівнем охоплення імунопрофілактикою підлягаючих контингентів, є щеплення проти поліомієліту ( від 25,0 до 30,0%), проти гемофільної інфекції ( від 31,0до 40,0%), проти кору, паротиту, краснухи (від 25,0 до 36,0%).

Епідемічна ситуація з особливо небезпечних та зооантропозних інфекцій,  з початку року, не ускладнювалась. Не реєструвались випадки захворювань серед людей на сказ, сибірку, бруцельоз, туляремію, холеру.

З початку поточного року, за антирабічною допомогою з приводу укусів та ослинення тваринами, звернулося 52 особи, щеплення були призначені 8 особам, що склало 15,3%.

Отже, недотримання вимог чинного законодавства у сфері безпечності та якості харчових продуктів, чинного санітарного законодавства, низький рівень імунізації, який не забезпечує утворення «колективного імунітету» серед населення, є причиною  виникнення та розповсюдження інфекційних хвороб, харчових отруєнь,  включаючи спалахи останніх.

Про це повідомляє Хмільницьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, інформує офіційний веб-сайт міськради

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *