Скільки днів хмільничани відпочиватимуть у жовтні: святковий календар

Скільки днів хмільничани відпочиватимуть у жовтні: святковий календар

Незабаром у наші домівки “постукає” місяць жовтень, а він багатий не лише на врожай, а й на давні назви і свята. Жовтень у давнину ще називали “грязнем” – бо дощі розмили дорогу, а за багато сірих та похмурих днів певний період його ще називали “хмурень”.

Отже, у майбутньому місяці українці  14 жовтня святкуватимуть найважливіше потрійне свято – Покрову Пресвятої Богородиці, День захисників України та День козацтва. Відповідно до цього дня в Україні будуть вихідні.

Оскільки 14 жовтня випадає на четвер, тож п’ятниця 15 жовтня буде вихідним днем, а відпрацюють цей день українці 23 жовтня. Таким чином виходить, що 14, 15, 16 і 17 жовтня – вихідні дні для українців. Крім того, традиційні суботи та неділі ніхто не відміняв. На роботу не потрібно буде йти 2 і 3, 9 і 10, 24, 30 і 31 жовтня. Тож у жовтні матимемо 11 вихідних.

СВЯТА В ЖОВТНІ – що будемо відзначати:

1 жовтня – Міжнародний День музики, Міжнародний день літніх людей.

3 жовтня – День працівника освіти (День вчителя), створення Всесвітньої федерації профспілок.

4 жовтня – Міжнародний День лікаря (перший понеділок жовтня), Всесвітній День архітектора.

8 жовтня – День юриста України.

9 жовтня – День ріелтора, Всесвітній день пошти.

10 жовтня – День працівників стандартизації та метрології, День художника (друга неділя жовтня), День працівників Державної санітарно-епідеміологічної служби (друга неділя жовтня).

12 жовтня – День кадрового працівника.

14 жовтня – День українського козацтва, День захисника України.

16 жовтня – Всесвітній день анестезіолога, День працівника целюлозно-паперової промисловості (третя субота жовтня).

17 жовтня – День працівника харчової промисловості (третя неділя жовтня).

19 жовтня – Всеукраїнський день боротьби проти захворювання на рак молочної залози.

23 жовтня – День працівника реклами.

24 жовтня – День Організації Об’єднаних Націй.

25 жовтня – День маркетолога.

28 жовтня – День визволення України від фашистських загарбників.

29 жовтня – День працівників служби позавідомчої охорони.

31 жовтня – Міжнародний день Чорного моря, День автомобіліста (остання неділя жовтня).

СВЯТКОВИЙ КАЛЕНДАР ЖОВТНЯ

1 жовтня — день Ярини, інколи його ще називали «журавлиним літом», адже починався відліт птахів у теплі краї. Якщо ж журавлі цього дня не летять — зима затримається. Сумлінні господарі о цій порі збирають і сушать шипшину.

2 жовтня — Трохима. Починалися перші вечорниці, які називалися «трохимівськими». Дівчата і хлопці вибирали собі пару. Звідки і промовка: «На Трохима не проходить щастя мимо, куди Трохим — туди й воно за ним». У цей час молодь ще багато часу проводила на вулиці.

З 2 до 10 жовтня пасічники звозили вулики з бджолами додому, утеплювали, закривали, ставили в зимівники. На Миколаївщині був звичай роздавати мед вдовам, багатодітним сім’ям, пригощати всіх сусідів, щоби наступний рік був багатим.

Відомий народознавець, професор Степан Килимник пише про те, що восени в давнину проводилися свята роду, з добрим обідом, воєнними розвагами, на які збирався весь рід. На свято інколи запрошувалися мирні сусідні роди. Пізніше ці загальні святкування-урочистості зі спільною трапезою, міцним медом набрали характеру загальносуспільних свят і злилися з храмовими святами православних церков. У Миколаєві 9 жовтня Церква Всіх Святих відзначає храмове свято.

14 жовтня — Покрова Пресвятої Богородиці, головне свято жовтня. Покрова була одним із визначних щорічних подій у житті українських козаків, адже саме цього дня Кіш збирався на Раду. На Покрову завершувався сільськогосподарський рік, і починалися багаті ярмарки. Для молоді ж наступала весела пора — пора весіль і вечорниць, що тривали до Великодня. На вечорницях дівчата й молодиці займалися ткацтвом, обробляли коноплі, льон і вовну: кожна ж повинна на весілля вишити до 150–200 рушників. На Миколаївщині був поширений звичай «заквітчення гребня», бо гребінь був одним з основних інструментів жіночого ремесла. Гребінь прикрашали квітами, стрічками, намистом. Навколо нього водили танці, співали пісень. Тим часом молодь гуляла на вечорницях, обираючи собі пару. Починалася шлюбна пора. Казали: «Прийшла Пречиста — несе старостів нечиста». А для дітей шкільного віку саме на Покрову починався навчальний рік. І щоби «наука не йшла в ліс», кожен школяр приносив до школи горщик із вареним пшоном, їв його, а горщик розбивав.

27 жовтня — вшанування святої Параскеви П’ятниці, покровительки ткацтва, килимарства, шлюбу. На Миколаївщині на честь Преподобної Параскеви збудовано церкву у Врадіївці.

31 жовтня — день пам’яті апостола і євангеліста Луки. До цього дня треба було обмолотити зернові. По-перше, щоб останні теплі дні допомогли висушити снопи, а по-друге, — щоби гризуни з полів не дісталися до хазяйських припасів. Саме в цей день працювати було не можна. У народі казали:«Не пряди на Луки, бо покрутить руки».

 

 

 

Поділитись у соц мережі


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *