Сторінки історії Хмільницького району. Хмільник – на книжкових сторінках з 1959 року.

Сторінки історії Хмільницького району. Хмільник – на книжкових сторінках з 1959 року.

 

Триває наша постійна рубрика, присвячена невідомим яскравим сторінкам історії Хмільника та Хмільницького району. Сьогодні до Вашої уваги – книжки про Хмільник та Хмільницький район. Отже, що писали про наше місто та наш район ще з 1959 року?  Ми скористались цікавими даними з офіційного сайту Хмільницької районної бібліотеки для дорослих.
Можливо, Вам відомі ще книжки чи літературні твори про Хмільник та Хмільницький район? Бо, знаємо, що цими виданнями історія нашого краю на книжкових сторінках аж ніяк не обмежується. Зокрема, нещодавно побачила світ книга про історію села Лозни та інші не менш цікаві видання, про що ми вже детально повідомляли на сайті.

Шановні читачі! Просимо Вас повідомляти теми з історії Хмільника та Хмільницького району, які б зацікавили Вас для подальшої публікації та вивчення на наших сторінках!

 

Новицький, Г. Лікувальні води Хмільника. / Г. Новицький. – Вінницьке обл. книжково – газетне видавництво, 1959. – 42 c.
Одна із перших книг   про Хмільник. Складається  з 8 розділів. Перші чотири розділи розповідають історію міста, географічне положення, клімат ,   виникнення та перспективи розвитку Хмільницького курорту. Наступні  ознайомлять з лікувальними властивостями курорту, лікувальними факторами  та протипоказаннями  лікування  радоном у курортах.

Книга оснащена світлинами.  Привертає увагу   фото  старого міського парку відпочинку, який  на сьогодні не зберігся.

Тираж книги 20000. Ціна 60 коп.

Лис, В. Майданник, К. Хмільник / В Лис, К. Майданник. – Одеса :Маяк, 1966. – 23 c.
Одна із перших книг , яка розповідає історію міста та сьогодення  1960-тих років . В книзі розміщені фотографії міста  тих років.  Також зустрічається легенда про радон. У польського магната захворіла дочка на ревматизм . Ніякі ліки не допомагали. Служниця розповіла панові, що допомагає бути їй здоровою вода, яка знаходиться  у гранітній лісовій криниці. Вода виявилася цілющою. У книзі буде цікаво передивитись чорно- білі світилини та  фото Південного Бугу.

Тираж книги 16500. Ціна 10 коп.

Новицький , Г. Курорт Хмільник і його лікувальні фактори / Г. Новицький . – Київська книжкова фабрики Комітету по пресі при Раді Міністрів УРСР, 1966. – 110 c.
Коротка історія міста та курорту. Автор подає результати багаторічних спостережень та вивчення  впливу радону на організм людини. Матеріали звітів та досліджень  Хмільницької  обласної водолікарні — першої  лікувальної здравниці . Цікаво буде дізнатись , що у 1945 році  лікувалось лише 292 чоловіка, а в 1959 році 2659, 1964 році -15981 .
Лис, В. Майданник, К. Хмільник / В. Лис, К. Майданник. – Одеса :Маяк, 1969. – 30 c.
Книга перевидана та доповнена більше історії , світилин та сучасність тих років. Кожний може ознайомитись  з підіприємствами , які діяли у місті: машинобудівніий, авторемонтний, масло — молочний заводи, швейна, взуттєва, текстильна та меблева  фабрики, харчо — комбінат.
Новицький , А. Курорт Хмільник / А Новицький . – К.: Здоров`я , 1974. – 158 c.
Третє  видання, доповнене і перероблене. Коротко надається інформація історія виникнення, тогочасний стан  і перспективи розвитку курорту. Дається детальна  характеристика  і механізм дії  курортних факторів: родонових  мінеральних вод, торфової грязі та клімату. Розглянуто методику лікування  мінеральними водами, фізіотерапевтичними засобами, значення клімату,  застосування  лікувальної  фізкультури і лікувального  харчування для оздоровленя хворих.

Книга розрахована на лікарів — курортологів та фізіотерапевтів.

Тираж  книги 30000. Ціна 38 коп.

Гольденберг, Н. Хмельник курортный / Н.Я, Гольденберг. – Одеса :Маяк, 1974. – 47 c.
Перша книга написана на російській мові. Автор книги на ті часи кандидат  медичних наук  розповідає не тільки історію  міста , але  і історії здравниць міста . Про результати лікування  хворих із захворюваннями опорно- рухового апарата, ендокринної, нервової і серцево — судинної систем і т.д.. Книга  містить 18 світлин . Розрахована на широке коло читачів.

Тираж  30000.Ціна 18 коп.

Доніч, І. Хмільник. Фотонарис. / І. Доніч. – Одеса :Маяк, 1976. – 16 c.
Перший фотонарис, який розкаже історію, 1970 роки, про визначних та відомих людей міста та району. Читач ознайомиться з туристичними маршрутами, музеями та пам`ятниками,  природними куточками краю В кінці книги  зібрані адреса, телефони санаторіїв, лікарні, пансіонати, аптеки, відділення зв`язку , кінотеатри, ресторани, кафе та інші об`єкти.

Тираж 25000. Ціна 24 коп.

Гольденберг, Н. Долина, М. Радиоактивный курорт Хмельник. / Н. Гольденберг, М. Долина. – К.: Здоров`я, 1977. – 117 c.
Читач ознайомиться  з історією виникнення курорту, його розвиток та дія курорту на організм людини. Книга складається  з 18 розділів. Подана методика лікування  радоновими водами, яка складається  з трьох  методів.

Книга розрахована на лікарів — курортологів , фізіотерапевтів .

Тираж 20000. Ціна 30 коп.

Гольденберг, Н. Долина, М. Лечебные факторы курорта Хмельник. 2-е изд., перераб., перераб. И доп / Н. Гольденберг, М. Долина. – К.: Здоров`я , 1983. – 96 c.
Книга  розповідає про здравниці міста,  характеристика  лікувальних вод,  механізм дії радонових вод, методика лікування радоновими ваннами ,  торфолікування і т. д. В кінці подається  показання та протипоказання до направлення хворих на курортне лікування.

Тираж 20000. Ціна 30 коп.

Гребельський, C. Гольденберг, Н. Хмільник : Путівник. / C. Гребельський, Н. Гольденберг. – Одеса :Маяк, 1986. – 72 c.
– Рез.анг.

У книзі  викладена  історія міста, видатні місця, історичні діячі міста  та історія  виникнення курорта Хмільника. Перша книга  в якій є переклад історії міста на англійську мову.

 

Гольденберг, Н. Курорт Хмільник. / Н.Я. Гольденберг. – К.: Здоров`я , 1996. – 230 c.
Автор докладно  розповів  про історію розвитку курорта Хмільник,  характеристику лікувальних вод та дію радонових вод на людський організм. Наведено результати клілнічного дослідження ефективності лікувальної дії курортних  та фізичних чинників при захворюваннях опорно –  рухового апарату, серцево — судинної та периферичної нервової систем, а також при захворюваннях жіночих статевих органів і шкіриі, деяких захворюваннях жіночих статевих органів і шкіри, деяких захворюваннях ендикринної системи та порушеннях обміну  речовин, опіковому  захворюванні і пародонтозі.

Особливу увагу  приділено показанням та протипоказанням до направлення хворих на курорті Хмільник.

Тираж 3000 . Ціна 3-00 грн.

Гребельський, С. Думін, П. Хмільник. Місто — курорт. Путівник. / С. Гребельський, П. Думін. – Стара Синява, 1998. – 63 c.
Розповідь про минуле і сьогодення 1990 – тих років , визначні пам`ятки історії і культури, славозвісні радонові оздоровниці та видатних хмільниччан . Путівник складається з  семи розділів.  Автори відомі хмільниччани  заслужений  лікар України П.Думін та  заслужений журналіст України С.Гребельський. Книга цікава не тільки гістям краю , але і  уродженцям міста та району.

Тираж 1000. Ціна 2-00 грн.

Гольденберг, Н. Лечение реабилитация отдых на курорте Хмельник. / Н.Я. Гольденберг. – К..:Полиграфкнига, 2000. – 279 c.
Остання книга заслуженого лікаря України, Почесного громадянина Хмільника Наума Яковича  Гольденберга .   Саме в цій книзі Ви зможете  дізнатись  про історію   розвитку санаторіїв України  та здравниць Хмільника .

Тираж 3000 .Ціна 3грн.50 коп.

Думін, П. Хмільник — курортна перлина України. / П. Думін. – К.: ”Подолія”, 2003. – 111 c.
Книга Заслуженого лікаря  України П.Думіна розповідає про минуле  та сьогодення краю, пам`тні та визначні місця, історичних  визначних діячів краю та відомих українців, які були пов`язані з Хмільницьким краєм.  В книзі розміщені сучасні світлини   профспілкового клінічного санаторія  “Хмільник”,  де автор був головним лікарем. Розповідь про користь  радону : “…поклавши руку на серце, треба визнати: радон -справжнє диво. У цьому за час існування  нашого курорту переконалися вже сотні тисяч людей, які побували в наших санаторіях, вгамували  хвороби, зміцнили здоров`я. А диво пояснювати, власне, немає потреби, до нього варто доторкнутися серцем, щоб зцілити душу і тіло”.

 

Тираж 1000. Ціна 4 грн.

Новицький, Г. Хмельник курорт Подолья. / Г.О. Новицький. – Киев, 2004. – 272 c.
В книзі  розповідається історія міста,  історія відкриття радону та розвиток  санаторіїв міста, благоустрій курорта Хмільника. Автор подає форми і методи радонотерапії,  клініко- експерементальні дослідження  та медична оцінка єфективності  лікування.
Кульчицький, Б. Листи до себе. / Б. Кульчицький. – К.: МПП «Таля», 2009. – 264 c.
Спогади автора  про свою родину та  Хмільник, особливо  про події Великої Вітчизняної війни  на території міста.  В кінці книги подаються світлини міста та карта  міста з старинними назвами частин міста.
Сім чудес Хмільника / . – Бердичів, 2008. – 32 c.
Перша книга , де зустрічається  гімн Хмільника, історія минулого та сьогодення, історія курортів та видатні  діячі міста. Рішення конкурсної комісії щодо підсумків міського конкурсу «Сім чудес Хмільника». Об’єкти , пам’ятки та явища , які увійшли  у сім чудес Хмільника.

  1. Кутова вежа.
  2. Радонова вода, як явище, що дало початок розвитку курорту Хмільник.
  3. Архітектурно – історичний комплекс «Замкова гора».
  4. Православні храми м.Хмільника
  5. Хмільницькі пам’ятки садово – паркового мистецтва
  6. Костел Пресвятої Трійці.

Хмільницький літопис ХУІІ ст..

650 років. Древній Хмільник літами – серцем завжди молодий! / Ю.Бичківська, Н.Мазур, Г.Храповицька. Фото М.Загороднього, В.Закліцького, І.Скуфінського. – Хмільник, 2012. – 33 c.
Фотобуклет, який у світлинах розповідає про минуле, сучасне  міста . Кожний  зможе ознайомитись і здравницями та духовними скарбами Хмільника.

Розрахований на широке коло читачів, які цікавляться історією та сучасними розвитком міста – курорта.

Хмільник мистецький / А.Веремій, Ю.Бичківська, Н.Мазур, Р.Поліщученко, Г.Храповіцька. Фото М.Загороднього.. – Хмільник, 2012. – 25 c.
Фотобуклет , який  подає короткі відомості про митців м.Хмільника та світлини  робіт.
У перспективі – успіх / . – , 2012. – 24 c.
Буклет, який розповідає про економічний розвиток,  санаторно – курортні комплекси міста   та перспективи розвитку на майбутнє .
Гребельський, С. Хмільник / С.А. Гребельський. – Вінниця: Вінницька обласна друкарня, Книга – Вега, 2012. – 56 c.
Книга до  приурочена до 650- річчя рідного Хмільника. Читач  знайомиться з минулим містата  сучасним . Книга, щедро пересипана поезіями автора, який  розповідає про литовського князя Ольгерда та про битву  на  Сниводі у 1362 році, що  розгромив золотоординських ханів.

 

Клекоче Снивода, клекоче,

Гойдає спомин, мов стяг,

Повідати нащадкам хоче

Сторінку , сповнену звитяг.

 

Гребельський урочисто  виголошує «Оду радону», цілющі родовища якого Божа воля і  природа подарували правобережній частині Хмільника. Автор веде читача вулицями і площами Хмільника, ілюструючи книгу власними світлинами, показує пам’ятники  та історичні місця, де бували батько Тарас, гетьман Богдан Хмельницький, козацькі полковники Кривоніс і Богун, композитор Ференц Ліст, актриса Наталія Ужвій…

Гребельський, С. Хмільник / С. Гребельський. – Вінниця: ТОВ “Меркюрі-Поділля”, 2016. – 120 c.
Погортавши сторінки книги сивочолого літописця, перед Вами промайне героїчна і водночас трагічна історія Хмільника, частково -району У ній фахово розставлені акценти, присутня особиста точка зору на «білі плями», події, явища, персоналії.
Відчуєте, що рука у автора вправна, журналістського досвіду не бракує, оскільки, відсіявши від зерна полову, він просто, цікаво і дохідливо презентує все те, що йому на серце лягло із десь прочитаного, почутого, побаченого на власні очі про якісь події, тутешній козацький рід, талановитих земляків, котрі споконвіків тягнуться до волі, суверенності, європейської інтеграції.
У новому виданні чільне місце посіла, як і очікувалось, курортна тема, оскільки сучасний образ міста над Бугом, окрім кількох промислових підприємств, в основному формує бальнеологічна оздоровча індустрія. Цю місцину нерідко зовуть радоновою столицею України.
У книзі кожна глава написана з натхненням і любов`ю, окремі з них емоційно підсилені римованими рядками та власноруч зробленими світлинами. Це, безсумнівно, творчий злеет автора на теренах місцевого краєзнавства, непересічна подія в культурному житті міста і району.
Видання разраховане на широкий читацький загал.
Веремій, А. Вулиці мого міста / Анжела Веремій. – Вінниця: Меркьюрі – Поділля, 2016. – 368 c.
У книзі подаються  відомості про назв колишніх і сучасних вулиць м.Хмільника, також рішення Хмільницької міської ради ” Про перейменування вулиць і провулків у м.Хмільнику”.

Читач ознайомиться   з поезією присвячену    назвам  вулиць. Видання приурочене 25- тій річниці Незалежності України та 654 – річниці міста.

 

Книга розрахована на широкий загал читача.

Гребельський, С. Оздоровниці залізничників – 55 Місту – курорту – 645 / С.А. Гребельський. – , 2008. – 62 c.
Книга розповідає про минуле м.Хмільника і про перспективи розвитку  курортного міста. Також кожний може познайомитись з сторінками Медичного центру реабілітації залізничників Південного -Західної залізниці та  з провідними медиками, працівниками допоміжних  служб.

Книга розрахована  на широкий загал читача.

Хмільнику – 655: крізь і відстані / . – , 2017. – c.
Фото-буклет розповідає про славетну минувшину Хмільника та про сьогодення. Читач отримає інформацію і про курорти міста Хмільлника та можливо відпочити.

Живими емоціями та особливим колоритом наповнює цей буклет велика кількість прекрасних світли про Хмільник.

Фото-буклет цікавий як для  гостей міста так, і для  корінних хмільничан.

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *