До жителів Вінниччини звернулися фахівці з Вінницького обласного центру служби крові з закликом поділитися кров’ю з негативним резус-фактором. Загалом, як інформують у центрі служби крові, нині кров усіх груп необхідна по всій Україні, задля збереження життя нашим захисникам та захисницям.
- Донатити кров, яка у нинішній час є безцінною та вкрай необхідною – є неабияким вагомим внеском у нашу з вами ПЕРЕМОГУ, – наголошують у центрі.
Для зручності для донорів є сайт ДонорUA, де легко можна зареєструватися, знайти своє місто і зручно планувати донації в своєму особистому кабінеті за цим посиланням.
ЦІКАВО:
В Україні найпоширенішою є друга група крові (А) — її носіями є близько 40% населення. Не надто відстає перша група (0) — 37%, далі йдуть третя (В) — 17% та четверта (АВ) — 6%.
Негативний резус-фактор (Rh-) зустрічається у близько 15% населення. Але якщо комбінація першої або другої групи крові з Rh- трапляється приблизно у кожної 15-ї людини, то третьої — у кожної 67-ї, а четвертої — у кожної 167-ї.
Проте найбільш рідкісною є так звана «золота» кров — Rhnull, еритроцити якої не містять резус-фактору взагалі. З 1961 року і дотепер було зареєстровано всього 43 людини з цією групою.
Спростування найпоширеніших міфів про донорство крові:
Міф 1: Після здачі крові люди непритомніють
Правда: Якщо людина не має протипоказань до донорства і правильно підготувалась до процедури, імовірність неприємних симптомів дуже низька. Може виникнути короткочасне запаморочення або слабкість. Тому варто одразу після донації не поспішати додому, а посидіти до 20 хвилин, відпочити.
Міф 2: Донорство крові допомагає схуднути
Правда: Організм дійсно витрачає деяку кількість калорій на відновлення крові, однак ці енерговитрати не компенсують неправильного харчування та браку фізичної активності. Проте регулярне донорство надихає людей уважніше ставитися до свого здоров’я, наслідком чого може стати нормалізація ваги.
Міф 3: Донором може бути лише людина з ідеальним здоров’ям
Існує ряд протипоказань до донорства крові — деякі хвороби та період відновлення після них, вживання певних ліків тощо. Але є й відносні фактори — скажімо, регулярному донору краще не палити, проте саме по собі куріння не протипоказанням, якщо не призвело до розвитку хвороб. Те ж саме стосується зайвої ваги. Більшість людей може здавати кров, хоча остаточне рішення приймає лікар під час попереднього огляду.
Міф 4: Під час донації можна заразитися
Для забору крові використовуються одноразові стерильні системи, тож донор заразитися не може.
Навіть коли він сам інфікований, кров перевіряють на ряд захворювань, і в разі їхнього виявлення утилізують. Тож для реципієнта переливання також є безпечним у цьому плані.
Міф 5: Здавати кров — шкідливо для здоров’я
Часом можна почути, що регулярне донорство крові виснажує організм, але насправді все навпаки. Донації стимулюють відновлювальні процеси в організмі, знижують ризик розвитку онкологічних і серцево-судинних захворювань.