Взимку, коли сонячних днів стає все менше, ми часто не задумуємося про захист своєї шкіри. Авжеж, сила ультрафіолетового випромінювання взимку менша, проте ризик раку шкіри від цього меншим не стає.
Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин людини, часто рецидивуюча і метастазуюча, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання, метастазування частіше: спочатку відбувається в лімфатичні вузли, пізніше поширюється на легені, печінку, кістки, головний мозок.
За даними ВООЗ, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою.
Фахівці Хмільницького районного відділу ДУ “Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України” розповіли про фактори ризику та як захистити шкіру в зимовий період.
Фактори ризику:
- Родимки. Люди, які мають велику кількість звичайних родимок або диспластичних невусів, мають підвищений ризик розвитку раку шкіри. Диспластичні невуси — це великі родимки, що мають неправильну форму та колір. Лікар може рекомендувати регулярні обстеження або фотографування родимок, щоби відстежувати зміни.
- Світла шкіра. Люди зі світлою шкірою обличчя, рудим волоссям, блакитними очима мають більший ризик розвитку меланоми, адже світла шкіра має тенденцію до опіків на сонці.
- Сімейна історія хвороби. Якщо в анамнезі близьких родичів людини була меланома, ризик захворіти збільшується.
- Наявність деяких захворювань: пігментної ксеродерми, ретинобластоми, синдрому Лі-Фраумені, синдрому Вернера, спадкових синдромів раку молочної залози та яєчників.
- Якщо був рак шкіри в минулому.
- Ослаблена або пригнічена імунна система.
- Вік. Переважна більшість людей із діагнозом меланома має 65 років. У молодих людей меланома зустрічається частіше, ніж інші види раку.
Перебування під впливом утрафіолетового випромінювання створює небезпеку упродовж
усього року, адже вплив сонячного світла накопичується. Тож чим раніше розпочнеться
профілактика, тим краще.
UVB-промені, що найсильніші влітку, часто є причиною сонячних опіків. Проте вони можуть пошкодити шкіру й у холодну пору року.
Сніг відбиває до 80% ультрафіолетового випромінювання, тому сонячні промені потрапляють на шкіру двічі, а це збільшує ризик розвитку раку та старіння шкіри.
UVA-промені постійні протягом усього року. Вони можуть проникати крізь хмари та туман, а також скло. Коли взимку яскраво світить сонце, вони так само можуть негативно впливати на шкіру навіть у приміщенні.
Як можна захистити шкіру протягом року?
- Попри те, що в поодинокі сонячні дні взимку хочеться побути надворі побільше, варто все ж уникати сонячного світла. Залишайтеся в приміщенні, особливо, коли сонце світить найсильніше з 10:00 до 16:00.
- На частини тіла, що не покриті одягом, обов’язково наносьте сонцезахисний крем (SPF не менш як 30). Уважно читайте інструкцію, наносьте крем регулярно, щоб підтримувати захист. Якщо у вас чутлива шкіра або маєте алергію, зверніться до сімейного лікаря чи дерматолога. Лікар може порадити крем, що підійде саме вам.
- Носіть сонцезахисні окуляри зі 100% захистом від ультрафіолетового випромінювання.
- Пам’ятайте, важливо регулярно перевіряти свою шкіру та родимки.