Сторінки історії Хмільницького району. “Псевдотатарський” набіг на село Великий Острожок

Сторінки історії Хмільницького району. “Псевдотатарський” набіг на село Великий Острожок

Поділитись у соц мережі

Триває наша постійна рубрика, присвячена невідомим яскравим сторінкам історії Хмільника та Хмільницького району. Сьогодні до Вашої уваги – ще цікаві фрагменти з історії села Великий Острожок, зокрема історію сільського костьолу. Свого ми часу вже детально розповідали про це за наступним посиланням: https://xmilnuk.vn.ua/storinky-istoriyi-hmilnyczkogo-rajonu-kostel-u-seli-velykyj-ostrozhok/

І ось вчитель, історик та краєзнавець Василь Маринич коротко розповів на своїй сторінці у “Фейсбук” про один практично невідомий епізод з історії села – “псевдотатарський” набіг, за яким насправді ховались міжусобні війни польської шляхти на теренах нашого району та ще один цікавий факт з історії місцевої культової споруди.

Шановні читачі! Просимо Вас повідомляти теми з історії Хмільника та Хмільницького району, які б зацікавили Вас для подальшої публікації та вивчення на наших сторінках!

– Мене прорвало.
Я маю велику радість. Мій новий добрий знайомий прислав мені опис Великого Острожка зроблений після татарського спустошення 1611 року. Він ніколи не був в Україні, батько його тут також не був, зате дід народився в нашому селі та, в силу обставин, виїхав за межі України. Ми спілкуємося з ним виключно українською мовою. Люди, які виїхали з наших теренів на Донеччину 30-40 років тому не можуть спілкуватися українською, він – може! Ото метаморфоза… Але я відволікся від головної теми.
Ото ж, прислав він мені опис міста Новий Острожек після «так званого» татарського нападу. Чому «так званого»? А тому, що даний напад був організований сусідом-магнатом, щоб помститися і пограбувати маєтності магната Януша Острозького, який перед тим (з тими ж татарами) пограбував маєтності сусіда. А всю відповідальність за порушення закону перекладалася на плечі тих же татар. Такий собі магнатський «мєждусобойчик». Але я знову відволікся від головної теми.
Ото ж, у тому описі (Archiwum Narodowe w Krakowie, sygnatura zamówionego dokumentu to: ASang teka 549 plik 18) значиться «В цьому місті церква Трійці на ринку» І це є документальний доказ того, що костел святої Трійці в с. В. Острожок існував уже на початках XVІІ ст., тобто майже 400 років тому. Це найстаріша архітектурна споруда на території Хмільницького району. Її мали б зробити візитівкою району. Натомість, старовинний костел нікому не потрібен і не має ніякого статусу. А жаль. 30 років ми топчемося на місці може саме тому, що у нас немає добре збереженого нашого минулого…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *