За даними дослідження ООН, близько 90% людей у світі ставляться до жінок
упереджено. При чому, таке ставлення виявляють як чоловіки, так і самі жінки. 40% вважають чоловіків кращими керівниками бізнесів, ніж жінки. І- лише вдумайтеся- 28 відсотків опитаних погодилися, що чоловік має право бити свою дружину!
На вулиці зараз 21 століття, а за відчуттями це більше схоже на кам’яну добу,
коли жінки сиділи у печерах і годували дітей, а чоловіки бігали і полювали за мамонтами. Ці цифри просто кричать про те, наскільки міфічним та стереотипним є образ жінки, наскільки люди не хочуть відмовлятися від власних застарілих поглядів та переконань про жіночу стать.
Якщо ти жінка, ти мусиш носити жіночий одяг- сукні, бантики і туфлі. Голити ноги. Терпіти менструальний біль, перебуваючи на роботі в школі чи університеті. Обов’язково мусиш вміти смачно готувати, прати одяг, прибирати і, звичайно ж, вишивати хрестиком. Знайомо? Скільки таких безглуздих суджень ви чули за своє життя, жінки?
Навіть не знаю, звідки ці стереотипи повилазили, чому досі так глибоко сидять
у людській і свідомості і чому досі так багато хто вірить у це? Насправді, жінка ніколи не була такою, як її описують всі ці безглузді і банальні стереотипи. Наголос на слові “НІКОЛИ”. Вона ніколи не була слабшою, дурнішою за чоловіка. Єврапаксія “Добродія” Мстиславівна – жінка, яка в 12 столітті написала першу в Київській Русі медичну книгу- трактат “Мазі”. Вона була дочкою київського великого князя Мстислава Володимировича та онукою Володимира Мономаха. При цьому, у її роботі немає тогочасних забобонів
щодо лікування.
Анна Ярославівна – дочка Ярослава Мудрого, яка стала королевою Франції і підписувала важливі державні документи, навчила грамоти короля та придворних. Також Анна була єдиною жінкою, яка листувалася з Папою Римським Миколою II.
Гортаємо сторінки історії далі: Ольга Кобилянська- українська письменниця і фемінстка 19 століття, яка першою освідчилася чоловікові у почуттях і запропонувала йому одружитися на ній. Цим чоловіком був Осип Маковей, який вважав її лише своєю подругою. Однак навіть цей факт не злякав Ольгу Кобилянську, що засвідчує її сміливість і міцну силу волі.Українка Олена Степанів(1892-1963) стала першою у світі жінкою, яку прийняли на військову службу у званні офіцерки. Вона не тільки воювала, а й навчала- викладала у Львівській гімназії сестер василіянок, а також у Львівському таємному українському університеті.
І це далеко не всі імена тих українських жінок, які на своєму прикладі сказали
“ні” стереотипам про “берегиню вогнища” і “рожеві бантики”.
Головне – це не боятися голосно заявити про себе, коли порушують твої права, коли намагаються принизити чи дискримінувати за ознакою статі. Головне- це не боятися, а рішуче протидіяти, боротися за справедливість. Лише тоді ми матимемо результат. Скільки разів, наприклад, ви чули, як чоловіки зневажливо говорять про місячні? Типовий випадок, коли хлопець або чоловік вважає, що твій поганий настрій через місячні, а біль, який ти мусиш терпіти – просто дурнуваті забаганки. А деякі взагалі не знають, що це таке… Так, саме завдяки американській журнаілстці Глорії Стайн та її есе про теоретичні місячні у чоловіків, зараз ми розвінчуємо і поступово позбуваємося міфів про
менструацію у жінок. Якби ця жінка у 1978 році не наважилася б про це написати, стереотипи про “брудну жінку” досі б володіли цивілізованим світом.
Іноді нам треба стати першовідкривачем у чомусь. Тобто зробити щось вперше,
щоб довести всім і, насамперед, собі, що жінка може все. Іноді треба переступити через рамки, які встановило суспільство, щоб те саме суспільство звільнити від незручностей і обмежень. Обмежень, які ми, жінки, часто називаємо любов’ю до себе та власним вибором і навіть самі собі боїмося зізнатися, що нам з цим не ок.
Американська блогерка Морген Мікенас перестала голити ноги, тому щозрозуміла: вона робить це не через любов до себе, а через стереотипні стандарти. Вона продемонструвала це на фото в своєму інстаграм. Зробити такий крок- дуже сміливо і дуже захопливо. Дуже надихаюче, тому що саме завдяки таким людям, які не бояться здатися “білою вороною”, світ змінюється.
Світ ніби скидає “стару шкіру”. Саме завдяки таким жінкам, які на своєму прикладі показують – дивись, я можу працювати, воювати, говорити про місячні, не голити ноги- інші розуміють, що мають право жити по-іншому. Мають право жити, а не існувати задля підтримання вигаданих бізнес-індустрією стандартів краси.
Якщо ти жінка – ти можеш бути успішною бізнес-леді. Ти можеш займатися спортом. Ти можеш піти воювати. Ти можеш писати наукові книги і робити неймовірні відкриття. Ти можеш не соромлячись говорити про те, що в тебе місячні і тобі боляче. Ти можеш не голити ноги, якщо тобі це не подобається. Попри усі “вона ж жінка”, усі “фу” усі “коли заміж”. Запам’ятай, люба: ти – можеш!
Авторка – Анна Казмірчук.
Ілюстративне фото – з відкритих інтернет-джерел.