У Хмільницькому районі відкрили перший в країні пам’ятник пісні “Повій, вітре, на Вкраїну”

У Хмільницькому районі відкрили перший в країні пам’ятник пісні “Повій, вітре, на Вкраїну”

13 травня в селі Хомутинці Хмільницького району було урочисто відкрито перший в Україні пам’ятник відомій пісні Степана Руданського “Повій, вітре, на Вкраїну” і третій – українській пісні як такій.

Про відкриття пам’ятника повідомив голова Вінницької обласної організації Національної Спілки Письменників України  Вадим Вітковський.

  • Пам’ятник у вигляді відкритої гранітної книги із портретом автора та викарбуваним текстом пісні «Повій, вітре, на Вкраїну» встановили у січні, коли на малій Батьківщині гумориста, Калинівщині, зазвичай відзначаються Дні сатири і гумору ім. Руданського. Утім, через пандемію коронавірусу урочисто відкрити його ми змогли лише тепер, у ході відзначення переможців Всеукраїнської літературної премії ім. Руданського, – розповів Вадим Вітковський.

Стела розташована поблизу музею Степана Руданського. Цього року пісні «Повій, вітре на Вкраїну» виповнюється 165 років. Її Степан Руданський написав у 1856 році в Петербурзі, під час навчання у медико-хірургічній академії. Через п’ять років після написання – 12 січня 1861 році вірша “Повій, вітре, на Вкраїну” надрукували в дебютному номері першого українського журналу в Російській імперії «Основа». А піснею він став тоді, коли його поклала на музику Людмила Александрова. Серед виконавців пісні – Анатолій Солов’яненко, Тетяна Ціхоцька, ВІА Світязь, ВІА Чумаки та інші. Переклад пісні нині звучить на польській, угорській, французькій, італійській, англійській мовах.

Цю пісню називають світовим романсом з Поділля. Степан Руданський написав її своїй коханій дівчині Марії Княгницькій, з якою так і не судилося бути разом. Коли Руданський поїхав на навчання на чужину, матір дівчини заборонила їй навіть думати про Степана, а згодом Марія вийшла заміж за його однокашника по семінарії та квартирі Івана.

Фото Віталія Кирницького, Укрінформ.

 

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *