Сторінки історії Хмільницького району. “Псевдотатарський” набіг на село Великий Острожок

Сторінки історії Хмільницького району. “Псевдотатарський” набіг на село Великий Острожок

Триває наша постійна рубрика, присвячена невідомим яскравим сторінкам історії Хмільника та Хмільницького району. Сьогодні до Вашої уваги – ще цікаві фрагменти з історії села Великий Острожок, зокрема історію сільського костьолу. Свого ми часу вже детально розповідали про це за наступним посиланням: https://xmilnuk.vn.ua/storinky-istoriyi-hmilnyczkogo-rajonu-kostel-u-seli-velykyj-ostrozhok/

І ось вчитель, історик та краєзнавець Василь Маринич коротко розповів на своїй сторінці у “Фейсбук” про один практично невідомий епізод з історії села – “псевдотатарський” набіг, за яким насправді ховались міжусобні війни польської шляхти на теренах нашого району та ще один цікавий факт з історії місцевої культової споруди.

Шановні читачі! Просимо Вас повідомляти теми з історії Хмільника та Хмільницького району, які б зацікавили Вас для подальшої публікації та вивчення на наших сторінках!

– Мене прорвало.
Я маю велику радість. Мій новий добрий знайомий прислав мені опис Великого Острожка зроблений після татарського спустошення 1611 року. Він ніколи не був в Україні, батько його тут також не був, зате дід народився в нашому селі та, в силу обставин, виїхав за межі України. Ми спілкуємося з ним виключно українською мовою. Люди, які виїхали з наших теренів на Донеччину 30-40 років тому не можуть спілкуватися українською, він – може! Ото метаморфоза… Але я відволікся від головної теми.
Ото ж, прислав він мені опис міста Новий Острожек після «так званого» татарського нападу. Чому «так званого»? А тому, що даний напад був організований сусідом-магнатом, щоб помститися і пограбувати маєтності магната Януша Острозького, який перед тим (з тими ж татарами) пограбував маєтності сусіда. А всю відповідальність за порушення закону перекладалася на плечі тих же татар. Такий собі магнатський «мєждусобойчик». Але я знову відволікся від головної теми.
Ото ж, у тому описі (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygnatura zamówionego dokumentu to: ASang teka 549 plik 18) значиться «В цьому місті церква Трійці на ринку» І це є документальний доказ того, що костел святої Трійці в с. В. Острожок існував уже на початках XVІІ ст., тобто майже 400 років тому. Це найстаріша архітектурна споруда на території Хмільницького району. Її мали б зробити візитівкою району. Натомість, старовинний костел нікому не потрібен і не має ніякого статусу. А жаль. 30 років ми топчемося на місці може саме тому, що у нас немає добре збереженого нашого минулого…

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *