У Білорусі під час розкопок знайшли зображення тризуба часів України-Русі

У Білорусі під час розкопок знайшли зображення тризуба часів України-Русі

Під час розкопок у Мінській області (Білорусь) знайшли унікальний артефакт – зображення тризуба часів України-Русі.

Про це повідомив на своїй сторінці у соцмережі  засновник  музею «Старий Мінськ» Гліб Лобадзенко, передає NEWS Хмільника.

  • Сенсація на розкопках у Старому Мінську – знайдено донний горщик із особистим гербом князя Ізяслава – тобто це кінець Х – початок ХІ століття. Аналогів немає, це перша (!) така знахідка в Білорусі! Що це може означати – трохи далі в коментарі археолога. А наразі терміново запрошую до музею «Старий Мінськ» – найближчими днями знахідка буде виставлена на огляд туристам!, – написав Гліб Лобадзенко.

На цю подію відреагував кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії України НАН України Олександр Алфьоров:

  • ТРИЗУБ З БІЛОРУСІ. НЕ ЛИШЕ СЕНСАЦІЯ. Дуже багато друзів надіслали мені новину про знахідку під Мінськом денця глечика з тризубом. Білоруські археологи атрибутували цей знак сину Володимира святого та Рогніди – князю Ізяславу. Вони і праві і не праві – тризуб Ізяслава, але не Ізяслава!
    Внесу трохи ясності.
    Ізяслав Володимирович – засновник полоцької гілки Рюриковичів, був полоцьким князем у 990-1001 році. Знак із денця має свою специфіку виконання і характерний для знаків дітей Володимира – Ярослава Мудрого та Мстислава. Тож, можна сказати, що це за стилістикою знак Ізяслава. Але! За часів Ізяслава ми не знаємо клейм на денцях посуду із княжими знаками. А цей матеріал відомий тисячами знахідок! Перші клейма, з княжими знаками на посуді це 30-і роки 11 ст. з Києва із тризубом Ярослава Мудрого. Тобто на денці тризуб Ізяслава, але його зображення на денці могло з’явитись через кілька десятків років після його смерті! Як таке може бути? А секрет простий. Полоцькі князі зберегли тризуб з перехрещеним середнім зубом без змін протягом кількох століть. Зокрема про це свідчить аналогічний знак, справді Ізяслава, вирізаний на обушку і знайдений у Мінську з датуванням кінцем 10 століття; і печатки з тим самим тризубом 12 століття. Полоцькі князі спадкували без змін знак батьків протягом кількох поколінь. Тож, знак Ізяслава Володимировича успадкував його син Брячислав Ізяславич за правління якого (1003-1044 рр) і почали на денця посуду ставити клейма з княжими знаками. Тож, на денці знак саме Брячислава, який успадкував його від свого батька Ізяслава.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *