«Тепло, сонячно, гаряче» педіатр Міла Мостова про тепловий і сонячний удар у дітей

«Тепло, сонячно, гаряче» педіатр Міла Мостова про тепловий і сонячний удар у дітей

Молода, успішна і обґрунтовано амбіційна – Міла Мостова працює педіатром у Хмільницькій ЦРЛ, виховує сина і займається медичною просвітою людей, публікуючи у соціальних мережах матеріали з хештегом #педіатр_районки.

Літечко чекали всі. Це можливість більше гуляти на свіжому повітрі, купатись, гратись із дітьми, подорожувати на короткі і довгі дистанції – це плюси теплої пори року. А один з мінусів – можливість «схопити» дитині тепловий чи сонячний удар. Саме про це і буде наша розмова із Мілою Мостовою.
– Міло Володимирівно, дорослим простіше зрозуміти стан самопочуття один одного, а от як батькам вчасно помітити, що дитині стало погано саме від спеки?
–  Літо – чудова пора і як же ми всі любимо сонце, прогулянки та ігри на вулиці. Але, на жаль, буває так, що дитина – перегрілась. Зараз поясню можливі причини теплового чи сонячного удару. Якщо температура повітря у сонячний день більша 25°С, а дитина перебувала на вулиці з 10-ї до 16-ї години, то це може стати причиною її перегрівання. Активні ігри чи тренування у спеку теж можуть призвести до аналогічного результату.
Варто розрізняти симптоми теплового виснаження і сонячного удару.
Типовими симптомами при тепловому виснаженні є:
– запаморочення;
– нудота, блювота;
– слабкість;
– біль у м’язах, животі;
– інколи – втрата свідомості.

Головними симптомами сонячного удару є:
– t тіла +40°C;
– пришвидшений, слабкий пульс;
– сухість губ та порожнини рота;
– сплутана свідомість;
– судоми;
– задишка;
– втрата свідомості, кома.

Крім основних симптомів, є ще один додатковий, по якому можна зрозуміти, що організм дитини потребує рідини. Якщо колір сечі темно-жовтий  – води в організмі дитини мало, якщо світло-жовтий чи прозорий – води достатньо.

Варто наголосити, що обидва стани у дитини потребують термінової допомоги. Усі батьки мають бути уважними до стану самопочуття свої дітей. Тим паче, що діти можуть втрачати рідину непомітно і не скаржитися на спрагу. Тому дорослі завжди мають слідкувати за питним режимом малечі, пропонувати чисту, а не солодку воду чи соки.
– Пані Міло, усі діти однаково ризикують отримати тепловий чи сонячний удар?

  • Є діти, які ризикують отримати тепловий чи сонячний удар швидше, аніж їхні однолітки. Якщо дитина має:
    – ожиріння;
    – приймає антигестамінні (протиалергійні) препарати;
    – діуретини (сечогінні);
    – перенесла хворобу;                                                                                                                              То вона має вищий ризик теплового виснаження.

Варто наголосити, що обидва стани у дитини потребують термінової допомоги. Усі батьки мають бути уважними до стану самопочуття свої дітей. Тим паче, що діти можуть втрачати рідину не помітно і не скаржитися на спрагу. Тому дорослі завжди мають слідкувати за питним режимом малечі, пропонувати чисту, а не солодку воду чи соки.

–  Визначати та розрізняти тепловий і сонячний удари завдяки Вам ми навчились. Міло Володимирівно, а якими мають бути дії дорослих, аби не допустити такого стану у дитини?

  • Дуже просто, багато прохолодної рідини, світлий, вільний, бавовняний одяг на тілі дитини, прохолодний душ, ігнорування  сонця з 10.00 по 16.00 – найкраща профілактика. Якщо ж перегрів все ж стався, то дорослі мають надати маленькому хворому зручне положення, давати пити, по можливості охолоджувати тіло та голову і транспортувати дитину  лікарню.
  • Дякую за розмову, Міло Володимирівно! Усім бажаємо аби сонце було для Вас і Ваших дітей лагідним, а не добряче “вдаряло” по голові.
  • Спілкувалась Наталя Міщук

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *