Сьогодні православні християни святкують “голодну кутю” або “Другий Святвечір”: завтра – Богоявлення

Сьогодні православні християни святкують “голодну кутю” або “Другий Святвечір”: завтра – Богоявлення

Сьогодні християни східного обряду святкують «голодну кутю» або «Другий Святвечір».

В підручнику «Українське народознавство» 1994 року видання пишуть про те, як українці здавна святкували дні заключного зимового циклу свят. Вечір під Водохреща був дуже важливим. З появою вечірньої зорі сідали до родинної трапези. На вечерю подавались такі ж пісні страви, як і на «першу коляду». І знову чільне місце посідали такі страви, як кутя і узвар. У деяких місцевостях набирали, як і на Різдво, в миску по ложці усіх страв і ставили на підвіконні – для душ померлих. Перш ніж сісти до вечері, хату обкурювали ладаном і зіллям, скроплювали всі її закутки свяченою водою.

Після вечері, як і в різдвяні дні, ходили по хатах щедрувальники. Ніч під Водохреща була сповнена різних чудес. Худоба, згідно з народним повір’ям, розмовляє між собою, але той, хто підслухав би цю розмову, мусив би померти.

Чарівною стає і вода в криницях чи потоках. Ось чому колись старші члени родини не спали в ту ніч. Як тільки проспівали опівночі півні, вони бігли до потоку чи річки, набрати цілющої води. Набрану опівночі воду зберігали за образами на випадок поранення або тяжкої недуги.

19 січня – Богоявлення, Йордан, Водохреща. Після ранкового урочистого богослужіння в церкві процесія вирушала до річки чи водоймища. Місце водосвяття прикрашали ялинками. Тут попередньо прорубували ополонки, ставили з криги хрест. Під час відправи дехто вмивався водою. Парубки і дівчата намагалися обризкати один одного. Як тільки священик занурював хрест в ополонку, присутні поспішали зачерпнути у дзбанок свяченої води. Хто швидше з цією водою добіжить додому, той буде щасливим.

У другій половині 1990-х – на початку 2000-х років на свято Богоявлення з’явилися масові пірнання в ополонку. Нині точиться багато суперечок стосовно того, чи доцільно таким чином очищуватися від гріхів і чи несе воно якесь релігійне значення, думки громадян розділилися. Однак Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але разом з тим священики Православної Церкви України закликають не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього.

Все ж на свято, впевнені, знайдуться сміливці випробувати свій організм. Кожного року це стало для декого певною традицією. Але лікарі наголошують на тому, що до подібних занурень в крижану воду варто готуватися заздалегідь. Адже непідготовлена людина може завдати своєму здоров’ю великої шкоди.

Як безпечно зануритися в крижану воду:

  • Не можна в крижану воду одразу пірнати з головою (це стрес для організму).
  • Не рекомендовано пірнати в ополонку людям з важкими хронічними патологіями, серцево-судинними захворюваннями, людям з захворюваннями легень.
  • Не варто пірнати в ополонку людям, які дуже швидко підхоплюють застудні захворювання, мають низький імунітет.
  • Перед зануренням варто підготуватися до процедури психологічно.
  • Під час занурення на вас має бути одяг з натуральних тканин.
  • Було б добре, щоб поруч була підтримка когось із знайомих чи друзів. Щоб швидко подали теплі речі, допомогли одягнутися.

Негативні наслідки для непідготовлених до крижаної води людей:

  • Переохолодження: людям, хто попередньо не загартував свій організм до холоду, загрожує переохолодження.
  • Можна захворіти на пневмонію.

Для охочих зайнятися моржуванням  лікарі рекомендують брати участь в загартовуванні поступово, читати наукову літературу: обливатися холодною водою вдома, робити для себе тонізуючі контрастні душі, під час прогулянок зменшувати кількість одягу.

Розклад Богослужінь в деяких храмах ПЦУ на Хмільниччині:

У Хмільнику 19 січня в храмі святих першоверховних апостолів Петра і Павла служба Божа відбуватиметься о 7,30, Літургія – о 9.00. Освячення води відбудеться близько 11-ї години.

Крім того, в день Богоявлення святкове богослужіння відбудеться у селі Вишенька – о 8.30. Освячення води – о 10-й годині біля храму.

В селі Великий Острожок – освячення води об 11 годині біля каплички.

В селі Тараски – освячення води о 12-й годині біля храму.

В селі Уланів – святкове богослужіння о 7.30. Освячення води орієнтовно о 8.30.

В селі Лозна – 10.00 святкове богослужіння з освяченням води.

В селі Чернятинці – в храмі об11.00, на річці – близько 12-ї години.

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *