Соціальні мережі шкодять підліткам: пояснюємо, як це спинити

Соціальні мережі шкодять підліткам: пояснюємо, як це спинити

За даними дослідження Юнісеф, 18,2% підлітків переставали бути активними у таких сферах особистого життя, як хобі і спорт, тому що хотіли проводити час онлайн. Найбільший відсоток тих, хто “забивав” на свої справи заради віртуального світу склали 16-річні дівчата – 26,0%. Частка тінейджерів, які регулярно сварилися і конфліктували через використання соціальних мереж, становить16,8% . 15, 1 % молодих людей почували себе погано, коли не мали змоги користуватися соціальними мережами. Причина цього-залежність від соціальних мереж.

Чому залежність від соціальних мереж – це не іграшки?

 1. Малоголова О.О. вважає, що тривале перебування у соціальних мережах сприяє розвитку малорухливості або гіподинамії у підлітків. А це, в свою чергу, призводить до порушення у системі травлення, дихання та дуже шкодить хребтові.
 2. Тривале користування гаджетом може сприяти розвитку хвороби очей – короткозорості, при якій підліток добре бачить предмети, що знаходяться близько, але погано бачить предмети, що знаходяться далеко.
 3. У дослідженні Юнісеф зазначається, що серед шкоди, яку може принести надмірне залипання у гаджетах, є ризик ізоляції підлітка у віртуальному світі і обмеження реальних контактів із родиною та однолітками. Це, в свою чергу, призводить до невміння підлітка вибудовувати стосунки з людьми.
 4. Як зазначає Коброслі А. Хзалежність від соцмереж може призвести до розвитку тривожного розладу у підлітків. Цьому сприяють завищені очікування від соцмереж, прагнення до перфекціонізму та зниження самооцінки через порівняння себе з іншими.

Як спинити залежність від соціальних мереж: рекомендації батькам

 • На мій погляд, соцмережі, звичайно, шкодять психологічному стану підлітків. Але зупинити цю залежність не можливо. Треба пропонувати підліткам більш цікаві і корисні теми для спілкування в соцмережах. Підлітки через педагогів мають самі визначити,про що їм буде цікаво спілкуватись. Для цього, мені здається, треба запропонувати вчителям зробити опитування на тему спілкування, – висловлює свою думку щодо проблеми залежності від соцмереж Ніна Орловська, член благодійного фонду “Підтримка”.
 • Інтернет-залежність  може мати серйозні наслідки для фізичного та психологічного здоров’я – це дуже актуальна проблема.

Ось кілька практичних порад для батьків чи їх опікунів, які надав психолог Андрій Мариняк:

 • Встановіть часові межі та правила користування інтернетом (коли, що і
  скільки можна).
 • Встановіть час для спілкування з підлітком та заохочуйте їх ділитися своїми думками та почуттями.
 • Залучайте до спорту та інших гуртків – це може допомогти зменшити час,
  проведений в Інтернеті.
 • Заохочуйте підлітків до читання (книги, журнали) на теми, які їх зацікавлять!
 • Організовуйте культурні заходи (музеї, галареї, спортивні змагання і т. д) – допоможіть підліткам розвивати культурний кругозір та інтереси.

Дослідниця Т. М. Вакуліч дає такі рекомендації, які допомагають запобігти Інтернет-залежності у підлітків:

 • навчайте підлітка прийомам самопізнання – рефлексії, інотроспекції, розвивайте вміння проживати момент тут і зараз;
 • допомагайте усвідомити негативний вплив технологій на організм;
 • розвивайте співчуття та вміння проживати будь-які емоції в екологічний спосіб, в тому числі й негативні;
 • формуйте впевненість підлітка у собі, навички спілкуватися та заводити нові знайомства;
 • дайте можливість самостійно приймати рішення;
 • формуйте навички самоконтролю у різних життєвих ситуаціях.

Г.В. Мироненко наголос робить на тому, що батькам варто встановити максимальний час перебування підлітка в Інтернеті і слідкувати за його  дотриманням, регулярно вимикати гаджети, ноутбуки, комп`ютери та іншу техніку, організовувати дні відпочинку від проведення часу онлайн.
Також не потрібно забувати про підтримування контакту зі своєю дитиною. Варто сприяти тому, щоб у ваших стосунках були довіра та тепло. Намагайтеся щиро цікавитися життям тінейджера, його вподобаннями, хобі, хвилюваннями та мріями. За можливості організуйте дитині активне життя: запишіть її на різні гуртки та секції, обов`язково перед тим поцікавившись її думкою. Проводьте разом час, відвідуючи різні цікаві місця – виставки, музеї, кінотеатри, але при цьому не забувайте, що підлітку необхідне живе спілкування зі своїми ровесниками.

Автор – Анна Казмірчук.

 

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *